4. studija

Pabažu dzelzceļa staciju iecienījuši ārzemju tūristi

4. studija

Gada malacis - čempions parabobslejā Arturs Klots

Kā Indulis un Ārija Embūtes ciemam palīdzēja

Embūtes ciemu no iznīcības glābj Indulis un Ārija

Vaiņodes novada Embūtes ciemā palikuši tikai desmit iedzīvotāji. Embūtes attīstībai nolemts piesaistīt vairāk tūristu, liekot lietā gan Embūtē esošos dabas tūrisma, gan vēsturiskos objektus. Tostarp vietas, kas saistās ar teiksmām apvīto kuršu virsaiša Induļa un vācu bruņinieku vadoņa meitas Ārijas mīlestību.

Elmārs, kurš Embūtē dzīvo 91 gadu un šeit savulaik strādājis par mežzini, atceras, ka agrāk ciema centrā bijuši veikali, baznīca, muižas, kultūras nams, pasts un ambulance. Tagad caur Embūti satiksmes autobuss nekursē, līdz tuvākajai pieturai Elmāram jāmēro trīs kilometri. Tuvākais veikals atrodas sešu kilometru attālumā.

Embūtes ciems krīzi piedzīvojis pēc kolhozu likvidēšanas. Vēl pirms pāris gadiem ciemam draudēja pilnīgs krahs.

"Vēsturiski Embūtes pagasts sastāvējis no vairākiem ciemiem - Dinsdurbes, Embūtes, Vībiņu, Dēseles un Bakūzes ciems. Uz šo brīdi Embūtē ir deklarēti 366 iedzīvotāji, un pārsvara visi dzīvo Vībiņu ciemā. Pārējie ciemi ir oficiāli likvidēti uz šo brīdi," stāstīja Vaiņodes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Oļegs Jurjevs.

Lai neļautu Embūtei pavisam nogrimt aizmirstībā, pašvaldība meklēja izeju. Un ciema eksistenci izglāba Indulis un Ārija, proti, vietas, kas saistās ar šiem leģendām apvītajiem personāžiem.

"Šis ir ozols, kur satiekas kuršu virsaitis [Indulis] un vācu komtura meita Ārija un iemīlas kaujas laukā. Kad viņš noņem Ārijai bruņucepuri, viņš ierauga, ka tā ir daiļava. Un tas mīlas uzplaukums, kas notiek tai brīdī, tas arī viņus vieno," stāsta Embūtes Tūrisma informācijas centra vadītāja Dina Ziemele, izrādot teiksmām apvītos Induļa un Ārijas ozolus.

Tā nu Embūtes ciemam izkulties no krīzes palīdzēja tūristi, kas vēlas apskatīt leģendām apvīto kuršu pilskalnu un citus vēsturiskos objektus,

iegādāties suvenīrus, rīkot kāzas un balles, izmantojot arī iespēju nakšņot Tūrisma informācijas centra telpās, kas reiz bija muiža.

"Mēs domājam, kā attīstīt šo ciemu. Tā kā šajā ciemā atrodas arī dabas parks "Embūte", mēs domājam, kā attīstīt tūrismu. Radās iespēja ar Eiropas finansējumu izveidot tūrisma informācijas centru, attīstīt takas dabas parkā, torņus, laipas. Gribu teikt, ka uz doto brīdi mums tūrisms ir attīstījies ļoti labs," spriež Jurjevs.

Tādējādi tūristi finansiāli neļauj nogrimt Embūtei. Leģendām apvīto vietu gadā apmeklējot aptuveni 2000 viesu, kas arī uztur dzīvību ciemā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt