Dienesta pārbaudes mērķis ir noskaidrot apstākļus un iemeslus, kas bijuši par pamatu skaidras un caurspīdīgas rotācijas politikas un ilgtermiņa pārcelšanas plāna neizstrādāšanai, tādējādi neveicot VID struktūrvienību augstākās vadības, kas pakļautas augstam korupcijas riskam, rotācijas, tostarp arī Muitas pārvaldes augstākās vadības rotācijas.
Ministrijā norādīja, ka VID adresētajos auditu ieteikumos 2021. gada novembrī īpaši uzsvērts, ka nepieciešams izstrādāt civildienesta ierēdņu pārcelšanas ilgtermiņa plānu, iekļaujot tajā rotācijai pakļautos amatus, iespējamos jaunos amatus un tiem nepieciešamās kompetences. Tāpat nepieciešams arī noteikt termiņus, uz cik ilgu laiku amatpersona tiek rotēta, vienlaicīgi nodrošinot iestādes darbības nepārtrauktību un nepiemērojot izņēmumus atsevišķiem vadītāju amatiem.
FM jau šā gada 3. martā vēstulē “par ieteikuma ieviešanas statusu” norādīja, ka VID iesniegtie dokumenti nesniedz pārliecību par dienesta vadības ilgtermiņa redzējumu amatpersonu rotācijas īstenošanai.
VID amatpersonu izvērtējumi bija vērsti uz izslēdzošo kritēriju un izņēmumu piemērošanu, kā rezultātā FM radušās šaubas, vai VID tiešām plānoja īstenot dienesta iekšējos noteikumos noteikto attiecībā uz amatpersonu rotāciju veikšanu.
Uzdevuma izpilde ir novilcināta un nulles tolerance koruptīvām parādībām VID Muitas pārvaldē un arī citās struktūrvienībās nav ieviesta, atzīmēja FM. Tā vietā, lai īstenotu pārmaiņu vadību un pildītu finanšu ministra Jāņa Reira (“Jaunā Vienotība”) dotos uzdevumus, medijos tiek publiskota informācija, ka amatpersonu rotācija VID nav iespējama, tādējādi neveicinot korupcijas novēršanas procesa pilnveidošanu un iekšējās kontroles sistēmas sakārtošanu, lai nākotnē preventīvi mazinātu korupcijas riskus.
FM ieskatā, tas norāda, ka VID ģenerāldirektore Ilze Jaunzeme nespēj efektīvi īstenot korupcijas un interešu konflikta mazināšanas pasākumus, kas izriet no auditos konstatētiem trūkumiem un secinājumiem.
Tāpat, iepazīstoties ar disciplinārlietas materiāliem un iesniegtajiem secinājumiem par vecāko muitas uzraugu Aināru Lipski, ministrijā konstatēts, ka arī šeit VID lēmums ir “brāķis”, kas būs jāizlabo. Tādēļ 2022. gada 8. jūnijā FM ir uzdevusi VID ģenerāldirektorei mēneša laikā veikt VID amatpersonas reputācijas izvērtējumu saskaņā ar likumu, pieņemt atbilstošu lēmumu un nekavējoties par to informēt FM.
KONTEKSTS:
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītāja Ieva Jaunzeme norādījusi, ka darbinieku rotācijas, it īpaši muitā, kara apstākļos nevar notikt, jo kolektīvu nepieciešams stabilizēt, lai VID spētu pildīt visas funkcijas. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka rotācija ir piemērojama tajos gadījumos, kad darbinieks citā amatā savas zināšanas spēj izmantot labāk.
Jau 2022. gada sākumā VID ģenerāldirektore klāstīja, ka VID darbinieku rotāciju plāns varētu būt izstrādāts maijā un to varētu īstenot rudenī. 2019. gadā atbilstoši "PricewaterhouseCoopers" ("PwC") izstrādātajām vadlīnijām Jaunzeme izdeva rīkojumu, ka šāds plāns ir jāsagatavo, un termiņš tika noteikts līdz 2022. gada 4. maijam.