Pērn inspekcija pirmo reizi publiskoja datus par farmācijas biznesa atbalstu mediķiem, asociācijām un aptiekām. Latvijas Radio veltīja vairākus mēnešus datu apstrādei un analīzei.
Tas, vai šogad dati elektroniskā formātā būs, nav skaidrs. “Pagājušajā gadā dati tika iesniegti skenētu failu formātā. Tas nozīmē, ka ir izprintēts dokuments, kas ir ieskenēts un tad PDF formātā iesniegts,” atgādina biedrības “Veselības projekti Latvijai” vadītāja un Latvijas Universitātes (LU) docente Signe Mežinska.
Tāpat kā Latvijas Radio, rokoties caur nepārskatāmu datu grēdu, arī „Veselības projekti Latvijai” analizēja pērn iesniegtos datus par farmācijas industrijas atbalstu mediķiem, slimnīcām un biedrībām.
Iesniegtajos datos nebija iespējams izmantot meklēšanas funkciju, šajā formātā tos nevarēja pārskatīt un analizēt.
“Bija cerība, ka šī kārtība tiks mainīta un šogad tiks skaidri noteikts likumā, ka dati ir jāiesniedz elektroniskā formā, lai tie būtu analizējami, lai tie atbilstu labas pārvaldības principiem. Diemžēl, kā mēs redzam, šie grozījumi nav pieņemti un, iespējams, dati tiks iesniegti tādā pašā formā kā pagājušajā gadā,” saka Mežinska.
Arī veselības ministrei Andai Čakšai bija cerība, ka jau līdz šī gada datu iesniegšanas termiņam spēkā stāsies izmaiņas. „Es biju cerējusi, ka ar to tiks galā ātrākā laika posmā. Diemžēl lielais laika apjoms dažādos reformu plānos un kapacitāte nav ļāvusi pilnīgi visu izdarīt. Es šobrīd esmu lūgusi, lai man parāda, cik tālu, kādā stadijā mēs esam un tad saprast. Noteikti, ka šajā gadā mums tas ir jāizdara. Es domāju, ka šajos Ministru kabineta noteikumos būs izmaiņas par to, lai būtu plašāks šis iesniedzēju loks,” norāda Čakša.
Veselības inspekcijā norāda, ka ar izmaiņām plāno panākt skaidrību par to, kam tieši jāiesniedz dati. Iesniedzēju loku varētu paplašināt, piemēram, arī ar zāļu lieltirgotavām.
Jau esošie noteikumi gan ļauj datus iesniegt gan papīra formātā, gan elektroniski. Tāpēc Mežinska aicina jau šobrīd farmācijas uzņēmumiem iesniegt datus analizējamā formātā, negaidot izmaiņas.
„Šobrīd jau normatīvais regulējums neaizliedz šādu brīvprātīgu aktivitāti un labās gribas izrādīšanu. Cerēsim uz labāko!” norāda Mežinska.
Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) saistībā ar gatavotajiem grozījumiem ir sniegusi iebildes, proti, rosināja neiekļaut informāciju par organizatoriskajiem izdevumiem, jo par to jau tiekot ziņots.
Taču kopumā zāļu ražotāju asociācijas virzītos grozījumus atbalsta, norāda SIFFA izpilddirektore Agnese Korbe.
Asociācija arī aicinājusi biedrus iesniegt datus un darīt to atbilstoši esošajam regulējumam. „Katrā ziņā pati informācijas iesniegšana ir katra biedra kompetence. Tas arī ir no likumiem un no visiem normatīvajiem regulējumiem,” pauž Korbe.
Atšķirībā no pērnā gada, kad visi dati iesniegti nepārskatāmā formātā, šogad – vismaz līdz šim - Veselības inspekcija saņēmusi visus datus elektroniski.
Dienu pirms noteiktā termiņa no industrijas iesūtīti aptuveni 15 paziņojumi, stāsta Zāļu uzraudzības un kontroles nodaļas vadītājs Rihards Burmistris. „Šobrīd mēs ejam uz to, ka ražotājiem, ja arī kāds nav iesūtījis [datus] elektroniski, vienkārši lūdzam sūtīt elektroniskā formā tieši šī iemesla dēļ, ka PDF formas nav iespējams analizēt tik efektīvi kā tad, ja tās ir iesniegtas elektroniskā formā,” norāda Burmistris.
Inspekcijā arī skaidro, ka šobrīd iet uz to, lai obligāti noteiktu iesniegt datus elektroniski apstrādājamā formā un lai izvairīties no tā nebūtu iespējams. Sagaidāms, ka obligāta šī prasība būs no nākamā gada. Savukārt šogad saņemtos datus plānots publicēt aprīlī.