Panorāma

Atkal atliek lēmumu par RPIVA likvidēšanu

Panorāma

Panorāma

Aizdomās par vardarbību atstādina audzinātājas

Emocionālo vardarbību bērnudārzā Aizkrauklē atklāj ar slēptiem ierakstiem diktofonā

Aizdomās par iespējamu emocionālu vardarbību pret bērniem atstādināts Aizkraukles bērnudārza "Zīlīte" vienas grupiņas personāls – abas audzinātājas un aukle. Tā kā dārziņa vadītāja situāciju pati nespēja atrisināt, arī viņas pienākumi uzticēti citai pedagoģei.

Vienas grupiņas personāla emocionāli skaudro izturēšanos pret trīsgadniekiem izdevās pierādīt, vairākas dienas slepeni veicot ierakstus ar diktofonu. Tajā dzirdamas gan ilgas bērna raudas, gan uzsaucieni aizvērt muti. Turklāt bērni dzirdējuši draudus atstāt viņus mežā un atdot svešiem onkuļiem.

To, ka notikušais ir ārkārtējs, atzīst visas iesaistītās puses. Taču vecāki no intervijas kameras priekšā atsakās. Viņi zina, ka ierakstus veica nesankcionēti, bet tā bija vienīgā iespēja pierādīt, kas grupā notiek.

Piemēram, diendusas laikā bērniem neļāva apmeklēt tualeti un viņi slapina gultiņās.

  • Veidošanas nodarbībā, kad bērni grib nogaršot plastilīnu, atskan jautājums "jūs slimi esat?".
  • Kad kāds trīsgadnieks nespēj apģērbties un lūdz palīdzību, dzirdams: "Es ar šito meiteni, goda vārds, nezinu ko izdarīšu".
  • Bet citu mazo, kurš nav pabeidzis uzdevumu, par sodu atstāja vienu pašu, kamēr pārējie devās pastaigā. 17 minūtes dzirdamas raudas.
  • Dabaszinībās un matemātikas nodarbībās, kad bērns grib atbildēt, viņu atsēdina ar paziņojumu “Aizver muti!”.

Diktofona ierakstus ir noklausījusies Aizkraukles Izglītības pārvaldes vadītāja Astra Siliņa, un viņa to raksturo ar vārdu “šoks”. Sākumā viņai šķita, kas tas nav iespējams. Viņa stāsta, ka ierakstos dzirdams ļoti piepacelts tonis, kas robežojas ar kliegšanu. Trīsgadnieki šādā situācijā bijuši bezpalīdzīgā stāvoklī.

Jau rudenī vecāki pamanīja izmaiņas bērnu uzvedībā. Trīsgadnieki mājās izspēlēja to, ko piedzīvoja bērnudārzā, piemēram, sāka sodīt savas rotaļlietas, slēdza savas rotaļu mantas atsevišķās istabās. “Nakts enurēze, nervozums, kliegšana, sāka kniebt,” stāsta Siliņa.

Viena no atstādinātajām ir gados jauna, otra – pensijas vecumu sasniegusi skolotāja. Atrasti pedagogu aizvietotāji.

Izglītības pārvaldē saka, ka atstādinātās pedagoģes vainu noliedz, bet bērnudārzā stāsta, ka – atzīst. “Audzinātāja atzīst, ka tonis nebija pareizs. Spriedze ir ļoti liela visā kolektīvā. Grupiņa sadalījusies divās daļās. Ir vecāki, kas uzskata, ka audzinātājām darbs jāpamet. Citi vecāki tieši pieprasa atpakaļ šīs audzinātājas,” stāsta bērnudārza ”Zīlīte” vadītājas pienākumu izpildītāja Sarmīte Kruglova.

Ar bērniem strādā arī psihologs. No 18 bērniem šodien grupiņā ir desmit. Daži slimo, dažu vecāki gaida, kā atrisinās notikušo.

Tikmēr metodiķe, atstādinātā vadītājas pienākumu izpildītāja Aija Sproģe saka, ka robeža starp stingrību un emocionālu vardarbību ir ļoti šaura.

Bērnudārzā gaida Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas ekspertus, kas varētu izvērtēt, vai audzinātājas drīkst darbu turpināt. Tāpat ar visām audzinātājām strādās psihologs, jo arī viņas tagad ir neziņā, kur ir robeža starp stingrību un disciplīnu, un baidās, ka sekos vēl kāda lieta.

Šai grupiņai jau meklē jaunus pedagogus. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt