Eksperti vērtējuši ap 300 potenciāli demontējamu padomju režīmu slavinošu objektu; visvairāk darba Rīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Eksperti vērtējuši ap 300 Latvijā potenciāli demontējamu padomju režīmu slavinošus objektus, un lielākais potenciālo demontāžas darbu apjoms ir Rīgā. Tā Latvijas Radio intervijā teica  Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība.

Ņemot vērā Saeimā pieņemto likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā", kas nosaka, ka totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim, demontējamo objektu saraksts līdz 30. jūlijam ir jāizveido valdībai, kas to darīs, balstoties uz ekspertu ieteikumiem.

Okupācijas muzeja direktore sacīja, ka likumā iekļautas trīs demontējamo objektu grupas – Uzvaras parka piemineklis Rīgā, kas jānojauc obligāti, valdības izveidotais saraksts ar nojaucamiem objektiem un arī paralēli pašvaldības var pieņemt lēmumus, kādi objekti to teritorijā ir demontējami. 

Vība norādīja, ka eksperti vērtējuši vairāk nekā 300 objektus, taču gaidāmais valdības saraksts, kas būs arī galavārds par demontējamajiem pieminekļiem, nebūs tik plašs, jo starp ekspertu vērtētajiem objektiem daļa vairs dabā neeksistē, tie jau aizvākti vai neatbilst likumā noteiktajiem kritērijiem, kā piemēram, apbedījuma vietas.

Muzeja direktore skaidroja, ka šajā sarakstā pamatā ir piemiņas akmeņi un plāksnes, ar kuru demontāžu sagaidāmais darba apjoms nav tik liels, bet ir arī skulptūras un tēlnieciski veidojumi, kā piemēram, memoriāli, kur potenciālais darba apjoms jau ir lielāks. 

Viņa norādīja, ka liela daļa objektu nav ar sarežģītu demontāžas procesu, taču sagaidāms, ka lielākais darbs būs Rīgā. 

Tāpat Vība stāstīja, ka pēc demontējamo objektu saraksta apstiprināšanas Okupācijas muzejs vērtēs, kurus objektus saglabāt. Ja nolems, ka konkrēts objekts ir demontējams, tad tas ir jāaizvāc, kā arī jāsakopj tā kādreizējā atrašanās vieta. Savukārt, ja tiks nolemts kādu objektu vai tā daļu saglabāt, tad to pārvietos uz speciālu vietu.

Vaicāta, uz kurieni varētu tikt pārvietoti saglabājamie objekti, Vība atbildēja, ka patlaban vēl tas tiek apzināts. 

KONTEKSTS:

Saeima maija vidū nolēma apturēt "Krievijas Federācijas valdības un Latvijas Republikas valdības vienošanās par Latvijas Republikas teritorijā dzīvojošo Krievijas Federācijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību" 13. panta darbību. 13. pants nosaka, ka Latvija nodrošina memoriālo būvju saglabāšanu Latvijā. 

Noteikts, ka 13. panta darbība apturēta no 2022. gada 16. maija līdz brīdim, kad Krievijas izbeidz starptautisko tiesību pārkāpumus attiecībā uz Ukrainu, tajā skaitā izved savus bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas un pilnībā atjauno Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti atbilstoši starptautisko tiesību prasībām un pilnībā atlīdzina Ukrainai par jau izdarītājiem starptautisko tiesību pārkāpumiem.

Dienu pēc šī Saeimas lēmuma Rīgas dome atbalstīja padomju pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā un uzdeva Rīgas pieminekļu aģentūrai veikt visas nepieciešamās darbības šī objekta demontāžai. Lai pieminekļa nojaukšanas process neievilktos, Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā”, kas paredz noteiktos objektus demontēt līdz šī gada 15. novembrim, bet līdz 30. jūlijam valdībai jāizveido demontējamo pieminekļu saraksts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti