Ēnot šogad var arī alkoholisko dzērienu un azartspēļu nozarē strādājošos

Latvijas skolēniem šogad ir iespēja ēnot arī alkoholisko dzērienu ražotnēs strādājošos un doties uz azartspēļu bāriem. Tiesa, alkoholisko dzērienu nozares pārstāvji vismaz norāda, ka "ēnai" jābūt pilngadīgai, ko nedara azartspēļu uzņēmums „Optibet”. Pret šādu iespēju ir jauniešu vecāki.

Jau rīt Latvijas skolēni varēs sekot līdzi darbadienai kādā no interesējošām profesijām. Ēnu dienas vakanču sarakstā redzams, ka šogad skolēni ēnot varēs arī alkoholisko dzērienu un tabakas veikalu pārstāvjus, alus ražotājus un arī totalizatoros nodarbinātos. Piemēram, akciju sabiedrība "Latvijas balzams" piedāvā astoņas dažādas vakances, veikalu tīkla pārstāve Dana Hasane informē, ka uzņēmums pieņem vien pilngadīgas "ēnas":

"Tā kā mēs esam alkohola ražošanas uzņēmums un atbildīgs uzņēmums, tad mēs pieņemam tos jauniešus, kas ir jau sasnieguši 18 gadu vecumu. Latvijā pārtikas nozare ir viena no tām nozarēm, kurā mūsu uzņēmumi ir spēcīgi. Mūsu mērķis, piesakot šīs vakances, - muitas cilvēki, mārketinga cilvēki, - ir tas, ka mēs vēlamies veicināt jauniešu interesi tieši par profesijām, kas saistītas ar ražošanu."

Bez "Latvijas balzama" alkohola nozari pārstāv arī pārtikas veikali, kuros pieejams alkohols un tabakas izstrādājumi, tāpat akciju sabiedrība "Cēsu alus" piedāvā kļūt par darbinieku "ēnu", informācijā pie pārstāvētās nozares norādot „alus ražošana”. Uzņēmums komentē, ka ētiskus pārkāpumus savā darbībā neredz. Savukārt alkoholisko dzērienu izplatītāji SIA "Bravo", kuru veikalus varam atpazīt ar LB zīmolu, sazvanīti atzina, ka ēnoti tiks vien tie darbinieki, kas strādā ofisā, ne veikalā pie pudelēm.

"Mums ir norāde, ka tikai no 18 gadiem var nākt. Un šobrīd mums ir tie amati, kas ir saistīti ar personāla vadību. Tas ir darbs ar dokumentiem, darbinieku pieņemšana, atlases process. Šogad man būs personīgi viens cilvēciņš," stāsta SIA "Bravo" personāla vecākā speciāliste Dace Jāne.

Vecums nav būtisks totalizatorā „Optibet”, kurā pieejama reklāmas speciālista vakance. Uzņēmuma pārstāve Madara Zute piekrita uz Latvijas Radio jautājumiem atbildēt e-pastā. Viņa raksta, ka reklāmas speciālisti azartspēļu nozarē dara to pašu, ko citi kolēģi, piemēram, pārtikas nozarē. Ētiski ir neslēpt nozari no jaunieša acīm un neizlikties, ka azartspēļu nav, - tā Zute. Viņa arī atzīst, ka diez ko daudz pieteikumu "Optibet" no interesentiem saņēmuši nav.

Ēnu dienu organizē biedrība "Junior Achievement". Tās valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns stāsta, ka biedrības ētikas standartos noteikts - jaunietim atļauts piedāvāt visu, kas atļauts likuma ietvaros. Alkohols un azartspēles, pēc Krievāna stāstītā, orientētas uz profesionālo vidusskolu audzēkņiem, īpaši topošajiem pārtikas tehnologiem.

"Profesionālajām vidusskolām ir jādod iespēja dzīvē redzēt to, par ko viņi galu galā mācās. Tās ir profesijas, saistītas arī ar alkoholisko dzērienu ražošanu vai pārtikas rūpniecību. Mums ir jāparāda, kā viņi dzīvē strādā," uzskata Krievāns.

Biedrībā „Vecāku forums” ideju atļaut ēnot alkoholisko dzērienu ražotājus vai azartspēļu organizatorus vērtē kā neveiksmīgu - arī tad, ja jaunietis ir pilngadīgs, norāda "Vecāku foruma" biedre Inita Andžāne:

"Faktiski laba ideja tika sabojāta ar šādu sliktu izpildījumu. Mūsuprāt, šajā gadījumā jaunieši to uztvers vairāk kā izklaides pasākumu, ar ko palepoties, ka - lūk, viņi tur ir bijuši! Mērķis netiks sasniegts. Mūsuprāt, vai nu šeit ir tāda akcijas organizatoru neliela kļūda, ka viņi nav uzrakstījuši kritērijus, ka faktiski šādi uzņēmēji - lai gan viņi ir klasiski uzņēmēji, - nevarētu būt pretendenti uz ēnām. Es domāju, ka šeit ir jāskatās tie ētiskie aspekti."

"Latvijas balzams" gan atzīst, ka interese par viņu piedāvātajām vakancēm nav liela, stāsta Latvijas balzama pārstāve Dana Hasane:

"Mums jau arī bija tā, ka ne visi pietiekami uzmanīgi izlasīja tekstus, un bija tā, ka piesakās arī 17-gadīgi, un mēs visiem šiem esam atbildējuši, ka – paldies, bet mūsu kritērijs ir 18 gadi. Gaidīsim jūs nākamgad! Pagājušajā gadā mums nāca jaunieši, kas vēlās mācīties ķīmiju, kas vēlās mācīties pārtikas tehnoloģiju. Mēs skatāmies arī, kur jaunieši piesakās mācīties pie mums, - ir liels pieprasījums pēc komunikāciju speciālistiem, juristiem, ekonomistiem. Pārtikas tehnologiem diemžēl mazāk, jo tā nav viegla nozare. Nav nemaz viegli atrast tos gribētājus!"

Kopā otrdien pie vairākiem tūkstošiem darbinieku dosies vairāk nekā 22 tūkstoši skolēnu. Šis ir jau četrpadsmitais gads, kad Latvijā organizē šādu karjeras iepazīšanas dienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti