Panorāma

Apcietināta uz Latviju izraidītā Ārija Stabiņa

Panorāma

Mēnesis līdz «čekas maisu» atvēršanai

Braku meža izsole atlikta

Ērgļos piketē pret Braku meža ciršanu; izsoli atliek uz nezināmu laiku

Uz nezināmu laiku atlikta Braku meža izsole, kas citkārt klusajā Ērgļu novadā ienesusi nebijušas kaislības. Dome bija paredzējusi 27 hektāru lielo mežu ap Rūdolfa Blaumaņa mājām pārdot cirsmas izsolē, taču pēc vietējo iedzīvotāju un domes opozīcijas vairākkārtējiem mēģinājumiem to apturēt meža apsaimniekošanas plāni tiks mainīti.

Braku mežā tagad ir kluss. Gan vecos un potenciāli cērtamos kokus, gan jaunos apklājusi sarma un tos atšķirt varētu tikai speciālists

13 hektāru kailcirte un 14 hektāru kopšanas un sanitārā cirte ap Rūdolfa Blaumaņa Brakiem – šāds sākotnējais plāns satrauca daudzus vietējos iedzīvotājus. Piektdien, 30.novembrī, pie Ērgļu novada domes noorganizēts pikets. 

“Ir citi veidi, ne tikai kailcirte, un tas ir darbs gadiem, nevis vienā dienā - žviks, visu nost, saspraužam vietās un būs; nu nebūs. Ir jāveido ainava, jāstrādā gadiem,” saka Pļaviņu novada iedzīvotājs Uldis Ērglis.

“Mēs neesam pravieši, neesam ar āža pozīciju. Diemžēl Braku mežā ir slikts stāvoklis, kailcirte droši vien daudzās vietās ir kā drazas savākšana, bet ir vietas, kur ir palikusi ainaviska vērtība,” saka Madonas novada iedzīvotājs Armands Reinis.

Domes vadība uzsver – meža apsaimniekošanas plāns pasūtīts sertificētam speciālistam, viedoklis lūgts arī valsts mežizstrādes institūtam “Silava”, kura speciālisti kailcirtei neiebilstot.

Opozīcijas deputāti gan uzskata – Braku mežam ir citāda vērtība. “Tā birzīte, pa kuru mēs esam staigājuši un gribam, lai mūsu bērni staigā, tās birzītes tagad krietni parevidēs. Un jautājums, vai šinī mājā varētu izlemt, ka tā ir ainaviska vide, kuru vajag kopt uzmanīgi, kārtīgi,” saka Ērgļu novada domes deputāts Māris Olte.

“Mēs jau vadāmies tikai no tā, ko mums kompetentas institūcijas liek priekšā, mēs jau neesam mežu inženieri, mežu speciālisti, tāpēc arī pieaicinājām ārpakalpojumu sniedzēju,” iebilst Ērgļu novada domes priekšsēdētājs Guntars Velcis.

Šonedēļ ar savu atzinumu nāca klajā Nacionālās kultūras mantojuma pārvalde, kas aicinājusi vairākos meža nogabalos kailcirti aizstāt ar galveno cirti – novākt sausos un bīstamos kokus, bet saglabāt ainaviski izteiksmīgos un augt spējīgos.

“Pēc ekspertu atzinuma tā ir vairāk nekā kailcirte, izvērtējot, ka veco koku ļoti daudz, šobrīd nāksies daļu koku atstāt, kas vairāk ir galvassāpes man, jo kur ir garantija, ka, nākot lieliem vējiem, tie netiks nogāzti. Ja koki ir veci, tad vienkārši tie gāzīsies, un tas nozīmēs, ka pašvaldībai būs līdzekļi jāiegulda, lai mežus sakoptu,” saka “Braku” muzeja vadītāja Zinta Saulīte.

Ērgļu novada domes priekšsēdētājs sola, ka mežs tikšot atjaunots: “Bija runa par dažādu koku sugu atjaunošanu vietās, kur tiks izcirsts. Jādod ceļš jaunam mežam, kas būs daudz skaistāks nekā sagāzušies koki – tur, kur tas ir atļauts. Tur, kur nav, tur nav. Mums nav nekādu uzstādījumu izcirst kaut ko par katru cenu, vienkārši sakopt īpašumu, lai tur nebūtu bīstami – negāztos koki uz galvas, jo tur ir tā situācija pašlaik ne pārāk patīkama.”

Pagaidām Braku meža izsole atlikta, lai meža apsaimniekošanas plānā varētu iestrādāt Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes ieteikumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt