Sadaļas Sadaļas

ES kaujas grupā piedalīsies arī zemessargi no Latgales

No 1.jūlija darbību sāks Eiropas Savienības (ES) kaujas grupa, kurā plecu pie pleca ar Lielbritānijas, Lietuvas, Nīderlandes un Zviedrijas vienībām un Latvijas profesionālā dienesta karavīriem piedalīsies arī Latgales 2. Zemessardzes novada zemessargi. Grupas kaujiniekiem piecu dienu laikā ir jābūt gataviem pamest mājas un ģimeni un doties uz jebkuru karsto punktu Eiropā.

ES kaujas grupa ir dežūrējoša vienība, kas pēc papildu apmācības nepieciešamības gadījumā ir gatavi nākt palīgā citām ES valstīm dažādu krīžu situāciju novēršanā. Cīņai gatavi ir arī zemessargi.

„Mums tas patiešām ir liels gods tāpēc, ka pirmo reizi Latvijas armijas vēsturē šī rota tika komplektēta no zemessargiem, brīvprātīgajiem mūsu valsts pilsoņiem, kuri no sava tiešā darba brīvajā laikā apgūst militārās zināšanas,” norāda 2. Zemessardzes novada komandieris pulkvežleitnants Aivars Valeniks.

Kā skaidro ES Kaujas grupas Latvijas rotas komandieris kapteinis Edgars Kairišs, vienības zemessargiem regulāri jāierodas uz mācībām: „Pienākot 1.jūlijam, zemessargi dodas mājās, viņi var nodarboties ar privātām lielām, var atsākt darbu, kuri ir strādājoši vai arī meklēt jaunu darba vietu un strādāt. Vienīgais ierobežojums viņam ir tāds, ka viņam jāierodas uz mācībām, tas ir deviņas reizes vēl šajā gadā – trīs dienas augustā, septembrī un novembrī.”

Dežūrējošais karavīrs šajā laikā arī nedrīkst pamest valsti ilgāk par vienu dienu. Sertifikātu dalībai kaujas grupā ieguvuši visi 86 zemessargi, kas piedalījušies intensīvā apmācību kursā no decembra līdz maijam.

ES kaujas grupas Zemessardzes rotas 1.vada nodaļas komandiera vietnieks Aleksandrs Beļavskis saskata vairākus ieguvumus no dalības šādā vienībā: „Pirmkārt, tā ir ļoti liela pieredze, jo pirms pusgada man pat nebija tādas saprašanas par militāro dzīvi, kā ir tagad. Un tas ir liels pārbaudījums arī.”

Latvijas vienības sastāvā ir 96 karavīri, kurā ir gan zemessargi, gan profesionālā dienesta virsnieki, kas darbojas visu trīs līmeņu štābos, profesionālajā, stratēģiskajā un taktiskajā.

„Mēs nezinām, kad ES varētu pieņemt lēmumu aktivizēt šo vienību. Kā zinām vēsturiski, līdz šim brīdim viņa vēl nekad nav bijusi aktivizēta, bet vienmēr dzīvē kaut kas notiek pirmo reizi. Jebkurā gadījumā mēs esam gatavi, mūsu gatavība ir no 5-10 dienām un mēs esam spējīgi darboties 30-120 dienas 6000 km rādiusā no Briseles jebkurā no reģioniem, kur ES nolems sūtīt šo vienību,” stāsta Valeniks.

Eiropas Savienības kaujas grupai no 1.jūlija līdz pat gada beigām trauksmes gadījumā jāierodas Daugavpilī – 34.bataljonā, kur novietots kaujas aprīkojums un transportlīdzekļi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt