1:1

1:1 Gundars Rēders: Ņikita Trojanskis

1:1

1:1 Gundars Rēders: Ņikita Trojanskis

1:1 Gundars Rēders: Ņikita Trojanskis

Epidemiologs Trojanskis iezīmē skaudru scenāriju slimnīcu pārslodzē Covid-19 dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ja šajā rudenī Latvijā ar Covid-19 inficētos kaut trešdaļa cilvēku, kuri ir vecāki par 65 gadiem, tad slimnīcās ievietoto Covid-19 slimnieku skaits pārsniegtu kopējo pandēmijā hospitalizēto skaitu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu" stāstīja epidemiologs un blogeris Ņikita Trojanskis.

Viņš iezīmēja skaudru scenāriju, ņemot vērā, ka no 530 000 cilvēku, kuri vecāki par 65 gadiem, nav vakcinējušies 230 000. Trojanskis modelēja situāciju, kurā trešdaļa no viņiem – ap 79 000 – inficējas ar Covid-19. Pat tad, ja cilvēkiem nav nekādu hronisko saslimšanu, risks nonākt slimnīcā ir ceturtdaļai no inficētajiem. Tādējādi hospitalizēti varētu tikt aptuveni 20 000 šajā rudenī. Trojanskis piebilda, ka kopš pandēmijas sākuma kopā slimnīcās ievietoti tikai 15 000 Covid-19 slimnieki. Viņš atgādināja, ka joprojām slimnīcās var nonākt cilvēki ar hroniskām slimībām, kā arī Covid-19 slimnieki no citām vecuma grupām.

Runājot par papildu Covid-19 poti, Trojanskis uzsvēra – pētījumi parāda, ka cilvēkiem, kuri ir vecāki par 60 gadiem, kā arī cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām ir ieguvums no papildu Covid-19 potes. Pētījums Izraēlā parādījis, ka ar trešo poti senioriem ir 11 reižu mazāka iespēja inficēties ar Covid-19 un 10 reižu mazāka iespēja tikt hospitalizētam.

Savukārt jaunākās sabiedrības grupās papildu potei esot minimāla ietekme.

Tādējādi nav nekādas jēgas piedāvāt "būsterus" 40, 50 gadus veciem cilvēkiem, norādīja Trojanskis. Viņš atgādināja, ka nav arī zināms, cik ilgi papildu deva aizsargās pret Covid-19. Tādējādi, ja sapotētu jaunākus cilvēkus, bet situācija ar Covid-19 paliktu vēl sliktāka, tad nepietiktu papildu vakcīnu cilvēkiem, kuriem tās patiešām dotu efektu.

Trojanskis uzsvēra, ka joprojām lielākais akcents jāliek uz to sabiedrības daļu, kas nav saņēmusi pat vienu vakcīnu pret Covid-19, jo efekts no tās ir lielāks nekā papildu potēm. Viņš uzsvēra, ka potei vajadzīgs laiks, lai iedarbotos. Tādēļ, ja cilvēki vēlas būt pasargāti pret Covid-19 nākamā viļņa laikā, jāvakcinējas tagad – nedrīkst nogaidīt.

Epidemiologs arī norādīja, ka ierobežojumu pastiprināšanā turpmāk vajadzētu skatīties uz hospitalizāciju jeb slimnīcās esošo Covid-19 pacientu skaitu. Tā labāk atspoguļo situāciju laikā, kad arī pret Covid-19 vakcinētie cilvēki var inficēties. Pēc viņa domām, pašlaik ir pareizi koncentrēties uz ierobežojumiem nevakcinētajiem cilvēkiem, tomēr vēlāk, ja 25% no slimnīcās nogādātajiem Covid-19 slimniekiem būs potēti pret slimību, tad jāierobežo arī vakcinētie, piemēram, biežāk viņus testējot.

Trojanskis atgādināja, ka smagi saslimt ar Covid-19 var visās vecuma grupās. Tāpat garais Covid-19 jeb veselības problēmas pēc izslimošanas var vajāt vēl ilgi. Epidemiologs kā piemēru sniedza pētījumu par bērniem, kurā konstatēts: liela daļa sūdzējušies par veselības problēmām, un izrādījies, ka viņi izslimojuši Covid-19 asimptomātiski.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti