Dienas notikumu apskats

ES iekšlietu ministru sanāksmes fokusā cīņa ar terorismu

Dienas notikumu apskats

Par kara noziegumiem un genocīdu bijušajam Bosnijas serbu līderim 40 gadu cietumsods

Bērnu tiesību aizsardzības vadlīnijās ieteic sadarboties ar britu sociālajiem dienestiem

Emigrējušo latviešu ģimenes mudinās sadarboties ar britu sociālajiem dienestiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tieslietu ministrijas (TM) sagatavotās vadlīnijas bērnu tiesību aizsardzībai Lielbritānijā tiks izplatītas ne tikai ar Latvijas vēstniecības starpniecību, bet arī iesaistot pašvaldības, bāriņtiesas un nevalstiskās organizācijas. Iespējams, drīzumā varētu tapt vadlīnijas par bērnu tiesību aizsardzību arī citās valstīs, piemēram, Īrijā un Norvēģijā.

Ieteikumi:

  • Vēl pirms izceļošanas uz Lielbritāniju vecākiem jāatrod sev oficiāls darbs un konkrēta dzīvesvieta, savukārt pirmsskolas vai skolas vecuma bērnam jābūt pieteiktam kādā izglītības iestādē.
  • Lielbritānijā bērnu līdz 12 gadu vecumam ne uz brīdi nedrīkst atstāt bez pieaugušā uzraudzības, viņš arī jāpavada uz skolu un jāsagaida no tās.
  • Bērnus līdz 16 gadu vecumam nedrīkst atstāt vienus nakts laikā.
  • Pieskatot bērnu, nav ļauts lietot alkoholu.
  • Tāpat kā Latvijā aizliegta jebkāda veida fiziska vai morāli pazemojoša bērnu sodīšana.
  • Lielbritānijas sabiedrībā pieņemts ziņot sociālajiem dienestiem, ja pamana bērnam zilumus vai nobrāzumus.
  • Ja bērns tiek atņemts, nekavējoties jāziņo Latvijas vēstniecībai un Latvijas Tieslietu ministrijai.
  • Ar visiem ieteikumiem var iepazīties ministrijas mājaslapā.
TM izstrādājusi vadlīnijas, kurās Lielbritānijā mītošajiem Latvijas valstspiederīgajiem skaidrots, kādas ir bērnu tiesības Apvienotajā Karalistē un kā pareizi rīkoties, nonākot sociālo dienestu redzeslokā saistībā ar iespējamiem bērnu tiesību aizsardzības pārkāpumiem. Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība) gan uzsver, ka jaunās vadlīnijas ir tikai pirmais solis.

"Tas nav akmenī iecirsts teksts, skaidrs, ka vadlīnijas attīstīsies līdz ar to, kā attīstās likumi, normatīvi un tradīcijas attiecīgajā valstī, šajā gadījumā – Apvienotajā Karalistē.

Cīņā ar sekām mums ir paredzēts nākamais solis. Tā ir juridiskā palīdzība.

Mēs aprīlī sniegsim valdībā pārskatu par to, kā mēs varētu palīdzēt tiem Latvijas pilsoņiem, kam varbūt šīs vadlīnijas nebija zināmas vai kuri kaut kādu citu iemeslu dēļ jau ir nokļuvuši sociālo dienestu redzeslokā un kuriem nākas jau meklēt Latvijas tiesisko palīdzību," teica Rasnačs.

TM Tiesiskās sadarbības Bērnu lietu sadarbības nodaļas vadītājs Agris Skudra apliecina, ka pēdējos gados tiesiskā sadarbība visbiežāk nepieciešama, risinot tieši Lielbritānijā mītošo ģimeņu problēmas. Aizvadītajā gadā divas trešdaļas no sadarbības lietām, kas nonākušas Bērnu lietu sadarbības nodaļā, ir saistītas ar Lielbritāniju.

Skudra stāsta, ka pats galvenais ieteikums ģimenēm, kas nonākušas Lielbritānijas sociālo dienestu redzeslokā, ir sadarboties.

"Runājot par to, ko mēs šajās vadlīnijās esam ieteikuši, - sadarboties, jo, kā mēs arī esam uzsvēruši šajās vadlīnijās, uzbrukums nav tā labākā aizsardzības forma. Tā vietā cilvēkam ir jāpierāda, ka viņš ir labs, labāks un vislabākais vecāks savam bērnam, kurš spēj nodrošināt drošību, visas materiālās lietas – mājokli, apģērbu, ēdienu, kā arī visas psiholoģiskās lietas – drošību, stabilitāti, attīstību. Vecākam ir jāparāda sava vēlme sadarboties, laboties un tā tālāk," teica Skudra.

Lielbritānijas vēstniece Sāra Kaulija ceturtdien notikušajā preses konferencē īpaši skaidroja, ka bērnu izņemšana no ģimenes un nodošana adopcijai ir pats galējais solis.

Viņa uzsver, ka Lielbritānijā pieņemtās bērnu tiesību normas ir jāievēro ikvienai šajā valstī mītošai ģimenei.

"Bērnu tiesību aizsardzības pamatprincips Apvienotajā karalistē ir aizsardzība pret vardarbību un nevērīgu izturēšanos. Tās ir visu bērnu pamattiesības neatkarīgi no tā, vai viņš ir brits, latvietis, austrālietis, kanādietis, spānis vai jebkuras citas tautības. Mēs uzskatām, ka nav nekā svarīgāka kā pasargāt bērnu no kaitējuma. Mūsu bērnu tiesību aizsardzības sistēma ir veidota tā, lai pārliecinātos, ka ikviens bērns, kas ir pakļauts vardarbības vai nevērīgas izturēšanas riskiem, tiek agrīni identificēts. Tad tiek veikts šī bērna un ģimenes situācijas individuālais novērtējums un ir pieejama sociālā dienesta palīdzība, lai šo bērnu pasargātu no kaitējuma.

Pret bērniem vērstas vardarbības atpazīšana un novēršana ir svarīga Apvienotās Karalistes valdības prioritāte un tāda arī paliks," sacīja Kaulija.

TM apkopotā informācija liecina, ka aizvadītajā gadā Lielbritānijā no tur mītošu Latvijas valstspiederīgo ģimenēm izņemti 30 bērni. Absolūtajā vairumā gadījumu bērni pēc kāda laika atgriezušies savās ģimenēs vai nodoti tuvinieku aprūpē.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti