Eksperti: Vēlēšanu sarakstu numuriem nav būtiskas nozīmes

Lai gan deputātu kandidātu sarakstu izlozei formāli ir liela nozīme, biļetenu secībai, visticamāk, ir pavisam nebūtiska loma vēlēšanu rezultātos. To, ka saraksta kārtas skaitlis būtu sekmējis vai - tieši otrādi - gremdējis kādas partijas izredzes, noliedz vairāki gan klātienē, gan neklātienē aptaujāti eksperti.

“Tas, vai šim sarakstam ir tas vai cits kārtas skaitlis, nedomāju, ka tas spēlē jebkādu nozīmi,” atzina ilggadējais vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Arī sociologs Arnis Kaktiņš, veicot aptaujas, novērojis, ka kārtas skaitlim nav tādas nozīmes, lai tas varētu izšķirt vēlēšanu rezultātus.

Vēlētājiem pirmkārt būtiskas ir personālijas, bet partija un partijas programma, ko šie cilvēki pārstāv, visbiežāk ir otršķirīga.

“Mēs zinām, ka daudzi vēlētāji, kad ierodas vēlēšanu iecirknī, viņiem nav vienas izvēles galvā. Ļoti daudzi izvēli izdara vēlēšanu iecirknī. Bet tas, ko mēs zinām, ka vairumā gadījumu viņiem jau ir galvā salīdzinoši īsais saraksts. Viņi zina, ka viņi varētu nobalsot par partiju A vai partiju B, vai partiju C. Un tad no biļetenu kaudzes izvelk šos trīs un uz šiem trīs skatās, kas tur par cilvēkiem,” stāstīja Kaktiņš.

KONTEKSTS:

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) 10. augustā izlozēja 13.Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu numurus.

Kopumā 13. Saeimas vēlēšanās iesniegti 16 saraksti, kuri būs numurēti šādā secībā:

 1. Latvijas Krievu savienība
 2. Jaunā konservatīvā partija
 3. Rīcības partija  
 4. Nacionālā apvienība
 5. “Progresīvie”
 6. Latvijas Centriskā partija
 7. LSDSP/KDS/GKL
 8. “No sirds Latvijai”
 9. “Saskaņa”
 10. “Attīstībai/Par!”  
 11. Latvijas Reģionu apvienība
 12. “Latviešu nacionālisti”
 13. “Jaunā Vienotība”  
 14. “Par alternatīvu”
 15. “KPV LV”
 16. Zaļo un Zemnieku savienība

Lielākā daļa deputātu kandidātu gan uzsvēra, ka viņi nepiešķir nozīmi izvilktajam kārtas numuram. Tomēr vēlāk sociālo tīklu vietnēs gandrīz visas partijas savu skaitli dēvēja par veiksmīgo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti