Epidemiologs: Latvijā kontrolējam Covid-19 agrīnā stadijā; skaita pieaugums turpinās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijā no kopējā Covid-19 analīžu skaita slimība atklāta 3%, kas liecina, ka kontrolējam situāciju agrīnā stadijā. Vienlaikus, raugoties uz citām Eiropas valstīm, tiek gaidīts saslimstības pieaugums, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pastāstīja epidemiologs Jurijs Perevoščikovs no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC).

Covid-19 izplatības dati, kas visā Eiropā tiek apkopoti ik dienu, liecina, ka nav nevienas valsts, kur būtu vērojams jaunu gadījumu skaita sarukums. Perevoščikova vērtējumā arī Latvijā turpināsies šāda tendence – gadījumu skaits pieaugs.

Latvijā pēdējās dienās redzamas jaunu saslimšanas gadījumu skaita svārstības, ko skaidro ar iedzīvotāju atgriešanos no ārvalstīm.

“Pašlaik galvenais turpināt to, ko mēs darām: gadījumu reģistrācija, diagnostika, izolācija. Un, veicot katra gadījuma epidemioloģisko izmeklēšanu, svarīgi iegūt informāciju par to, vai cilvēks zina, kur ir inficējies. Visi cilvēki principā atbildēja uz šo jautājumu. Lielākoties – ārzemēs,” pastāstīja epidemiologs.

Vienlaikus viņš atklāja, ka viens no trīs gadījumiem ir inficēšanās Latvijā. Tātad valstī pieaug sekundāro gadījumu skaits. Tomēr būtiski, ka katrs no šiem gadījumiem ir izsekojams – lielākoties kontakti bijuši ģimenē, atsevišķos gadījumos ārpus mājām.

“Kad mums parādīsies gadījumi, kad cilvēks nevarēs pateikt, kur viņš ir bijis un ar ko kontaktējies, tas varētu liecināt par to, ka ir vīrusa cirkulācija sabiedrībā. Lai to savlaicīgi pamanītu, protams, epidemioloģiskā izmeklēšana turpināsies attiecībā uz katru gadījumu,” sacīja Perevoščikovs.

Līdz šim Latvijā Covid-19 apstiprināts 3% cilvēku, kuriem veiktas attiecīgās analīzes. Salīdzinājumam – Igaunijā šis rādītājs ir 10%.

“Mēs neredzam pagaidām smagus gadījumus starp inficētajiem. Mēs kontrolējam situāciju jau agrīnā stadijā. Jo vairāk mēs atrodam vieglus gadījumus, jo vairāk veicam testus, jo lielāka iespēja novērst slimības tālāko izplatīšanos,” sacīja SPKC pārstāvis.

Vairākas valstis runā par daudz lielāku inficēto cilvēku skaitu nekā oficiālie dati, un tas tiek saistīts ar slimības norisi vieglā formā. Taču īsto situāciju varēs noteikt pēc epidēmijas beigām, norādīja speciālists.

Taujāts par iespējamo epidēmijas ilgumu, Perevoščikovs skaidroja – vīrusa slimība izplatās tad, kad cilvēkiem nav imunitātes, bet, izslimojot vai vakcinējoties, veidojas kolektīvā imunitāte:

“No epidemioloģiskā viedokļa – kamēr neizveidosies populācijas imunitāte, šie draudi joprojām pastāvēs.”

KONTEKSTS:

Jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā izsludināta ārkārtējā situācija, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu. Covid-19 Latvijā pirmo reizi konstatēts 2. martā. 

Pandēmijas ekonomisko seku pārvarēšanai Latvijā paredzēti īpaši valsts atbalsta mehānismi Covid-19 skartajiem uzņēmumiem, to darbiniekiem, Covid-19 pacientiem un arī visiem uzņēmumiem. Tāpat valsts mobilizējusi līdzekļus nedaudz vairāk nekā 2 miljardu eiro apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti