Skatuves runas un mazo uzvedumu konkursa pirmsākumi meklējami vismaz 30 gadus senā pagātnē.
"Bija mums arī sava veida krīzes gadi no 2008. līdz 2011. gadam, kur šāda veida mākslinieciskā izpausme bērniem panīka. Nebija arī finansējuma, lai kaut ko organizētu un arī dalības nebija," atzīst Tukuma izglītības darba vecākā speciāliste Angelika Dembovska.
Pēdējo piecu gadu laikā situācija ir krietni mainījusies uz labo pusi. Un, lai gan joprojām vēl ir skolotāji, kuri bērnus šim konkursam sagatavo tikai pēc savas iniciatīvas, lai dotu tiem iespēju apgūt jaunu pieredzi, konkursa dalībnieku skaits Tukuma aprinķa skatē šogad ir rekordliels.
"Mēs esam tādi bērni, kuriem tas ļoti, ļoti patīk. Mums ir iespēja sevi izpaust teātra mākslā un arī pierast pie publikas, jo tas ir visiem vajadzīgs," domā Tukuma 2. pamatskolas audzēkne Alise Upesleja.
''Patiesībā viņi bija tie, kas mani iedvesmoja, un tas ir mūsu pirmais mēģinājums. Mēs neesam skatuves runas pulciņš. Mēs esam vienkārši klase, un, zinot cik viņi ir atraktīvi, dziedoši un varoši, mēs tomēr saņēmāmies," saka Tukuma 2. pamatskolas latviešu valodas skolotāja Vineta Rozenberga.
No trim skatuves uzvedumiem un 60 skatuves runas priekšnesumiem Tukuma aprinķi Kurzemes reģiona skatē Talsos pārstāvēs tikai divi uzvedumi un četri dzejoļi.
Visgrūtākais darbs ir žūrijai, jo nereti tikai viena kļūda vērtējumā var ietekmēt bērna nākotni.
"Un kādreiz viņi patiešām runā par to, kas viņiem liekas svarīgi, un es domāju, ka visā tajā kopējā kultūras procesā, domājot par nākotni un attīstību, tas ir ļoti svarīgi, ka jauniešus neineteresē tikai popkultūra un sports, bet ka viņi nodarbojas ar šādām lietām," teica aktieris, žūrijas komisijas pārstāvis Jānis Kaijaks.
Martā un aprīlī labākie konkursa dalībnieki sacentīsies reģionālajos konkursos, kas šogad notiks 10 vietās Latvijā.