Elektroskūteru novietošanas noteikumus neviens likums neregulē

Aizvien populārāki Rīgas ielās kļūst koplietojamie elektroskūteri jeb elektroskrejriteņi - elektriski divriteņu transportlīdzekļi, kurus lietotājs var iznomāt tikai uz to laiku, kas nepieciešams, lai pārvietotos. Vairums uzņēmumu, kas piedāvā šādu pakalpojumu, noteica zonas, kur tos var atstāt, tomēr šajās zonās nereti skūteri traucē gan gājējiem, gan velobraucējiem, gan autovadītājiem. Satiksmes ministrija īpašus novietošanas noteikumus neplāno ieviest un norāda, ka atbildība par skūteru korektu novietošanu jāuzņemas uzņēmējiem, kas pakalpojumu piedāvā.  

ĪSUMĀ:

  • Rīgā parādās koplietojamie elektroskūteri.
  • Uzņēmēji, kas piedāvā pakalpojumu, nereti vēršas domē, lai gan noteikumi to neparedz.
  • Rīgas domes Satiksmes departaments šos pārvietošanās līdzekļus vērtē atzinīgi.
  • Departaments gan aicina: skūteri jānovieto tā, lai tie netraucētu.
  • SM strādā pie elektroskūteru izmantošanas regulējuma; novietošanu neplāno reglamentēt.
  • SM: Nomas skūteru novietošanu var kontrolēt pašvaldība.
  • Uzņēmumi skaidro: Par novietošanas kārtību informēti un ir atbildīgi lietotāji.
  • Rīgas dome: Ja ir sūdzības, jāinformē pašvaldības policija.

 

No Rietumeiropas nu jau arī Latvijā atceļojusi ideja par koplietojamiem elektroskūteriem. Uzņēmumi, kas šo pakalpojumu piedāvā, un arī paši elektroskūteri Rīgas ielās parādās arvien lielākā skaitā.

Elektroskūteru novietošanas noteikumus neviens likums neregulēKristaps Feldmanis
Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Ilze Dimante norādīja, ka liela daļa šo uzņēmumu vēršas pie Rīgas domes, lai pārrunātu savu biznesa ieceri, lai arī noteikumi to neparedz.

Satiksmes departamentā šādus pārvietošanās līdzekļus vērtē atzinīgi.

“Mūsu viedoklis, protams, ir atbalstošs, ka šāda iniciatīva nāk un šādi pārvietošanās līdzekļi tiek ieviesti Rīgas ielās. Taču mūsu lūgums bija ievērot ceļu satiksmes noteikumus. Tas nozīmē, ka tie [skūteri] ir jāatstāj tā, lai gājēji varētu droši pārvietoties pa ietvēm. Ja tie atstāti uz ietvēm, tad, lai droši var pārvietoties gājēji, māmiņas ar ratiem un cilvēki ar kustību traucējumiem.

Nevajadzētu tos nomest ietves vidū vai uz brauktuves,” norādīja departamenta pārstāve.

Dimante arī norādīja, ka, ņemot vērā šī jautājuma aktualitāti, šobrīd pašvaldība piedalās Satiksmes ministrijas darbā pie regulējuma, kas noteiks elektroskūteru izmantošanas noteikumus.

Ministrijas autosatiksmes departamenta direktors Tālivaldis Vectirāns skaidroja, ka noteikt īpašas prasības elektroskūteru novietošanai nav paredzēts, jo tie elektroskūteri, kas ir privātīpašumā, problēmas nerada, savukārt  iznomājamo braucamrīku novietošanas kārtība jāregulē pakalpojuma sniedzējam.

“Tie, kuriem ir īpašumā skūteri, tie pret to ārkārtīgi atbildīgi izturas, un es domāju, arī izturēsies. Savukārt pret šiem [uzņēmumiem] attiecīgā pašvaldība vai kāds cits ceļa īpašnieks var rīkoties, nosakot sankcijas, ja šie transportlīdzekļi netiek novietoti saskaņotā vietā vai stāvvietā. Tos vienkārši var konfiscēt aizvedot, tādējādi ļoti vienkārši ietekmējot īpašnieku,” sacīja Vectirāns.

Viens no šī pakalpojuma piedāvātājiem ir „CityBee Latvija”. Uzņēmuma vadītāja Egija Gailuma skaidroja, ka lietotāji apliecina atbildību par skūteru atbilstošu novietošanu brīdī, kad reģistrējas sistēmā.

“Tas, ko mēs darām, ir vienkārši – cilvēku izglītošana. Cilvēkiem ir jāapstiprina noteikumos – noteikumos ir ierakstīts, ka nedrīkst traucēt nevienam gājējam, nevienam, kas pārvietojas pa šo zonu, kur tiek atstāts skūteris. Tie būtu jāatstāj pašā trotuāra malā vai pie divriteņu novietnēm,” skaidroja Gailuma.

Gailuma gan norādīja – ja saņemta sūdzība, tad uzņēmuma darbinieki cenšas stundas laikā apsekot skūteri un vajadzības gadījumā to pārvietot uz vietu, kur tas netraucē.

Liela elektroskūteru iznomātāja „Bolt” pārstāve Kristīne Šeiko uzvēra, ka klienti pirms brauciena ar skrejriteni tiek aicināti iepazīties ar lietošanas noteikumiem, kas ietver arī informāciju par skrejriteņu novietošanu pēc brauciena beigām.

Tikmēr Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Ilze Dimante uzsvēra, ka sūdzības no iedzīvotājiem par neatbilstoši atstātiem elektroskūteriem saņem reti, bet, ja šāda situācija izveidojas, viņa aicina informēt pašvaldības policiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt