Faktu pārbaude: Vai Ščerbatiha svarcēlāji Lemberga sankciju dēļ nevarēs sagatavoties olimpiādei?

Ventspilī ASV noteiktās sankcijas Aivaram Lembergam ietekmē arī sporta dzīvi. Sportisti bažījas par to, ka tādēļ vairs nebūs finansējuma. Faktu pārbaudes projektā "Re:Check" pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica" noskaidroja, ka sankcijas sportistus neietekmē. Ščerbatihs gan norādīja, ka bez Lemberga sportam ar finansējumu būs grūtāk ilgtermiņā.

Ventspilī jau vairākus gadus darbojas Augstas klases sportistu sagatavošanas centrs. Pusi naudas tam dod valsts, pusi - pašvaldība. Centrā dzīvo un trenējas arī astoņi svarcēlāji. Šomēnes Svarcelšanas federācijas prezidents un bijušais Saeimas deputāts no Zaļo un Zemnieku savienības Viktors Ščerbatihs ar žurnāla "Kas jauns" starpniecību izplatīja satraucošu vēsti. Valdība esot atņēmusi 300 000 eiro un aizliegusi internātu finansēt arī pašvaldībai. Rezultātā centrs esot slēgts, sportisti izdzīti uz ielas un nevarot vairs sagatavoties šīs vasaras olimpiādei. Iemesls, kā norāda Ščerbatihs, ir pret Ventspils domes vadītāju Aivaru Lembergu vērstās ASV sankcijas. Kā zināms, Amerikas Savienotās Valstis kādreizējo ZZS premjera kandidātu Lembergu iekļāva sankciju sarakstā, jo ir pārliecinātas, ka viņš saistīts ar liela mēroga korupciju, politiķu un tiesībsargājošo iestāžu amatpersonu ietekmēšanu. 
 
Rakstu par slikto valdību publicēja arī portāli "Jauns.lv" un "Sportacentrs.com". Cilvēki ar to dalījās sociālajos tīklos, jūtot līdzi nabaga svarcēlājiem. Taču nekas no Ščerbatiha teiktā neatbilst patiesībai. 

Ventspils dome apliecina, ka centrs nav bijis slēgts un arī gatavošanās olimpiādei notiekot kā plānots. Arī Izglītības un zinātnes ministrijā norāda, ka nauda sportistiem nav atņemta. "Re:Baltica" jautāja ministrijas valsts sekretāra vietniekam sporta lietās Edgaram Severam.

"Ventspils pilsētas pašvaldībai nav pamata satraukties. Taisnība ir tā, ka joprojām nav noslēgts līgums par finansējuma piešķiršanu. Bet līgums nav noslēgts arī ar Liepāju, Valmieru, Limbažiem un arī ar sporta organizācijām kopumā, jo vēl turpinās valsts budžeta sadales process," komentēja Severs.
 
Pērn līgums ar Ventspils domi tika noslēgts 6. februārī, pēc tam, kad naudas sadalījums ierastajā kārtībā saskaņots ar Latvijas vadošajām sporta organizācijām un Pašvaldību savienību. Šogad plānots līdzīgs laika grafiks. 
 
"Šajā rakstā bija it kā saistība ar kādām ASV noteiktām sankcijām. Šeit kategoriski varu noraidīt - šim nav nekāda saistība ne ar kādām sankcijām," norādīja Severs.

Viņa teikto apliecina Ventspils domē - Svarcelšanas federācijas prezidents kļūdās, finansējumu sasaistot ar sankcijām. Arī Ščerbatiha nosauktā summa ir izdomāta.
 
"Tāpat šajā rakstā bija pieminēti 300 000 eiro, kas it kā esot samazināti vai atņemti. Nekādi 300 000 eiro Ventspils pilsētas pašvaldībai no valsts budžeta šādiem mērķiem nav tikuši piešķirti," skaidroja Severs.
 
Pērn valsts finansējums centram bija 135 000 eiro. Šogad naudas būs mazāk - 108 tūkstoši, jo ir olimpiskais gads un vairāk līdzekļu piešķirts Olimpiskajai vienībai. Tajā ir arī četri no Ventspils internātā mītošajiem svarcēlājiem. Kopumā valsts finansējums programmai Augstas klases sasniegumu sports šogad plānots 7,38 miljoni eiro, un tas ir vairāk nekā pērn.
 
Ščerbatihs paliek pie sava - svarcēlāji naudu saņemšot, bet tāpēc, ka viņš sacēlis troksni medijos. 
 
"Galvenais, ka ļoti labi, ka par šo tēmu vispār sāku runāt. Jo šodien viss ir kārtībā. Ja viņi vēl domāja, griezt, negriezt, kāds varbūt gribēja nozagt to naudu vai ko… Šodien - šodien viss ir labi," stāstīja Ščerbatihs.

Savukārt saikne ar sankcijām esot Ščerbatiha pārliecība. 

"Ja Lembergam uztaisīja sankcijas un viņu atstādināja no amata Ventspils ostā, kur viņš ar visu sirdi mēģināja palīdzēt sportam, tas nozīmē, ka viens avots sportam būs nogriezts. Tad es saku - mums pieskārās sankcijas vai nepieskārās?" retoriski jautāja sportists. 

Tiesa, neviens fakts šo pieņēmumu neapstiprina. "Re:Baltica" uzdeva jautājumu arī žurnālam "Kas Jauns", kāpēc tas publicēja Ščerbatiha apgalvojumus, nepārbaudot, vai tie vispār atbilst patiesībai. Atbilde netika saņemta - raksta autors Juris Vaidakovs atteicās sniegt komentāru. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti