Panorāma

Covid-19 dēļ gatavojas vērienīgiem iepirkumiem

Panorāma

Ārkārtas iepirkumus pastiprināti uzrauga

"Gaiļezerā" apjukums, brīdi pat nepieņem paciņas

Epidemiologi: Pansionātā «Gaiļezers» Covid-19, visticamāk, ienesis kāds darbinieks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Visticamāk, ar Covid-19 saslimis un jau izveseļojies darbinieks bija tas, kurš inficēja 14 Rīgas sociālā aprūpes centra "Gaiļezers" iemītniekus. Tā sliecas domāt epidemiologi, pieļaujot, ka patieso infekcijas avotu var neatrast arī nekad. Centrā turpinās iemītnieku un darbinieku testēšana, bet apjukumā uz brīdi pat tika pārtraukta paciņu pieņemšana un pastaigas. 

17 grādu siltais maija gaiss iemītnieku istabiņās ieplūst pa logu. Laukā nav neviena. Tuvinieki savējos var tikai sazvanīt. Un līdz šim varēja nodot arī paciņas, kuras dezinficēja un nodeva adresātam. 

Aivars pie savas gulošās mammas atbraucis no Jelgavas. Atvedis dažus kārumus. Paciņas pēkšņi nepieņem. Ja nodaļas darbiniece būtu pacēlusi telefonu, kad Aivars zvanīja, viņš nebūtu mērojis tālo ceļu.

"Tas saistībā ar tiem saslimšanas gadījumiem. Pirms tam ņēma! Un nebija ierobežojumu," saka Aivars.

Arī Ņina nebūtu ar ratiņkrēslu braukusi cauri visai pilsētai, lai durvīs ieraudzītu apsargu ar sakrustotām rokām. Maisiņā lietas no aptiekas un biezpiens, arī draudzenes drēbes, ko parasti iedod izmazgāt, neiznes. Sirds sāp, jo draudzene zvana, ka vairs netiek pat pastaigā.

"Noraizējusies un skumja, ka es nevaru viņai nodot paciņu. Un es ņemu arī drēbītes izmazgāt. Saulīte spīd, tur pagalms, gribas taču izbraukt! Viņi tur pastaigājas. Bet tagad nelaiž. Viņiem istabiņā ir četri cilvēki. Visi guloši, paši iedomājaties... Autiņbikses. Nepatīkamas smakas. Logu atver, bet kādam pūš," saka Ņina Vasiļjeva.

"Gaiļezera" vadība intervijas nesniedz. Savukārt viņu virsuzraugi atzīst, ka pēc atklātās saslimšanas valda liels apjukums. 

"Tur ir dzīvi cilvēki. Un dzīvi cilvēki ir tie, kas viņus aprūpē. Protams, ka viņi ir apjukuši. Darbinieki nevar saprast, kā tas varēja notikt. Viņi strādā ciešā kontaktā ar epidemiologiem. Nav solis pa labi, solis pa kreisi. Tikai tā, kā saka epidemiologi," stāsta Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte.

To, ka iemītnieki vairs netiek pastaigās iekšpagalmā, domē sauc par kļūdu un pārpratumu. Jau trešdien cilvēki varēs doties ārā, kā arī saņemt paciņas. Pēc Kondrātes teiktā, misēklis bijis darbinieku pārcentībā - proti, pansionātā nav noteikta karantīna. Tiesa, tuvinieku apciemojums joprojām nav iespējams. 

Turpinās darbinieku un klientu pārbaudes, lai noteiktu infekcijas avotu. Taču neviens no saslimušajiem nav izrādījis jebkādus slimības simptomus. Turpinot meklēt infekcijas avotu, arī epidemiologi atzīst, ka, iespējams, to neuzzināsim nekad. 

Valsts galvenais epidemiologs Jurijs Perevoščikovs to skaidro šādi: "Šoreiz konstatēt "0" gadījumu (sākotnējo infekcijas avotu vai avotus) būtu grūti dažādu iemeslu dēļ. Ja kādam darbiniekam ir negatīvs testa rezultāts, tas vēl nenozīmē, ka viņš arī iepriekš ir bijis negatīvs."

Tātad, visticamāk, šī ir reize, kad kāds pats ir bez saslimšanas pazīmēm pārslimojis Covid-19, bet ar to diemžēl inficēti pansionāta iemītnieki.

KONTEKSTS:

Sociālās aprūpes centrā "Gaiļezers" ar Covid-19 saslimuši 14 klienti no demences nodaļas, un liela daļa no viņiem ir guloši.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Vīrusa izplatības ierobežošanai 12. martā nolemts Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru 7. aprīlī pagarināja vēl par mēnesi – līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti