Enerģētiskās krīzes dēļ Daugavpilī samazinās karstā ūdens temperatūru, aizņemsies 3,5 miljonus eiro dabasgāzes iegādei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai mazinātu enerģētiskās krīzes ietekmi, Daugavpilī samazinās karstā ūdens temperatūru un aizņemsies 3,5 miljonu eiro dabasgāzes iegādei, informēja pašvaldībā.

Pirmdien tika sasaukta Daugavpils pilsētas domes ārkārtas sēde, kurā lemts par risinājumiem enerģētiskās krīzes pārvarēšanā un situācijas stabilizēšanā.

Dome nolēma apstiprināt Siltumenerģijas apgādes ierobežošanas un pārtraukšanas kārtību enerģētiskās krīzes laikā un sniegt galvojumu "Daugavpils siltumtīkliem" aizņēmumam Valsts kasē.

Kā norāda pašvaldība, 2021.gadā pasaules tirgos ievērojami kāpusi dabasgāzes gāzes cena, kā rezultātā jūtami augušas arī siltumenerģijas izmaksas. Līdz šim Daugavpilī bija izdevies saglabāt vienu no zemākajiem apkures tarifiem valstī, tomēr straujā dabasgāzes cenu kāpuma dēļ, pašvaldības atbalsta iespējas, kas ļautu saglabāt samērīgu apkures tarifu pašvaldības AS "Daugavpils siltumtīkli" klientiem esot ierobežotas.

Četru mēnešus izdevies saglabāt nemainīgu apkures tarifu - 56,96 eiro par megavatstundu. Apkures tarifs par februāri palielinājās līdz 93,65 eiro par megavatstundu. Savukārt pateicoties tam, ka 5.janvārī ekspluatācijā nodota šķeldas katlu māja TEC-3 teritorijā, kas spēj saražot ap 30% no kopējās pilsētai nepieciešamās siltumenerģijas daudzuma, apkures tarifa kāpums februārī nav tik straujš un nesasniedza iepriekš plānotos 153 eiro par megavatstundu.

Pirms 2021./2022.gada apkures sezonas sākuma augustā un septembrī privātie enerģijas ražotāji, ar kuriem iepriekš sadarbojās "Daugavpils siltumtīkli", apturēja koģenerācijas iekārtu darbību, pārtraucot arī siltumenerģijas piegādi. 

Tā rezultātā Daugavpilī gandrīz divas reizes pieauguši dabasgāzes iegādes apjomi. Papildus tam pašreizējā situācija dabasgāzes tirgū esot ļoti nelabvēlīga dabasgāzes lietotājiem, jo dabasgāzes tirgus cena pieaugusi trīs reizes.

Izvērtējot dabasgāzes cenu pieaugumu biržā un situāciju "Daugavpils siltumtīklos", pērn 27.decembrī Daugavpils pilsētas domes ārkārtas sēdē izsludināja otrā līmeņa vietējo enerģētisko krīzi siltumapgādē.

Tā kā mainījušies dabasgāzes piegādātāju līguma nosacījumi, proti, piegādātāji pieprasa priekšapmaksu par dabas gāzi 100% apmērā, 24.janvāra domes ārkārtas sēdē deputāti pieņēma lēmumu, ka Daugavpils pilsētas pašvaldība sniegs galvojumu "Daugavpils siltumtīkliem" aizņēmuma ņemšanai Valsts kasē 3,5 miljonu eiro apmērā, lai segtu priekšapmaksas izdevumus dabasgāzes iegādei.

Domes ārkārtas sēdes laikā deputāti skatīja un apstiprināja Siltumenerģijas apgādes ierobežošanas un pārtraukšanas kārtību enerģētiskās krīzes laikā. Tas nozīmē, ka "Daugavpils siltumtīkliem", pakāpeniski samazinās tuprgaitas siltumnesēja padevi. 

Savukārt ēku apsaimniekotajiem būs jāveic tehniskie siltumenerģijas taupīšanas pasākumi - samazinot ēku siltummezglu regulatoru temperatūras grafiku par vienu grādu. 

Papildus pieņemtā kārtība nosaka, ka visiem siltumenerģijas lietotājiem, izņemot Daugavpils reģionālo slimnīcu, tiks samazināts siltumenerģijas patēriņš karstā ūdens sagatavošanai, noregulējot karstā ūdens temperatūru nakts stundās no pusnakts līdz plkst.5 rītā vai tajā diennakts laikā, kad telpas netiek izmantotas, līdz 40 grādiem, bet pārējā diennakts laikā līdz 52 grādiem.

"Daugavpils siltumtīkli" vadība norāda, ka siltumapgādes samazinājums par vienu grādu sniegs līdz pat 5% līdzekļu ekonomiju.

KONTEKSTS:

Šoziem vērojams gan elektroenerģijas, gan dabasgāzes cenu kāpums, kas ietekmē apkures izmaksas. Valsts lēš, ka tas būtiski var ietekmēt zemu ienākumu mājsaimniecības, kurās pastāv risks norēķināties par mājokļa uzturēšanu šajā apkures sezonā, īpaši pensijas vecuma personām un personām ar invaliditāti.

Lai kompensētu straujo cenu kāpumu ziemas sezonā, elektroenerģijai uz pusi samazināts sadales pakalpojuma tarifs. Tāpat paplašināts mājokļa pabalsta saņēmēju loks.

Izmaksu kāpuma dēļ 27. decembrī Daugavpils domes deputāti ārkārtas sēdē nolēma pilsētā izsludināt vietējās nozīmes enerģētisko krīzi. Deputāti arī nolēma izveidot Daugavpils pašvaldības enerģētiskās krīzes centru un apstiprināt tā nolikumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti