Dienas ziņas

Rīgā naktī gaismas vairs neizslēgs

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Feldšerpunktu reorganizācija rada apjukumu

Feldšerpunktu reorganizācija Rēzeknes novadā raisa apjukumu

Rēzeknes novadā reorganizēs vairākus feldšerpunktus. Iedzīvotāju un arī vietējo mediķu vidū tas raisīja apjukumu, vai turpmāk veselības aprūpes pakalpojumi vispār būs laukos pieejami, jo sākotnēji tika publiskota informācija par to slēgšanu. Tagad pašvaldība skaidro, ka tā būs tikai reorganizācija un slēgts būs tikai viens šāds punkts.

Bažas un neizpratne par turpmāko feldšerpunktu likteni iedzīvotājiem vairākos Rēzeknes novada pagastos radās pēc pārpublicēta domes sēdes lēmuma vietējā laikrakstā. Tur informāciju par  to, ka no 1. marta astoņus punktus paredzēts slēgt, pirmo reizi lasīja arī paši feldšeri. 

"Par reorganizāciju uzzināju no laikraksta. Turpmāk es gribētu, lai arī sniedz konkrēti man informāciju par notiekošo pagastā, par mūsu struktūrvienībām un tieši par mūsu medpunkta darbību, lai nerastos nekādi pārpratumi," stāstīja ārsta palīdze Verēmu feldšeru-akušieru punktā Sanita Zahare.

"Vispār biju bez informācijas. Mums avīzi lasa tikai vecāki, un vecāki piezvanīja no cita pagasta – mums pateica. Man bija ne tas, ka šoks, man bija tāda nožēla par to: kā tagad sanāk?" teica Verēmu pagasta iedzīvotāja Viktorija.

Sarosoties iedzīvotājiem un palielinoties mediju interesei, pašvaldības mājaslapā publicēts skaidrojošs raksts. Reorganizētie feldšerpunkti lielākoties darbu tomēr turpinās – paredzēta tikai telpu juridiska statusa maiņa.

"Nekas jau netiek slēgts pavisam, tāpat šie pakalpojumi būs pieejami. Šīs telpas būs pieejamas. Tās vienkārši pāriet citā statusā, nav obligāti jābūt kā struktūrvienībai un atsevišķi tā jāizdala," skaidroja Rēzeknes novada domes izpilddirektora vietnieks Andris Stafeckis.

"Apvienību pārvaldēs amatu sarakstos ir tā saucamie ārstu palīgi-feldšeri, un tie arī principā nodrošinās šī pakalpojuma sniegšanu neatkarīgi no tā, ka feldšerpunktam nav šī struktūrvienības statusa. Tās ir pašvaldības telpas. Tas nozīmē, ka pašvaldība arī turpmāk uzturēs un apsaimniekos tās telpas," piebilda Rēzeknes novada domes Juridiskās un lietvedības nodaļas vadītāja Ilona Turka.

Iespējams, pašvaldība vēlas arī ekonomēt līdzekļus. Taču, lai saņemtu Nacionālā veselības dienesta (NVD) finansējumu, pirms līguma slēgšanas nepieciešams izpildīt vairākas prasības, to vidū – vides pieejamība cilvēkiem ar invaliditāti, labierīcības, kā arī laukos jāatbilst vismaz vienam no trīs punktiem.

"Pagasta apkaimē jābūt vismaz 400 deklarētajiem iedzīvotājiem vai arī attālums līdz tuvākajai ģimenes ārsta praksei 10 kilometri, vai arī vispār šajā teritorijā ir, piemēram, ļoti mazs iedzīvotāju blīvums un vispār nav neviena palīdzības sniedzēja. Tādā gadījumā NVD šo feldšeri apmaksā no valsts puses. Arī uzturēšanas izmaksu ziņā daži simti eiro, apmēram divsimt, trīssimt eiro tai pašvaldībai, kas šīs telpas palīdz uzturēt," skaidroja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.

Rēzeknes novadā šādi līgumi nav noslēgti četros punktos.

Vienīgais no reformai pakļautajiem punktiem, kurš strādāja, bet neatbilstošu telpu dēļ tomēr tiks slēgts, ir Viļānu apvienības Atspuku ciemā. Šī ciema iedzīvotājiem būs jādodas pie ārsta, kurš strādā citā, aptuveni 10 kilometru attālā ciemā.

"Tiek sniegti elementāri, bet daudz pakalpojumi, kas iedzīvotājiem ir nepieciešami. Otra lieta, pirms pieņemt šādu lēmumu, vajadzēja sasaukt iedzīvotāju sanāksmi, aprunāties ar iedzīvotājiem. Varbūt tie kritēriji arī ir objektīvi, bet to vajag pastāstīt iedzīvotājiem," uzskata Verēmu pagasta iedzīvotājs Jānis.

Tā kā Rēzeknes novada sākotnējā ziņa par astoņu feldšerpunktu slēgšanu radīja lielu neizpratni, turpmāk pašvaldība sola plašāk informēt sabiedrību par lēmumiem, tajā skaitā rīkos klātienes sapulces. Pirmā no tām gaidāma jau 8. februārī Verēmu pagastā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti