EM liek apsekot visus būvlaukumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Saistībā ar ceturtdien notikušo traģēdiju lielveikalā "Maxima", Zolitūdē, Ekonomikas ministrijai (EM) ir jāizvērtē, vai nepieciešams pilnveidot tiesisko regulējumu saistībā ar būvniecības procesu. EM nosūtījusi vēstuli 85 Latvijas būvvaldēm, prasot tām apsekot visus būvlaukumus, kuros tiek būvētas, tostarp rekonstruētas vai renovētas, sabiedriski nozīmīgas publiskas ēkas.

Valdības ārkārtas sēdes protokollēmums paredz, ka Ekonomikas ministrijai ir jāizvērtē un nepieciešamības gadījumā jāsagatavo un jāiesniedz priekšlikumus tiesiskā regulējuma pilnveidošanai būvniecības jomā.

Tāpat ministrijai uzdots aicināt arī citas pašvaldības nekavējoties veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu pārbaudes par publisko būvju būvdarbu veikšanu un sadarbībā ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru būvizstrādājumu atbilstības pārbaudi būvlaukumos.

Lai gan izskanējuši aicinājumi atjaunot būvinspekciju, Dombrovskim nešķiet, ka tas dotu kādu labumu - šis jautājums šodien apspriests arī Krīzes vadības padomes sēdē, un Ekonomikas ministrija apgalvoja, ka neredz pamatu šādas inspekcijas atjaunošanai.

"Problēma nav tik daudz būvuzraugu kapacitātē, kā tajā, kādā veidā ir vadīti būvdarbi," teica valdības vadītājs. Tāpēc viņam nav pārliecības, vai būvinspekcijas atjaunošana būs īstais problēmas risinājums.

Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) un Rīgas domes amatpersonas piektdien preses konferencē norādīja, ka Rīgas pilsētas būvvaldei nebija iemesla pārtraukt būvniecību. Tomēr viņš atkārtoja jau iepriekš izteikto iespēju, ka nelaimi izraisīja būvniecības noteikumu pārkāpšana. Līdztekus tam Rīgā varētu sekot citu būvniecības objektu celtniecības ciešāka pārraudzība. To vidū papildus pārbaudes attieksies ne tikai uz „Re&Re", bet arī citu kompāniju vadītajiem uzņēmumiem.

Jau ziņots, ka ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts šorīt Ekonomikas ministrijas operatīvās sanāksmes laikā par traģēdiju Zolitūdē, iebrūkot lielveikala jumtam, uz kura tika veikti būvdarbi, uzdevis nekavējoties nodrošināt, lai pašvaldību atbildīgās būvvaldes un būvinspektori veic ārkārtas pārbaudes visās sabiedriski nozīmīgajās ēkās par būvnormatīvu ievērošanu, prioritāri veicot pārbaudes ēkās, kur notiek vai ir plānoti būvdarbi, informē Ekonomikas ministrija.

"Kas uztrauc visvairāk - viss ir bijis saskaņots, bet ēka tikusi ekspluatēta. Izvērtēsim, vai viss noticis atbilstoši likumam. Jau pirmdien rīkosim sanāksmi ar dažādām būvniecībā iesaistītajām pusēm, būvinženieriem, arhitektiem - vai būvnormatīvi pasargā kopumā, vai būvuzraudzības sistēma ir pietiekama," sacīja Pavļuts.

EM šorīt nosūtījusi vēstuli 85 Latvijas būvvaldēm, prasot tām apsekot visus būvlaukumus, kuros tiek būvētas, tostarp rekonstruētas vai renovētas, sabiedriski nozīmīgas publiskas ēkas. Apsekošanas rezultāti EM jāiesniedz līdz šā gada 4.decembrim, ietverot informāciju par sastādītajiem atzinumiem, norādot informāciju par apsekoto būvlaukumu, būvprojektu, ēku, būvniecības dalībniekiem un konstatētajiem pārkāpumiem, ja tādi tika konstatēti.

Vienlaikus ministrija aicina būvvaldes iespēju robežās apsekot sabiedriski nozīmīgas publiskas ēkas, kuras pieņemtas ekspluatācijā pēdējo piecu gadu laikā, un iesniegt pārskatu par apsekošanas rezultātiem, norādot informāciju par apsekoto objektu un pazīmēm, kas liecina, ka būvdarbi varētu būt veikti neatbilstoši normatīvajiem aktiem, piemēram, patvaļīgā būvniecība, plaisas ēkas nesošajās konstrukcijās.

Policija ir izvirzījusi trīs versijas, kas varētu būt cēloņi ēkas daļējai sagrūšanai. Pirmā versija ir saistīta ar objekta projektēšanas un uzraudzības iespējamiem pārkāpumiem. Otrā versija saistīta ar šī būvobjekta pirmās kārtas būvi, bet trešā versija saistīta ar otrās kārtas būves elementiem, proti, jumta seguma papildināšanu ar dažādiem materiāliem, veidojot ziemas dārzu un bērnu rotaļu laukumu.

Jau ziņots, ka Zolitūdē ceturtdienas vakarā sabrukušā lielveikala "Maxima" drupās atrasti vairāk nekā 30 bojāgājušie. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas. Kā ziņots, 2007.gada 23.februārī pansionātā "Reģi" notika plašs ugunsgrēks, ko izraisīja īssavienojums elektroinstalācijā. Ugunsgrēkā gāja bojā 26 pansionāta klienti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti