Panorāma

Sākas Zolitūdes tiesa

Panorāma

Nespēj vienoties par padomes locekļu algām

Zolitūdes lietas kavēkļi

Eksperti: Zolitūdes lietas iztiesāšanas galvenais kavēklis – lielais dalībnieku skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Sēdes pārcelšana ir tikai viens no apstākļiem, kas ievērojami ievilks Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšanas procesu. Šādu pārliecību pauž tiesību zinātņu eksperti, norādot – lietā ar tik lielu dalībnieku skaitu procesuālo darbību apjoms būs Latvijā līdz šim nepieredzēts.

“Ieradušos personu pārbaude beidzās ap pusvieniem dienā, faktiski divarpus stundas,” saka advokāts un Latvijas Universitātes Lektors Mārcis Krūmiņš. Viņš gan norāda – pozitīvi, ka daļa cietušo apvienojušies grupās ar vienu kopīgu pārstāvi tiesā. Tomēr lietas dalībnieku skaits būs būtiskākais iztiesāšanas procesa kavēklis.

Piemēram, katram no deviņiem apsūdzētajiem, vairāk nekā 200 cietušajiem un arī viņu pārstāvjiem ir tiesības uzdot jautājumus visiem desmit lietā piesaistītajiem ekspertiem. “Viens apsūdzētais, viņa aizstāvis, otrs apsūdzētais, viņa aizstāvis, trešais apsūdzētais, viņa aizstāvis, un tieši tāpat ir par cietušajiem, precīzi tāpat. Un cik jautājumu uzdos? Un, ja paskatāmies uz ekspertīzēm, tehniskām lietām, tur var būt tādi jautājumi, ka no viena jautājuma var izrietēt nākošais jautājums,” skaidro Krūmiņš.

Tikmēr bijusī Saeimas juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne norāda – bijuši vairākkārtēji mēģinājumu mainīt Kriminālprocesa likumu, tomēr izmaiņas iesprūdušas advokātu un atsevišķu ieinteresēto personu interešu lobija dēļ.  “Es nespecializējos krimināltiesībās un kriminālprocesā, taču es varu runāt par pieredzi Juridiskajā komisijā. (..) Kolēģis [Andrejs] Judins bija iesniedzis priekšlikumu, ka tiesājamā persona nevar pieprasīt nolasīt jebkuru lietas materiālu, kas viņam ienāk prātā. Viņš lūdza, lai kriminālprocesā būtu norma, ka tas būtu jāpamato, bet sacēlās tāda brēka un teica, ka mēs aizskaram cilvēku pamattiesības, tiesības uz taisnīgu tiesu. (..)  Īpaši par to satraucas advokāti. Jo visu šo likumu skatoties vēsturē, šā likuma izstrādē piedalījās tieši advokāti,” saka Čepāne.

Garās procedūras apiet nav iespējams, jo jebkuru procesuālo darbību neievērošana var kļūt par aizstāvības argumentu, lai apstrīdētu spriedumu. Savukārt, ja lieta netiek izskatīta saprātīgos termiņos, tiek mīkstināts sods vainīgajām personām.

Jau ziņots, ka otrdien, 8.decembrī, notika Zolitūdes traģēdijas krimināllietas izskatīšanas pirmā sēde. Apsūdzētie un viņu aizstāvji otrdien neatbalstīja tiesnešu atstatīšanos no šīs lietas izmeklēšanas.

Tāpat tiesa otrdien nolēma nesadalīt Zolitūdes krimināllietu sīkākās lietās. Nākamās tiesas sēdes būs marta sākumā, kad "Maxima" būs atradusi citu pārstāvi tiesas procesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti