Elektroniskā ieceļotāju uzskaites sistēma, visticamāk, Latvijā būs oktobra sākumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Arvien garāks kļūst to valstu saraksts, no kurām ieceļojot, jāievēro 14 dienu pašizolācija. Covid-19 infekcijas izplatības izsekošanai jau kopš jūlija vidus visām personām, ieceļojot Latvijā, jāaizpilda papīra formāta anketas. Oktobra sākumā gaidāma elektroniskā ieceļotāju uzskaites sistēma.  

ĪSUMĀ:

  • No jūlija ieceļotājiem jāaizpilda anketas, kas nonāk policijā un SPKC.
  • Anketas palīdz pārbaudīt pašizolācijas ievērošanu. 
  • Elektronisko anketu ieviešana kavējas – jāapzina visu iestāžu vajadzības.
  • IeM: Sistēma sāks darboties septembra beigās, oktobra sākumā.
  • Elektroniskās anketas būs latviešu, krievu un angļu valodās.
  • Pēc 30 dienām tās tiks dzēstas un saglabās tikai statistikas datus apkopotā veidā.
  • IeM jaunajai sistēmai paredzējusi ne vairāk kā 37 000 eiro.
  • Tomēr pilnībā nebūs iespējamas izkontrolēt to, vai ieceļotāji šīs anketas aizpildīs.   
  • Krapsis: Nereti policijā nonāk kļūdaini aizpildītas anketas.
  • Pašlaik pašizolācijas uzskaitē atrodas nepilni 5 tūkstoši personu.
  • Ar 600 zvaniem un 100 izbraukumiem dienā pārbauda pašizolācijas ievērošanu.
  • SPKC saņēmis 133 000 anketu, tikai aptuveni 10 no tām izmantojis.

Lai izsekotu Covid-19 izplatībai, ieceļotājiem jāaizpilda anketas, kuras izdala starptautiskie pasažieru pārvadātāji. Tad ar robežsardzes starpniecību papīru kaudze nonāk vai nu pie Valsts policijas (ja ieceļotājiem jāievēro pašizolācija), vai nu pie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC).

Jūlija vidū solīja, ka pāris nedēļu laikā būs elektroniskās anketas. Ir valstis, kur elektroniskā ieceļotāju anketēšana ieviesta jau pirms mēneša. Iekšlietu ministrijas Informācijas centra pārstāvis Jānis Dreimanis skaidroja, ka pats izstrādes laiks ir salīdzinoši īss – četras nedēļas.

Latvijā sistēmas ieviešana notiek lēnāk, jo izstrādātājiem vajadzēja apzināt visu iesaistīto dienestu intereses, lai sistēma būtu efektīvāka.

“Septembra beigas, oktobra sākums – sistēmai jau ir jāsāk darboties. Būs izveidota tīmekļa vietne, kurā nāksies aizpildīt apliecinājumu personai, sevi nosaucot, norādot valstis, no kurām tā ir ieceļojusi, un norādot arī savu uzturēšanās vietu, kurā tiks ievēroti šie pašizolācijas noteikumi,” stāstīja Dreimanis.

Elektroniskās anketas būs latviešu, krievu un angļu valodās. Pēc 30 dienām tās tiks dzēstas un saglabās tikai statistikas datus apkopotā veidā.

Elektroniskā ieceļotāju uzskaites sistēma visdrīzāk Latvijā būs oktobra sākumā
00:00 / 03:38
Lejuplādēt
 

“Līdz ar šo ieceļotāju uzskaites kontroles informācijas sistēmas ieviešanu ir paredzēts, ka kontrole kļūs nedaudz vājāka, bet tā kļūs visaptverošāka, aptverot daudz lielāku ieceļotāju daudzumu. Šis risinājums savukārt ļaus ieceļotājiem aizpildīt anketas arī pirms ierašanās valstī, bet ne agrāk par 24 stundām,” norādīja Dreimanis.

Iekšlietu ministrija jaunajai sistēmai paredzējusi ne vairāk kā 37 000 eiro. Tomēr pilnībā nebūs iespējamas izkontrolēt to, vai ieceļotāji šīs anketas aizpildīs. Tā ir pašu iebraucēju atbildība.

“Beigās atbildība ir ieceļotāju ziņā šīs anketas aizpildīt. Nebūtu iespējams izkontrolēt pilnīgi visu valstu visus iedzīvotājus, zinot, kādā veidā viņi legāli varētu apliecināt anketas aizpildījumu. Protams, būs paredzēta pārbaude ar e-pastu, kur jānorāda e-pasts un tikai tad var turpināt šo anketu aizpildīšanu. Protams, tādā izpratnē tā nav pilnīga pārbaude,” atzina Dreimanis.

Valsts policijas priekšnieka vietnieks Normunds Krapsis atklāja, ka nereti policijā nonāk kļūdaini aizpildītas anketas.

“Šo apliecinājumu skaits neatbilst tam skaitlim, [cik faktiski ieceļo]. Skaidrs, ka tas lielā mērā ir atkarīgs no cilvēku godaprāta, cik viņi godprātīgi izturas pret šo jautājumu, lai policija varētu kontrolēt. Tik daudz, cik policijai ir šī informācija par šīm personām, tad kontrole ir pietiekama,” sprieda Krapsis.

Pašlaik pašizolācijas uzskaitē atrodas nepilni pieci tūkstoši personu. No Valsts policijas puses pašizolācijā esošos kontrolē gan sazvanoties, gan arī veicot izbraukumus uz norādītajām adresēm.

“Vidēji diennaktī tiek veikti no 500 līdz 600 zvani un aptuveni līdz 100 izbraukumi uz norādītajām adresēm. Tā kā darbs šajā virzienā norit. Diemžēl atsevišķos gadījumos ir konstatēti  pašizolācijas prasību neievērošanas gadījumi. Valsts policija no 1. jūlija līdz 31. augustam ir uzsākusi 83 lietvedības par šāda veida pārkāpumiem,” informēja Krapsis.

Slimību profilakses un kontroles centrs līdz šim saņēmis 133 000 anketu, tomēr tikai aptuveni desmit no tām izmantojis. SPKC pārstāve Ilze Arāja norādīja – epidemiologi, veicot izmeklēšanu, primāri sazinās ar saslimušo. Anketas ir tikai papildrīks.

KONTEKSTS:

Šobrīd 28 Eiropas valstīs Covid-19 izplatība tiek uzskatīta par tik augstu, ka, atgriežoties Latvijā pēc šo valstu apmeklējuma, jāievēro divu nedēļu pašizolācija.

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti