Eksperts: Valsts uzņēmumu vadības profesionāla atlase būtiski iegrožos politisko korupciju Latvijā

Reformas attiecībā uz valsts uzņēmumiem, tostarp to valžu un padomju locekļu atlase pēc profesionāliem kritērijiem, ir būtisks faktors, kas Latvijā iegrožos politisko un augsta līmeņa korupciju, intervijā Latvijas Radio raidījumā “Aktuālā intervija” norādīja korupcijas apkarošanas pētnieks Valts Kalniņš.

Komentējot korupcijas uztveres indeksa jaunākos rezultātus, Kalniņš norādīja - korupcijas riska ziņā ļoti nozīmīga joma Latvijā ir valsts uzņēmumi. Pērn sākta valsts uzņēmumu pārvaldības reforma, tostarp attiecībā uz to vadības atlasi, kura būs vairāk jābalsta uz profesionāliem, ne partejiskiem kritērijiem.

“Ja šajā jomā izdosies ieviest pietiekami augstus profesionālus standartus, radikāli samazinot resursu daudzumu, jo tur ir liels resurss, kuru var ļaunprātīgi izmantot, - no sistēmas sakārtošanas viedokļa tas būs liels faktors, kas korupciju Latvijā iegrožos un  tieši to politisko, sarežģīto, augstā līmeņa korupciju,” norāda Kalniņš.

Šis korupcijas uztveres rādītājs ar savu nemainību adekvāti atspoguļo Latvijas situāciju, vērtē eksperts. No vienas puses, Latvijā ir dažas pozitīvas tendences, piemēram, cilvēki ar kukuļošanu saskaras aizvien mazāk. Šī tendence nav strauja, bet stabila.

No otras puses, cīņā ar augsta līmeņa korupciju mums gājis ļoti grūti, jo gadiem neizdodas nonākt līdz tiesas spriedumam, kas stātos spēkā. Tāpat pēdējos gados krities korupcijas lietu skaits tiesās, un bieži tiesu piespriestie sodi amatpersonām ir maigi, ka izraisot neizpratni. Sāpīga joma ir arī maksātnespējas administrēšana, ar kuras risināšanu gājis ļoti smagi.

Savukārt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) publiski pausto optimismu par Latvijas rezultātiem indeksā Kalniņš apšauba. Lai gan KNAB “šad un tad ir panācis sasniegumus”, tomēr diezin vai tie bijuši mērķtiecīgi. Turklāt uzticību iestādei mazina tās iekšējie strīdi.

Jau ziņots, ka "Transparency International" apkopotajā Korupcijas uztveres indeksā Latvija pērn otro gadu pēc kārtas saņēmusi 55 punktus no 100. Neskatoties uz to, Latvija pakāpjas par trim vietām līdz 40. vietai starp 167 valstīm.

Biedrība "Delna" šādus rezultātus saistīts ar rādītāju pasliktināšanos attiecībā uz institūcijām, kuras apkaro un novērš korupciju. Arī uzņēmēju viedoklis par situāciju nedaudz pasliktinājies kopš 2014.gada.

Savukārt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) uzskata, ka indeksa rādītāji uzlabojas, kas ir KNAB "13 gadu pieredzes un mērķtiecīgā darba rezultāts". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti