Ekspertu domas par himnas izpildījuma stingrāku reglamentēšanu dalās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vai Latvijas himnu ir pieņemami atskaņot saīsinātā versijā? Vai atbalstāms, ka solisti to interpretē dažādos stilos? Par šiem un citiem ar Latvijas himnas izpildīšanu saistītiem jautājumiem pēc diriģenta Edgara Račevska ierosinājuma diskutēja Latvijas Zinātņu akadēmijā. Ekspertu konsīlija dalībnieki – diriģenti, muzikologi, likumdevēji – bija vienisprātis, ka pret himnu jāizturas ar cieņu kā pret vienu no valsts simboliem, tomēr viedokļi par stingrību attiecībā uz himnas izpildījuma niansēm dalījās.

Apskats: Eksperti diskutē par Valsts himnas izpildījuma reglamentēšanu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

To, kad un kā izpildāma Baumaņu Kārļa 1873.gadā sacerētā kordziesma „Dievs, svētī Latviju”, ko 1920.gadā apstiprināja par Latvijas valsts himnu, regulē likums „Par Latvijas valsts himnu” un valdības noteikumi, kuros detalizēti aprakstīti pieļaujamie atskaņojuma veidi un toņkārtas. Piemēram, vienbalsīgi ar orķestri Fa mažorā… Vai īsā versija orķestrim Si bemol mažorā…

Latvijas Zinātņu akadēmijā sasauktā ekspertu konsīlija galvenie jautājumi bija saistīti ar himnas izpildījuma kvalitāti.

Šobrīd Saeimā atvērts likums par valsts himnu, kur plānots noteikt bargāku sodu par necieņas izrādīšanu tai. Taču kādi ir necieņas kritēriji, nav definēts. Arī šopēcpusdien ekspertu viedokļi krasi atšķiras. Maestro Račevskis, piemēram, ierosina himnas izpildījumam noteikt vienu konkrētu tempu. Tikmēr diriģentam Jānim Erenštreitam ir cits plāns. Nākamajos Dziesmu svētkos himnu pirmoreiz atskaņos noslēguma koncerta vidū.

„Sabiedriskās vietās, satiekoties ar cilvēkiem, mums daudzreiz ir aizskarta tēma, kā skan mūsu himna. Un ļoti daudzi cilvēki ir izteikuši neapmierinātību,” norāda Račevskis.

Viens no diskusijas rosinātājiem bija diriģents Edgars Račevskis. Viņaprāt, himnu bieži izpilda pavirši, neskaidri izrunājot vārdus, un solisti to mēdz pārlieku brīvi interpretēt. Tam piekrita arī diriģents Jānis Erenštreits, kurš iepazīstināja klātesošos ar himnas izpildījuma vēsturi.

"Mūžīgi mūžos būs atbalstāmi centieni pēc pilnības, mūzikas un teksta vienotības satura atklāsmē," uzsver Erenštreits. "Aktuāla ir un būs līdzskaņu precīza artikulēšana kā vārdu vidū, tā vārdu mijā. Izskaužamas likstas ar īso balsienu dziedāšanu uz garās nots, piemēram "lā", vārda "Latviju" vietā dziedot "Lātviju"."

Sarunā par himnas izpildījumu piedalījās vairāk nekā 20 cilvēku – diriģenti, muzikologi, runas eksperti, valsts iestāžu pārstāvji. Sanākušie bija vienisprātis, ka izpratne par himnas nozīmi un saturu ir izglītības un kultūras jautājums. To īpaši uzsvēra diriģents Arvīds Platpers.

Vienprātība valdīja arī par to, ka himnai nebūtu pieļaujamas roka vai repa versijas, bet dažādi viedokļi izskanēja par Latvijas himnas saīsināto versiju, ko likums pieļauj un kas bieži tiek atskaņota sporta pasākumos. Daļa ekspertu uzskatīja, ka Baumaņu Kārļa rakstītais ir jāievēro un atkārtojumus nedrīkst ignorēt. Muzikoloģe un Latvijas Radio 3 „Klasika” direktore Gunda Vaivode gan pieļāva – sporta pasākumi tomēr varētu būt izņēmums.

 

"Vai ir pieļaujams viena cilvēka - solista dziedājums? Pilnīgi noteikti!" uzskata Vaivode. "Es domāju, ja šo himnu kādā oficiālā diplomātiskā pasākumā kaut kur, vienalga - Latvijā, Francijā, Vācijā, dziedātu Elīna Garanča, dziedātu ļoti skaisti, tas nekādā ziņā nebūtu apdraudējums Latvijas himnai. Tas būtu apdraudējums ikvienam, kurš vērstos pret valsti, kurā meitas tik skaisti dzied."

Tālākās diskusijas par Latvijas himnas izpildījumu varētu koordinēt Latvijas Nacionālais kultūras centrs, pieļāva tā direktore Signe Pujāte. Viņa norādīja – sarunas par kvalitāti vienmēr ir apsveicamas, bet to nevajadzētu interpretēt kā vēršanos pret cilvēku spējām dziedāšanā.

"Nevienā brīdī nav bijusi doma sarīdīt sabiedrību, pasakot, ka viņiem tiks aizliegts dziedāt himnu. Tā drīzāk ir pašas sabiedrības zināmu grupu interpretācija," norāda Pujāte.

Jāpiebilst, ka likums par valsts himnu pašlaik ir atvērts Saeimā, kur tiek skatīta iespēja noteikt stingrākus sodus par necieņas izrādīšanu šim valsts simbolam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti