Embūtē zemenes audzē ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Zemeņu sezona šogad sākās vēlāk ne tikai Latvijā, bet arī citviet Eiropā – tā spriež viens no progresīvākajiem Latvijas ogu audzētājiem, SIA „Dēseles dārzu” īpašnieks Aldis Vīksne. Kopā ar jaunu sadarbības partneri viņš attīsta savu saimniecību Latvijas nomalē - Vaiņodes novada Embūtes pagastā. Ogu audzēšanā „Dēseles dārzi” izmanto mūsdienīgas tehnoloģijas.

Leknās un sulīgās zemeņu ogas no Embūtes pagasta uz Rīgas lielveikaliem nākas vest pa diezgan nelīdzeniem pierobežas ceļiem, taču arī tas nekavē attīstīt mūsdienīgu saimniecību Lietuvas pierobežā. SIA „Dēseles dārzi” īpašnieks un agronoms Aldis Vīksne nepārtraukti apgūst pieredzi citās pasaules vietās, lai Latvijā izmantotu jaunākās zemeņu audzēšanas tehnoloģijas.

Aldis rāda jaunos iepakojumus, kas atvesti no ārvalstīm. Ar tiem atrasts mūsdienīgs veids, kā glabāt un pārdot ogas veikalos. ”Konkrēti šīs kastītes ir domātas mellenēm, ar daudziem caurumiņiem. Savukārt no citas kompānijas, ar kuru mēs šogad sadarbojamies, ir pasūtīts speciāls materiāls, kas kastītēs uzsūc lieko mitrumu, lai ogas nekļūst slapjas un nebojājas,” saka Vīksne. „Tas ir speciāls materiāls, kam tiek izmantoti dabīgā māla absorbenti.”

Šajā ziemā „Dēseles dārzi” izbūvējuši ogu fasēšanas un ogu pārstrādes cehu. „Pirmkārt, fasēt ogas. Kādreiz mēs to darījām siltumnīcās, bet te var ievērot visas higiēnas prasības. Tas ir svarīgi, strādājot ar svaigu produkciju,” stāsta Vīksne.

Arī ogu pavairošanas blokam šajā saimniecībā ieviesīs mūsdienīgu mitruma pievadīšanas sistēmu. Lielbritānijas zinātnieki to uzskata par vienu no precīzākajām. "Šī jaunā sistēma pati nolasa laika apstākļus un sinhronizē ūdens pievadīšanu auga vajadzībām,” saka uzņēmējs.

Aldim Vīksnem pievienojies sadarbības partneris, Lauksaimniecības akadēmijas absolvents Normunds Pāvils. Viņš izrāda 80 metrus garos un 9 metrus platos tuneļus, kuros aug zemenes. Abās pusēs plēve ir pacelta, līdz ar to tuneļi vēdinās un veidojas dabīgs klimats. ”Ir speciāla mašīna, kas ievelk vagu, kā arī tehnika, kas ievelk laistīšanu, uzvelk plēvi un izdur caurumiņus, kur stādīt. Tas atvieglo ravēšanu, Samazinās izmaksas,” skaidro Pāvils.

Arī plēvēm ir savas izmaksas, taču pieaug darba ražīgums, uzskata Normunds. Iespējams strādāt ātrāk un tehnoloģijas ļauj nodrošināt to, ka ogas ir tīras. Pat ogas šajā saimniecībā nelasa tāpat vien. Agnese Vēbere mācās Liepājas Valsts tehnikumā un „Dēseles dārzus” izmanto kā prakses vietu. ”Mēs vēlamies veikt pētījumu, cik daudz ogu var iegūt no viena kvadrātmetra. Pētām, cik daudz ziednešu, cik ogu. Pirmā stādījuma ogas ir lielas,” ar savu darbu iepazīstina Vēbere.

SIA „Dēseles dārzi” produkciju realizē lielveikalu ķēdēs, galvenokārt Rīgā. Zemenes segtajās platībās aug trīs hektāros, bet melleņu ir nedaudz vairāk par diviem hektāriem. Segtajās platībās var izaudzēt augstākas kvalitātes produktu nesezonas laikā, turklāt tas ļauj neizmantot pesticīdus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti