Entomologs ērču savairošanos skaidro ar labvēlīgiem laikapstākļiem ziemā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 6 mēnešiem.

Šopavasar daudzviet novērots liels skaits ērču, kas izskaidrojams ar labvēlīgiem laikapstākļiem ziemā, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Nacionālā Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis.

Mikroblogošanas vietnē "Twitter" entomologs Uģis Piterāns publicējis ierakstu, kurā stāsta, ka vakar "iekūlies kaut kādā ērču mega valstībā". Pēc trīs stundu pastaigas no sevis viņš nolasījis vairāk nekā 50 ērces, kas lielākā daļa jau bija paspējušas piesūkties. "Dienā kopā vairāk nekā 70. Tik daudz man pirmo reizi," vēsta Piterāns, kura pievienotajā fotogrāfijā redzamas vairāk nekā desmit ērces.

Dreimanis skaidroja, ka ērces ir diezgan labi pārziemojušas, tādēļ, iestājoties siltākiem laikapstākļiem, pieaug to aktivitāte. Taču ērču izplatība nav vienmērīga. Skrajos priežu mežos ērces varēs sastapt retāk, kamēr mitros lapu koku mežos, pamežos to var būt ļoti daudz. Ērces uzturas tādā augstumā, lai ērti varētu pieķerties gan savvaļas, gan mājdzīvniekiem, kā arī cilvēkiem, akcentē entomologs.

Dodies dabā gudri!

LSM.lv raksti, kas noderēs katram pārgājienu cienītājam:

Viņš iesaka padomāt par piemērotu apģērbu, dodoties uz mežu, savukārt pēc atgriešanās no meža vai dārza sevi rūpīgi apskatīt pie spoguļa, lai izvairītos no ērču piesūkšanās.

Patlaban atsevišķās vietās vērojams arī liels skaits odu, taču arī to izplatība vairāk ir lokāla. Tur, kur ir dažādās seklas ūdenstilpes, kur ūdens turas pietiekami ilgi, veidojas labvēlīga vide odu kāpuru attīstībai. "Sākot no maija beigām, ir diezgan silts laiks, kā rezultātā odi noslēdz savu attīstības ciklu, tādēļ arī ir vērojams liels skaits kukaiņu," skaidroja entomologs. 

Dreimanis atgādināja, ka asinis cilvēkiem un dažādiem zīdītājdzīvniekiem sūc odu mātītes, lai varētu sekmīgāk attīstīties odu olas.

Entomologs skaidroja, ka odu aktivitātes ilgums būs atkarīgs no tā, kādi laikapstākļi būs vasarā.

Odiem gadā var būt no divām līdz trīs paaudzēm. Pavasarī pirmā odu paaudze ir ap 30 sugu odiem, kas dzīvo Latvijā, tie izšķiļas aptuveni vienlaikus, tādēļ ir vērojams tik liels skaits kukaiņu kā patlaban. Nākamās paaudzes odi izšķiļas izklaidus.

Vaicāts, kā vislabāk izsargāties no odu kodumiem, entomologs ieteica, dodoties dabā pie ūdenstilpēm, atbilstoši saģērbties un lietot pretodu līdzekļus, ko var iegādāties veikalos. Viņš vērsa uzmanību uz to, ka odu aktivitāte ir mazāka dienas vidū, kad ir intensīva saule.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti