Panorāma

Vienojas par papildu 460 miljoniem eiro biznesa aizdevumiem

Panorāma

Panorāma

Vairai Vīķei-Freibergai – 85

Eksprezidentei Vairai Vīķei-Freibergai – 85

Izcila, augsti intelektuāla personība, kas savu gudrību un mīļumu spējusi izmantot, ne tikai sasniedzot valstiski svarīgus mērķus, bet arī iemantojot savu līdzcilvēku cieņu un apbrīnu. Prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai 1. decembrī aprit 85.

Kad 2007. gadā Vaira Vīķe-Freiberga atvadījās no prezidentes amatā pavadītajiem astoņiem gadiem, Dainu kalnā sagūla miljoniem ziedu. Tūkstošiem cilvēku brauca viņai teikt paldies. 

"Viņa jaunā līmenī pacēla Latvijas prezidentūru. Par viņu tiešām varētu teikt, ka viņa ir gars no pasaules intelekta un arī latviešu tautas pašapziņas. Vienlaikus jāsaka, ka viņa ir arī mīļa prezidente visai tautai, jo kad VVF ienāca zālē, kad viņa bija aicināta, gribējās pasmaidīt viņas mīļumam," stāstīja Latvijas Universitātes profesore Ausma Cimdiņa.

Vīķes-Freibergas akadēmiskā pieredze un zināšanu bagāža atšķir viņu no citām politiskām un diplomātiskām figūrām, saka cilvēki, kas viņu iepazinuši tuvāk. 

"Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga savas prezidentūras laikā savas personības spožumā ir uzlikusi tādu standartu, tādu latiņu, ko diemžēl neviens cits prezidents ne pirms, ne pagaidām pēc nav sasniedzis," izteicās Valsts akadēmiskā kora "Latvija" galvenais diriģents Māris Sirmais.

"Lielā mērā [izcila] tieši viņas komunicēšanas prasme, kas balstās viņas kultūras bagāžā, lingvistiskajā bagāžā; viņa noteica to, ka Latvijas reitings, Latvijas prestižs starptautiski pacēlās kā nekad tieši viņas laikā," norādīja Latvijas Universitātes profesors, etnomuzikologs Valdis Muktupāvels.

Mazi bērni un skolēni, jaunāki un vecāki cilvēki visā Latvijā. Anglijas karaliene, Japānas imperators, ASV, Francijas un daudzu citu valstu prezidenti, – ar satiktajiem cilvēkiem viņa vienmēr prata atrast īsto sarunas stīgu. 

"Ir prezidenti, kuriem reizēm tad, kad komunicē ar citu tautu, citu zemju pārstāvjiem, var just, ka tur ir kādas grūtības, daļēji valodā vai kā. Vairai tieši otrādi – Vaira vienkārši mirdzēja tajos brīžos," uzsvēra Muktupāvels.

Arī pašlaik Vīķes-Freibergas viedoklī ieklausās un novērtē devumu, kad 2000. gadu sākumā izšķīrās Latvijas ceļš Eiropas Savienības un NATO virzienā. 

"Šis pēdējais notikumu laiks tām personām, kas saskatīja kaut kādus citus redzējumus, visu noliek savās vietās. To, ko viņa prezidentūras laikā paveica savai tautai un savai valstij, varbūt mēs tikai šodien tā pa īstam to spējam novērtēt un atzīt," uzsvēra Sirmais.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti