Rīta Panorāma

Šanhajas ķiršu ziedēšanas laiku bauda tiešsaistē

Rīta Panorāma

Ceļojumu apdrošināšana un koronavīrusa izplatība. Intervija ar Jāni Abāšinu

Kā pasargāt sevi no koronavīrusa? Intervija ar Juriju Perevoščikovu

Epidemiologs: Iespējams, «Covid-19» inficēto skaits šobrīd ir «aisberga redzamā daļa»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pašreiz nevar prognozēt, cik ilgi turpināsies jaunā vīrusa “Covid-19” izplatība, un, iespējams, daudziem cilvēkiem saslimšana norit ļoti vieglā formā vai cilvēki pat var nepamanīt inficēšanos, tāpēc pašlaik zināmie dati par tūkstošiem inficēto, iespējams, ir tikai aisberga redzamā daļa, LTV “Rīta panorāmai” sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

“Covid-19”

“Covid-19” ir koronavīrusa veids, kas var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnas saslimšanas iepriekš ir izraisījis SARS un MERS.

Koronavīrusu slimības klīniskās pazīmes: drudzis, klepus un apgrūtināta elpošana ar pneimonijas radioloģiskajām atradnēm.

Riska grupas pacienti: gados veci cilvēki, cilvēki ar novājinātu imunitāti, cilvēki ar hroniskām slimībām.

Vai saslimušie izārstējas? Infekciju ārstējot, cilvēks pilnībā atveseļojas. Bet tas ne vienmēr attiecas uz riska grupas pacientiem. Pašlaik nav vakcīnas un specifiskas ārstēšanas. 

Informācija: SPKC

Viņš norādīja, ka pēdējās nedēļas laikā situācija strauji mainījusies, iepriekš lielākais inficēto skaits bija Ķīnā, tagad tur saslimstība mazinās, un lielāka daļa jaunu inficēšanas gadījumu konstatēta ārpus Ķīnas. Lielākā vīrusa izplatība šobrīd ir Dienvidkorejā, Irānā, Itālijā.

SPKC pārstāvis ieteica cilvēkiem, kuri plāno ceļojumus, uzmanīgi sekot situācijai pasaulē un informācijai centra mājaslapā, nopietni padomāt un pirms ceļojuma izvērtēt riskus.

Viņš arī atgādināja, ka vīruss izplatās ar pilieniem, tas nelido pa gaisu, un risks ir tuvs kontakts ar slimu cilvēku. Tāpēc svarīgi ievērot distanci un mazgāt rokas.  

Kopš 29. janvāra Latvijā veikti 42 laboratoriskie izmeklējumi saistībā ar koronavīrusu. 41 paraugs bijis negatīvs, bet viens vēl gaida izmeklējuma rezultātu.

Rīgas lidostā pašlaik ceļotājiem tiek sniegta informācija saistībā ar “Covid – 19”, bet, tā kā kompetentās iestādes nav pieņēmušas attiecīgu lēmumu, ieceļotāju pārbaude ar termovizoriem lidostā nenotiek, pastāstīja lidostas pārstāvis Edgars Vilcāns.

Viņš arī norādīja, ka šī metode nav ļoti efektīva, jo temperatūras mērīšana ne vienmēr dod rezultātus, ja inficētiem cilvēkiem vēl nav saslimšanas simptomu.  

Savukārt Latvijas Apdrošinātāju asociācijas vadītājs Jānis Abāšins “Rīta panorāmai” pastāstīja, ka izmaksas, kas būs saistītas ar saslimšanu ar “Covid-19”, visticamāk, parastā ceļojumu apdrošināšana nesegs. Tāpat, visticamāk, nesegs arī gadījumus, kad vīrusa dēļ noteikta karantīna un ceļotāji spiesti ilgāku laiku pavadīt kādā vietā, jo vīruss atzīts par “force majeure” (ārkārtēji nenovēršami apstākļi).

Iespējams, apdrošinātāji var piedāvāt individuālus risinājumus, tāpēc Abāšins iesaka ceļotājiem painteresēties par piedāvājumu un “Covid-19” riska segšanu, sazinoties ar apdrošinātāju, nevis “ātri internetā nopirkt”.   

Kā sevi pasargāt no saslimšanas un kā laikus atpazīt bīstamo kaiti.

KONTEKSTS:

2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa "Covid-19" uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas. Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

"Covid-19" konstatēts arī vairākās Eiropas valstīs, tostarp Francijā, Itālijā, Austrijā, Horvātijā, Šveicē un Grieķijā. 

Reaģējot uz situāciju, Latvija 24. februārī lēma ieviest piesardzības pasākumus iebraucējiem no Itālijas ziemeļiem, Dienvidkorejas un Irānas.

Vienlaikus infektologi brīdinājuši, ka "Covid-19" neizbēgami nonāks arī Latvijā, bet uzdevums ir pēc iespējas attālināt vīrusa nonākšanu mūsu valstī. Pēc iespējas attālinot vīrusa nokļūšanu Latvijā, ir cerības sagaidīt vakcīnu. Tāpat vasaras tuvošanās varētu mazināt vīrusa izplatību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti