Eksperts: 9. maija atzīmēšanai nav potenciāla vienot sabiedrību

9. maija kā svētku dienas atzīmēšana nevis vieno, bet šķeļ sabiedrību, tāpēc lielāks potenciāls sabiedrības saliedēšanai ir 8. maijā atzīmetās nacisma sagrāves piemiņas dienai, Latvijas Televīzijas raidījumā “Sastrēgumstunda” sacīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors.

"Ir normāla vēlme atcerēties savus, vecāku cīņu biedrus, bet valstiskā līmenī šiem svētkiem nav nozīmes, tie ir Padomju Savienības svētki, kas nesaliedē sabiedrību,” pauda Kudors.

Arī Latvijas Okupācijas muzeja pētnieks Uldis Neiburgs atzina, ka svētku naratīvā parādās nepilnīga vēstures atspoguļošana, nerunājot par pēc kara sekojošo Latvijas okupāciju. Šis apstāklis gan nerada fiziskus draudus, taču šķeļ sabiedrību.

"Ir bīstami palikt Krievijas ietekmes zonā - ja Krievija nav spējīga mainīt valsts politiku, tad tās minimālā programma ir sašķelt sabiedrību,” uz svētkus pavadošo propagandu norādīja Kudors.

Saeimas deputāts  Sergejs Dolgopolovs (“Saskaņa”) gan piebilda, ka propaganda ir iedarbīga vienīgi gadījumos, ja kaut kas nav kārtībā pašā valstī, tādēļ jārisina pašu pieļautās kļūdas.

Kudors uz to norādīja, ka propaganda strādā ar jau esošiem elementiem un ka bez Krievijas klātbūtnes 9. maija atzīmēšana, ņemot vērā veterānu skaita samazināšanos, nebūtu izpletusies.

Jautājuma risināšanai būtu jaapzinās, ka pat pēc 25 gadu neatkarības ne visi sabiedrības locekļi jūtas piederīgi valstij. Līdz šim Latvijas valsts nav pietiekami apzinājusies sociālas apziņas nozīmi, lēsa Neiburgs.

Savukārt Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks Mārtiņš Kaprāns atzina, ka svarīgi ir strādāt arī jaunākās paaudzes krievvalodīgajiem iedzīvotājiem, mērķtiecīgi kultivējot domāšanu, kas 9. maiju neuzlūko atrauti no vēsturiskā tīklojuma.

Eksperti gan bija vienprātīgi, atzīstot, ka pētījumi apliecina - mazākumtautību jauniešos ir pamanāma vēlme būt atvērtiem un neizolēties no valsts vēstures politikas.

Jau vēstīts, ka intervijā Latvijas Radio raidījumam “Krustpunktā” Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs aicinājis visus iedzīvotājus 9. maijā doties pie uzvaras pieminekļa un pārliecināties, ka atceres pasākums nav drauds Latvijas neatkarībai.

 

2 komentāri
Marlo
Katram protams savs viedoklis. Un katram tas ir pareizs(vismaz priekš sevis). Skaidrs, ka iestājoties ES Latvija atsakās no savas vēstures(izņemot okupāciju). Pēdējā laikā vispār ir tāda sajūta, ka mūsu valsts nemaz nepriecājas, ka Vācija tika uzvarēta! Labi, ka vismaz ES pārējās valstis neuzskata Vācijas sakāvi par traģēdiju....
skats no pierobežas
9. maijs nav tas datums, kas varētu vienot latviešus un krievus, jo katram par šo datumu ir sava vēsturiskā atmiņa. Krieviem , mēs Jūs atbrīvojām. Latviešiem, Jūs mūs okupējāt.Un taisnība ir latviešiem, jo krievi ienāca Latvijas teritorijā un palika šeit līdz pat šodienai.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti