Eksperts: Satversmes sapulces sasaukšanas dienā nav tādu tradīciju kā 11. novembrī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Satversmes sapulces sasaukšanas dienā jeb 1. maijā nav tādu svinēšanas tradīciju kā Lāčplēša dienā jeb 11. novembrī, tāpēc arī šī diena tiek mazāk apzināta un atzīmēta, intervijā Latvijas Radio raidījumā “Labrīt” otrdienas, 1.maija, rītā sacīja konstitucionālo tiesību eksperts Jānis Pleps.

Intervija ar konstitucionālo tiesību ekspertu Jāni Plepu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
Viņš sacīja, ka visi zina, kas ir jādara 11. novembrī, taču 1. maijā tādu tradīciju kā svecīšu nolikšana pie Rīgas pils sienas nav. Tomēr Satversme un tās izveide ir demokrātijas svinēšana, un 1920. gados tie Latvijā bija lieli svētki.

Ziņots, ka izskan aicinājumi 1. maiju izņemt no oficiāli svinamo dienu saraksta un pieļaujams, ka šis ir pēdējais gads, kad 1. maijs Latvija ir brīvdiena.

Pleps akcentēja, ka Latvijai ir pamats lepoties ar savu Satversmi: tā ir devītā vecākā Eiropā, tātad ar tradīcijām un vēsturi, tā ir bijusi spēkā okupācijas laiku, un tā nodrošina pašu galveno: “stabilu valsts iekārtu, kurā tiek aizsargātas cilvēktiesības”.

Vienlaikus Latvijas pamatlikumam nav bijuši viegli laiki. Piemēram, uzreiz pēc tā pieņemšanas tā saucamās pirmās Latvijas laikā bija balsis, kas apgalvoja, ka tā ir vāja. Bija arī vilšanās, ka Satversmē nav noteikts, ka prezidents ir jāievēlē tautai.

Attiecībā uz Satversmes grozījumiem Pleps norādīja, ka vairums no tiem ir bijuši veiksmīgi, un Baltijas valstis vispār ir demokrātijas paraugs savā reģionā. No otras puses, gan Latvijā, gan pasaulē nereti tiek pieņemts, ka, grozot konstitūciju, dzīve kļūs labāka. Tomēr, ja līdz ar grozījumiem nemainās prakse, tad pārmaiņu nav. Turklāt nereti aiz mēģinājumiem mainīt konstitūciju nereti slēpjas kāda intereses.

1. maijs Latvijā ir Satversmes sapulces sasaukšanas gadadiena. Proti, 1920. gada 1.maijā notika parlamenta – Satversmes sapulces - pirmā sēde. Tieši šī sapulce izstrādāja valsts pamatlikumu – Satversmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti