Eksprezidenti vairs nesaņems valsts dzīvokļus

Bijušie Valsts prezidenti pēc pilnvaru termiņa beigām vairs nesaņems valsts apmaksātos dzīvokļus, bet tā vietā viņiem palielinās ikmēneša pensiju un ļaus izmantot reprezentācijas telpas Valsts prezidenta rezidencē.

To paredz Saeimas ceturtdien galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu.

Diskusiju par nepieciešamību eksprezidentiem nodrošināt valsts apmaksāto dzīvokli raisīja iepriekšējā valsts vadītāja Valda Zatlera dzīvokļa izvēle, tā cena un pēc tam papildizdevumi dzīvokļa remontam. Likuma anotācijā norādīts, ka 1995. gadā, kad likumā iestrādāta norma par valsts garantēto dzīvokli, tā varēja būt nepieciešama un attaisnojama, ņemot vērā tā laika dzīvojamo fondu, īres tirgu un sociālekonomisko situāciju pēc padomju sociālistiskās iekārtas sabrukuma, bet šobrīd šie apstākļi ir mainījušies.

Valsts apmaksātā dzīvokļa vietā eksprezidentam piešķirs papildu līdzekļus, lai viņš varētu brīvi izvēlēties sev mājokli, kas nozīmētu ne tikai dzīvokli, bet arī privātmāju vai esošā īpašuma pielāgošanu. Esprezidents šos līdzekļus varēs vai izmantot pēc saviem ieskatiem. Ja personai, kura ieņēma Valsts prezidenta amatu, šie līdzekļi nebūs nepieciešami, likumprojekts piedāvā iespēju no tiem atteikties.

Šobrīd persona, kas ieņēma Valsts prezidenta amatu, saņem ikmēneša pensiju 50 procentu apmērā no Valsts prezidenta mēneša atalgojuma. Tātad pensijas apmērs šobrīd ir 1500 lati pirms nodokļu nomaksas jeb aptuveni 1125 lati (katram eksprezidentam atšķirīgs individuālu apstākļu dēļ, ko paredz nodokļu jomu regulējošie normatīvie akti) pēc nodokļu nomaksas. Likumprojekts piedāvā palielināt pensiju līdz 85 procentiem no Valsts prezidenta mēneša atalgojuma, tas ir, līdz 2550 latiem pirms nodokļu nomaksas jeb aptuveni 1912 latiem pēc nodokļu nomaksas. Līdz ar to tiek piedāvāts pensiju palielināt par apmēram 787 latiem pēc nodokļu nomaksas, kas būtu piemērota dzīvokļa īrei pietiekama summa, ja tiktu izlietota šim mērķim.

Izmaiņas līdzšinējā eksprezidentu sociālo garantiju nodrošinājumā rosināja Valsts prezidents Andris Bērziņš, akcentējot, ka piedāvātais risinājums ļaus saprātīgi un vienkārši plānot valsts budžeta izdevumus un vairs nebūs jātērē līdzekļi un jāpieliek pūles attiecīgās sociālās garantijas administrēšanai, tostarp valsts dzīvokļa iegādei, uzturēšanai, remontam, komunālo pakalpojumu apmaksas organizēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti