Eksperts: Sezonāla laika maiņa ir nevajadzīgs stress; Eiropā pāreja uz vienoto laiku pazudusi no prioritātēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aizvadītajā naktī notika pāreja uz ziemas laiku, un plkst. 4 no rīta pulksteņu rādītāji tika pagriezti par vienu stundu atpakaļ. Lai gan pirms vairākiem gadiem Eiropas Komisija izteica priekšlikumu pāriet uz vienotu laiku, tomēr, sākoties Covid-19 pandēmijai, diskusijas pārtrūka un pie kopīga redzējuma tā arī nenonāca.

Atteikšanās no laika maiņas netiek plānota
00:00 / 04:11
Lejuplādēt

Naktī uz svētdienu, 30.oktobri, visā Eiropā notika kārtējā pāreja no vasaras uz ziemas laiku, pulksteņu rādītājus pagriežot par vienu stundu atpakaļ.

Pirms četriem gadiem Eiropas Komisija aktualizēja šo jautājumu, piedāvājot visām Eiropas valstīm vienlaicīgi atteikties no laika maiņas, lai uzlabotu savstarpējo sadarbību un varētu vienoti strādāt, piemēram, starptautiskās satiksmes un finanšu jomās, tomēr pie vienota redzējuma valstis nenonāca.

Kā skaidroja Ekonomikas ministrijas pārstāvis Normunds Freibergs, sākoties Covid-19 pandēmijai, jautājums par pāreju uz vienotu laiku no dienaskārtības ir pazudis pavisam. Un, ņemot vērā gan Krievijas iebrukumu Ukrainā, gan inflāciju, tuvāko gadu laikā atgriezties pie tā netiek plānots.

“Jautājums, godīgi sakot, netiek aktualizēts kopš 2020.gada, kad Eiropas Savienības līmenī un vispār pasaulē sākās Covid-19 krīze. Tas jautājums no dienas kārtības nobīdījās uz leju, un nav arī man informācijas vai indikāciju, ka tas tiktu aktualizēts vai pacelts prioritāro jautājumu [sarakstā], kurus varētu izskatīt tuvākajā laikā.

Es domāju, ka divus gadus noteikti esošā kārtība nemainīsies.

Protams, var kaut kas ārkārtēji mainīties, kaut kāda liela rezonanse parādīties. Bet, ņemot vērā, ka tagad ģeopolitiski [aktuāli] ir arī citi jautājumi dienas kārtībā, grūti prognozēt, vai atgriezīsies šis jautājums,” sacīja Freibergs.

Arī lielākā daļa Latvijas Radio uzrunāto cilvēku Rīgas ielās atzina, ka ir pieraduši pie laika maiņas, tāpēc tas tik ļoti netraucē un īpašas izmaiņas pašsajūtā neizjūt. Vienlaikus visi sastaptie pauda, ka labprātāk gribētu pāriet uz vienotu laiku.

“Man netraucē. [Vienotais laiks] vienkāršāk būtu, bet ir labi, kā ir.”

“Man vispār tas liekas muļķīgi. [Vienotais laiks], protams, daudz vienkāršāk būtu.”

“Personīgi man, nē, man nepatīk – tev ir jāpierod, tev ir savs ritms. Ja tu maini savu ritmu, tas nav arī veselīgi.”

“Protams, nē! Celties grūtāk, manuprāt, tas galīgi muļķīgi, nav vajadzīgi. (..) [Pašsajūtu ietekmē] ne tik ļoti, neesmu jau mazs bērns, bet nu principā es labāk piekristu, ja nemainītu laiku.”

“Esmu pieradis. Tā katru gadu notiek, tā kā man nav nekādu problēmu.”

“Protams, ja uz vienu laiku, būtu labāk. Bet, ja tā ir, tad man arī nav nekas pretī.”

Rīgas Stradiņa universitātes Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedras docents Normunds Limba skaidroja, ka cilvēkiem jau ir gadiem ilga pieredze, griežot pulksteni divas reizes gadā. Lai gan pie tā var pierast, tomēr katru tas ietekmē, tāpēc

no medicīnas viedokļa laika maiņa ir nevajadzīgs stress.

“Viens ir tas, ka izmainās gaismas režīms. Un gaisma ir tā, kas ienāk organismā caur acīm un pasaka visām šūnām, ka tagad ir aktivitātes laiks. Ja nav tās gaismas, tad ir pretējs efekts, proti, ir miegainība, arī nomākts garastāvoklis. Ja šis cikls pamainās, tad tie traucējumi arī ir tie pirmie, kas parādās. Proti, garastāvoklis kļūst sliktāks, kas ir jūtīgāki pret tādām garastāvokļa maiņām, tad tiem, protams, tas efekts ir izteiktāks. Un ir arī no asinsrites sistēmas vesela rinda traucējumu. Protams, pirmām kārtām cieš tie, kuriem ir hroniskas slimības – viņi dabū saasinājumus. Novērots, ka sirds slimniekiem palielinās risks par 24% uz infarktu. Arī traumas – pirmajās dienās pēc pulksteņu griešanas par sešiem procentiem amerikāņi ir konstatējuši pieaugumu, tie ir gan satiksmes negadījumi, gan arī traumas darbā un sadzīvē,” zināja stāstīt Limba.

Latvijas valdība ir lēmusi, ka Latvija kopumā atbalsta atteikšanos no sezonālās laika maiņas, tāpēc nākotnē paredz atteikties no pulksteņu griešanas, pārejot uz vasaras laiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti