Rīta Panorāma

Ziedi, kas nav jālaista

Rīta Panorāma

Vairākums atbalsta NATO

Šodien "Ēnu diena 2020". Intervija ar Junior Achievement vadītāju Jāni Krievānu

«Ēnu dienā» pieprasītākā nozare šogad – medicīna

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Karjeras izglītības pasākumā skolu jauniešiem “Ēnu diena”, kas šogad notiek 12. februārī, ēnotājus ar dažādām profesijām iepazīstina 1695 ēnu devēji no visas Latvijas, kopumā piedāvājot 10450 vakances. Kopumā skolēnu pieprasītākā nozare šogad – medicīna, informēja pasākuma organizētāji izglītības organizācija “Junior Achievement Latvia”.

Šogad “Ēnu dienā” pieprasītākās profesijas:

  • programmētājs (441 pieteikumi),
  • gaisa kuģa kapteinis, pilots (331),  
  • fizioterapeits (243),
  • gaisa kuģa stjuarts (226),
  • ugunsdzēsējs glābējs (220),
  • arhitekts (193),
  • televīzijas un radio raidījumu vadītājs (176),
  • feldšeris (173),
  • ārsts (160),
  • ķirurgs (156).

“Lai arī ārsta, medicīnas māsu, feldšeru profesijas bijušas populāras arī iepriekšējās “Ēnu dienās”, šogad medicīnas nozare ir veikusi īpašu izrāvienu. Intereses ziņā tā nostājusies līdzās tādām jau ierasti populārām jomām kā sociālās un humanitārās zinātnes. Šī paaugstinātā interese novērojama arī “Ēnu dienas” rezultātos – starp desmit pieprasītākajām profesijām četras pārstāv medicīnas nozari,” paziņojumā medijiem norāda “Junior Achievement Latvia” vadītājs Jānis Krievāns.

Savukārt ēnu devēju piedāvātākās profesijas:

  • ugunsdzēsējs/glābējs (326 vakances),
  • feldšeris (292),
  • programmētājs (202),
  • sabiedrisko attiecību speciālists (174),
  • iestādes vadītājs (152),
  • projektu vadītājs/direktors (142),
  • farmaceits (134 vakances).

Aktīvākie ēnu devēji šogad ir Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, kas uzņems 200 ēnotājus, Jelgavas pilsētas pašvaldība – 151, Saeima – 145, Latvijas Kultūras akadēmija – 142, Valsts policija – 135, “airBaltic” – 118 un “Accenture” – 114 ēnotājus.

Šogad “Ēnu dienai” reģistrējušies 43 278 potenciālo ēnotāju. Vislielāko interesi izrādījuši ēnotāji no Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas un Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas. Aktīvākās pilsētas un novadi pēc ēnotāju pieteikumu skaita šogad – Rīga, Mārupe, Jelgava, Daugavpils un Liepāja.

"Ēnu dienā" jauniešus uzņem arī politiķi, tostarp Valsts prezidents Egils Levits.

Latvijas Radio ēnu dienā viesojas vairāk nekā pussimts skolnieku. Ēnotāji pārsvarā norāda - šodien ieradušies radio, lai gūtu jaunu pieredzi un saprastu, kā šeit norisinās darbs.

Jaunieši par dalību “ēnu dienā” Latvijas Radio
00:00 / 01:00
Lejuplādēt

Visvairāk vakances šogad piedāvā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Dienesta 1. daļas ugunsdzēsējs Ēriks. Viņš norāda, ka ugunsdzēsēju ēnas  visvairāk interesēja iespēja uzvilkt glābēju tērpu un rokās turēt lielo un smago ūdens šļūteni.

“Mēs viņiem esam parādījuši, kāds ir aprīkojums, kā notiek aizsargtērpu uzvilkšana, kā notiek dzēšana ar stobru. Arī ķīmisko aizsargtērpu pamēģināja uzvilkt. Mašīnās, protams, sēdējām. Viņi bija, paskatījās, pasēdēja un redzēja, kā notiek braukšana uz izsaukumiem no salona. Bērni ir redzējuši ieskatu, kāda ir ugunsdzēsēju dzīve,” stāstīja Ēriks.

Un sanākušie patiešām redzēja kārtīgu ieskatu ugunsdzēsēja darba ikdienā.

Kamēr depo atradās skolnieki, ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu. Tajā gan ēnām nav ļaut doties līdzi, bet 12. klases skolnieki Timurs un Mārtiņš atzina – līdzi nemaz doties nevēlētos, jo apzinās, cik darbs ir nopietns un bīstams. Viņi gan bija priecīgi, ka radusies iespēja klātienē redzēt, kā ugunsdzēsēji pieņem izsaukumu, minūtes laikā sagatavojas un pamet depo.

Ēnu dienā skolēni piedalās, lai gūtu jaunu pieredzi
00:00 / 02:46
Lejuplādēt

“Tas ir ļoti interesanti, jo mēs domājam, ka mums visu pastāstīs, bet tagad tāda situācija ekstremāla un mēs nedomājām, ka tā būs. Ļoti interesanti, cik ātri viss notiek un cik ātri ugunsdzēsēji spēj savākties un izbraukt uz izsaukumu,” stāstīja jaunieši.

Pirmie ēnotāji Latvijas Televīzijā ierodas ļoti agri, vēl pirms sešiem no rīta, līdz ar “Rīta panorāmas” komandu.  Kad raidījums galā, iejusties raidījuma vadītāju ādā gribēja daudzi. Bez mediķiem, programmētājiem un pilotiem televīzijas raidījuma vadītājs ir viena no populārākajām izvēlēm.

“Man bija šķitis, ka šī studija būs daudz mazāka, savādāka, ka nebūs tik liels šis galds un vispār viss būs mazāks,” atzina 6. klases skolniece Katrīna.  

Vairākām ēnām šī nebija pirmā pieredze Latvijas Televīzijā.

“Es jau te esmu bijusi arī iepriekš, bet šī man ir jauna pieredze – ieraudzīt, kā tas viss notiek aiz kadra,” sacīja 9. klases skolniece Laura.

LTV žurnālists Ēvalds Dukuls savām ēnām bija sagādājis pārsteigumu, iespēju veselu stundu intervēt “Supernovas” uzvarētāju Samantu Tīnu.

“Interesantākais noteikti bija intervija ar Samantu Tīnu. Vēlāk arī devāmies uz “Mediju tiltu”, kur arī bija intervija ar politologu. Tas viss process, kā tas top un notiek, ir ļoti interesants,” atzina 9. klases skolniece Dārta.

Televīzija un raidījumi nav iedomājami bez operatoriem.

“Bijām Ogrē, nostaigājām vairākus kilometrus ar kājām, nobradājāmies pa dubļiem, līdām pāri žogam, lidojām ar dronu. Mums bija riktīgi ražena diena un vakarā būs cerams labs sižets,” par savu dienu ar “ēnām” stāstīja Ziņu dienesta vadošais operators Ivans Milovs.

KONTEKSTS:

“Ēnu dienas” mērķis ir veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzot skolēniem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Darba devējiem savukārt tā ir laba iespēja veidot sava uzņēmuma atpazīstamību un piesaistīt nākamos kolēģus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti