Ekspertīze: Par dalību Sīrijas konfliktā tiesātais jaunietis melojis, ka nav saņēmis uzdevumus par teroraktiem

Par dalību Sīrijas konfliktā apsūdzētais jaunietis Mārtiņš Grīnbergs melojis, teikdams, ka viņam netika doti uzdevumi veikt ar teroraktiem saistītas darbības, secināts kompleksajā poligrāfa ekspertīzē.

Otrdien, 21.februārī, uz sēdi Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā tika uzaicinātā eksperte Iveta Ivančika, kura skaidroja, ka 2016.gada 20.oktobrī apsūdzētajam tika veikta kopējā poligrāfa ekspertīze, kur tika uzdoti dažādi jautājumi, tostarp, vai puisis ir šāvis uz cilvēkiem, vai ir "Islāma valsts" atbalstītājs patlaban, vai teroristu grupējums "Islāma valsts" atbalstīja viņa bēgšanu.

Līdz ar ekspertīzi tika secināts, ka Grīnbergs nemelo, teikdams, ka nav šāvis uz cilvēkiem, tāpat viņš nemelo, ka vairs nav "Daīš" atbalstītājs. Tomēr tika noteikts, ka apsūdzētais melo, teikdams, ka viņam netika doti uzdevumi veikt darbības, kas saistītas ar teroraktiem.

Tāpat viņa piebilda, ka

jautājums jaunietim tika uzdots vairākkārtīgi, bet melu sastāvs bija virs 99%, kas esot ļoti augsts.

Apsūdzētā aizstāvis advokāts Raitis Mediņš ekspertei jautāja, vai varēja tādā gadījumā noteikt, vai uzdevumi jaunietim tika doti pagātnē vai nākotnē. Tāpat advokāts jautāja, vai var izdarīt secinājumus, ka viņš ir pieņēmis šādus uzdevumus. Eksperte teica, ka nevar, jo nevar paredzēt, kādas darbības viņš veiks nākotnē.

Ekspertei tika uzdots jautājums, vai tika iegūta kāda informācija, kas netika iekļauta nopratināšanas protokolos; sieviete paskaidroja, ka šajā testā netiek paredzēti tādi jautājumi, kas paredz atbildes "neatceros", "aizmirsu" - tiek uzdoti tikai tie jautājumi, uz kuriem persona atbild kategoriskā formā.

Lieciniece arī tiesai skaidroja, ka apsūdzētā persona uz jautājumiem atbildēja skaidri, jautājumi bija viņam saprotami, tāpat viņš veica plašākus paskaidrojumus par savām atbildēm, sadarbojās ar ekspertiem.

Kā ziņots, tiesa turpināja skatīt krimināllietu pret Mārtiņu Grīnbergu, kurš apsūdzēts par dalību Sīrijas konfliktā. Apsūdzētais jaunietis savu vainu viņam inkriminētajos noziegumos neatzīst.

Rīgas tiesas apgabala prokuratūra jaunietim cēlusi apsūdzību pēc diviem Krimināllikuma pantiem, proti, par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā un piedalīšanos noziedzīgas organizācijas noziegumos pret cilvēci vai mieru, vai valsti vai kara noziegumos. Krimināllikums par piedalīšanos noziedzīgas organizācijas noziegumos pret cilvēci vai mieru, vai valsti vai kara noziegumos paredz mūža ieslodzījumu vai brīvības atņemšanu no desmit līdz 20 gadiem.

Prokuratūrā iepriekš apstiprināja, ka apsūdzētais darbojies teroristu grupējuma "Daīš" pusē. Pagājušā gada vasarā Drošības policija (DP) ieguva informāciju, ka minēto Latvijas pilsoni ir aizturējušas Turcijas varas iestādes, kas septembrī pieņēma lēmumu par šīs personas deportēšanu. Pēc deportācijas no Turcijas DP konvojēja jaunieti uz Latviju, kur viņš tika aizturēts.

Kā iepriekš norādīja apsūdzētā Mediņš, atrodoties Sīrijā, viņš neesot piedalījies bruņotās sadursmēs ne ar karojošām pusēm, ne ar civiliedzīvotājiem.

Latvijas Televīzija vēstīja, ka jaunietis esot no Brocēniem, labi pratis angļu valodu, daudz laika pavadījis internetā un, mācoties 12.klasē, reģistrējies vienā no lielākajiem musulmaņu forumiem.

Jaunietis intervijā Latvijas Televīzijai apgalvojis, ka uz Sīriju devies, jo viņu aizrāvusi islāma kalifāta ideja un viņš "meklējis patiesību". Jaunietis esot domājis iesaistīties islāma valsts veidošanā kā civilists, nepiedaloties karadarbībā, viņš esot vēlējies palīdzēt vietējiem iedzīvotājiem. Jaunietis apgalvojis, ka, vēl Latvijā esot, neesot apjautis teroristu nežēlību, lai arī tā plaši tika aprakstīta masu medijos.

Par savu naudu jaunietis aizbraucis uz Turciju, no turienes pārieta Sīrijas robeža un nonākts pie kāda "Daīš" grupējuma, kur viņam atņemti dokumenti un visas mantas. Tad viņu sākuši apmācīt karadarbībai, no kā izvairīties neesot bijis iespējams. Tobrīd jaunietis sapratis, ka tas nav gluži tas, ko viņš vēlas darīt Sīrijā, tāpēc sācis meklēt iespējas nokļūt atpakaļ Latvijā. Tas esot bijis ļoti sarežģīti, un šo mēģinājumu gaitā viņu Rakā noķēruši "Daīš" cilvēki un ielikuši cietumā, kur viņš pavadījis piecus mēnešus. Pēc jaunieša teiktā, cietumā esot tūkstošiem cilvēku, kuri sapratuši "Daīš" ideoloģijas ekstrēmo dabu un grib tikt prom no islāma valsts, taču neatrod šādas iespējas.

Jaunieti esot bijis plānots sodīt, nosūtot uz karadarbības karstākajiem punktiem par "lielgabalu gaļu", taču pārvietošanas laikā jaunietim ar vēl pieciem cilvēkiem izdevies izbēgt, lai arī trīs no bēgļiem nošauti. Jaunietis ticis līdz Turcijas robežai, kur viņu arestējuši turki, kuriem viņš izteicis lūgumu nogādāt viņu atpakaļ Latvijā.

Tagad jaunietis uzskata, ka "Daīš" vervētāji viņu piemānījuši, solot, ka islāma valstī viss būšot labi, ka tur būs taisnīgums, taču izrādījies viss pretēji. Nevienu cilvēku no Latvijas viņš Sīrijā saticis neesot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt