EM pētījums: «lietuviešu projekta» 464. sērijas ēkas ir drošas turpmākai ekspluatācijai

Padomju laikā celto daudzdzīvokļu 464. sērijas ēku nesošās konstrukcijas ir apmierinošā tehniskā stāvoklī – secināts Ekonomikas ministrijas sadarbībā ar būvspeciālistiem 2019. gadā veiktajā izpētē. Ministrijā gan norāda, ka būtiski ir turpināt šo ēku uzturēšanas darbus un atjaunot atsevišķus elementus. Ministrija arī piedāvā tipveida risinājumus.

ĪSUMĀ:

  • EM pēta padomju laikā celtās daudzdzīvokļu ēkas, šoreiz 464. sērijas 13 namus Rīgā un Jelgavā.
  • Atsegumos neuziet pazīmes, kas liecinātu par ēku mehāniskās stiprības vai stabilitātes zudumu.
  • Secina - ēku nesošās konstrukcijas ir apmierinošā tehniskā stāvoklī.
  • Aplūkotas arī ilgi nelietotas ēkas - korozija ir, bet bojājumi pārsteidzoši nelieli.
  • Mudina īpašniekus turpināt darbus ēku uzturēšanai un atjaunot atsevišķus elementus.
  • Izstrādāts tipveida risinājums trīs dažādām balstījuma problēmsituācijām tieši šādām ēkām.

Tieši masveida apbūves lielpaneļu 464. sērijas daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkas tika izvēlētas izpētei kā pirmās, jo nozares eksperti bija norādījuši, ka šīs sērijas ēkām potenciāli varētu būt lielāki riski nesošo konstrukciju stabilitātei, ņemot vērā konstrukciju īpatnības, ēku vecumu un noteikto vidējo kalpošanas ilgumu – 60 gadus.

Pētījumā apsekotas 13 – desmit Rīgā, trīs Jelgavā – 464. sērijas daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkas, kas nodotas ekspluatācijā laika posmā no 1964. līdz 1978. gadam.

Ēku apsekošanas laikā, kā arī veiktajos atsegumos netika konstatētas pazīmes, kas liecinātu par ēku mehāniskās stiprības vai stabilitātes zudumu – ēku nesošās konstrukcijas ir apmierinošā tehniskā stāvoklī.

Turpinot ēku ekspluatāciju līdzšinējā veidā, kā arī veicot pētījumā norādītos ēku uzturēšanas un atsevišķu elementu atjaunošanas pasākumus, ēkas ir drošas turpmākai ekspluatācijai, norāda EM.

To apliecinot arī veiktie konstrukciju atsegumi 464. sērijas ēkām līdzīgā lielpaneļu ēkā Irbenē, Ventspils novadā, kas savulaik tika izmantota militārpersonu izmitināšanai, bet nu jau ilgstoši netiek ekspluatēta, ēkai nav ailu aizpildījumu, konstrukcijas un to savienojumi ir pakļauti nelabvēlīgai atmosfēras iedarbībai. Proti, konstatēts, ka atrodoties agresīvā (īpaši - mitrā) vidē, ir vērojama korozija uz paneļus savienojošām tērauda cilpām un skavām, taču bojājumi ir pārsteidzoši nelieli un vēl neietekmē mezglu savienojumu nestspēju un līdz ar to arī ēkas stiprību un stabilitāti.

Būtiskākais no izpētē konstatētajiem defektiem ir jaunākā tipa 464. sērijas ēku jumta konstrukcijas centrālā U veida paneļa nepietiekams balstījuma dziļums un plaisas paneļu balstījuma vietās.

Arī šādiem gadījumiem ir izstrādāts pastiprināšanas tipveida risinājums trīs dažādām balstījuma problēmsituācijām.

Lai iedzīvotājiem samazinātu izmaksas, Ekonomikas ministrija piedāvā ēku nesošo konstrukciju mezglu pastiprināšanas tipveida risinājumus. Ir sagatavotas arī vadlīnijas 464. sērijas ēku nesošo konstrukciju padziļinātai tehniskai apsekošanai, lai varētu noteikt ēkas tehnisko stāvokli, kā arī ieteikumi ēku turpmākai ekspluatācijai, uzturēšanai un konstrukciju tehniskā stāvokļa uzraudzībai, lai saglabātu ēku mehānisko stiprību un stabilitāti. Sagatavotie materiāli satur arī priekšlikumus ēku nesošo konstrukciju un to mezglu ekspluatācijas termiņiem un obligāti veicamajiem pastiprināšanas darbiem, kā arī to provizoriskajām būvizmaksām.

Ekonomikas ministrija aicina dzīvokļu īpašniekus rūpēties par ēku atbilstošu uzturēšanu.

KONTEKSTS:

Padomju laika sērijveida daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku tehniskā stāvokļa izpēti Ekonomikas ministrija uzsāka 2018. gada beigās, kad sadarbībā ar pieredzējušiem būvspeciālistiem tika veikta 316. un 318. sērijas daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku balkonu tehniskā stāvokļa izpēte un izstrādāti tipveida balkonu pārbūves vai atjaunošanas risinājumi. Pētījumā apsekoti 29 ēku balkoni Rīgas, Jelgavas un Rēzeknes 318. un 316. sērijas daudzdzīvokļu ēkās. Izpētes laikā tika secināts, ka 55% no pārbaudītajiem 316. sērijas ēku balkoniem un 83% no pārbaudītajiem 318. sērijas ēku balkoniem nekavējoši vai tuvāko trīs gadu laikā jāveic remontdarbi bojājumu novēršanai.

Tikmēr Valsts kontrole revīzijā secināja, ka tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju dzīvo savos vai īrētos dzīvokļos pašvaldību apsaimniekotos daudzdzīvokļu namos, no kuriem daudzi ir veselībai un dzīvībai bīstami, un kopumā izpratnes un līdzekļu trūkuma dēļ daudzdzīvokļu ēku stāvoklis pasliktinās.

Reaģējot uz Valsts kontroles ziņojumu, premjers uzdeva ekonomikas ministram apzināt pašvaldību apsaimniekoto dzīvojamo ēku atbilstību drošuma prasībām un piedāvāt risinājumus situācijas uzlabošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt