Dienas ziņas

Sezonas lauku darbos ukraiņi iesaistās nelabprāt

Dienas ziņas

Kanādas premjers: Papildu kanādiešu karavīri Latvijā būs

Eksperti aicina nojaukt 69 padomju laika objektus

Eksperti valdībai piedāvās 69 nojaucamu padomju režīmu slavinošu objektu sarakstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Eksperti valdībai piedāvās sarakstu ar 69 potenciāli demontējamiem padomju režīmu slavinošiem objektiem. No šiem objektiem 21 gadījumā būtu jāsaglabā to fragmenti kā laika un mākslas liecības, žurnālistiem ceturtdien pavēstīja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde.

ĪSUMĀ:

  • Pēc Saeimas lēmuma par okupāciju slavinošu objektu nojaukšanu eksperti izvērtējuši 162 objektus Latvijā.
  • No tiem jānojauc 69 objekti.
  • Eksperti vērtēja objektos ietverto ideoloģisko vēstījumu, kā arī māksliniecisko un vēsturisko vērtību.
  • 21 gadījumā būtu jāsaglabā objektu fragmenti kā laika un mākslas liecības.
  • Vērtēšana vēl turpināsies jūlijā, un pilns saraksts varētu būt pieejams vasaras beigās. 

Eksperti valdībai piedāvās sarakstu ar 69 demontējamiem padomju režīmu slavinošiem objektiem
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Kopš Saeimas 16. jūnija lēmuma par totalitāru režīmu slavinošo objektu demontāžu Latvijā ekspertu grupa ir apsekojusi 162 objektus visā valstī. No tiem 69 atzīti par demontējamiem.

Eksperti vērtēja objektos ietverto ideoloģisko vēstījumu, kā arī māksliniecisko un vēsturisko vērtību. Vērtēšana vēl turpināsies jūlijā, un pilns saraksts varētu būt pieejams vasaras beigās. Pēc tā apstiprināšanas Ministru kabinetā demontāžas darbi līdz 15. novembrim būs jāveic pašvaldībām.

Izvērtēti 162 objekti

Kopumā ekspertu komisija izvērtēja 162 objektus visā Latvijā. 

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs Juris Dambis norādīja: "Mūsu situācija salīdzinoši nav nemaz tik sarežģīta un grūta salīdzinājumā ar citām valstīm, jo valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā neviens no tiem objektiem pēc neatkarības atgūšanas nav bijis iekļauts. Un mēs zinām to, ka padomju laikā šāda veida objekti bija aizsargāti un iekļauti pieminekļu sarakstā, tad grūtāk ar šo situāciju iet kaimiņiem lietuviešiem."

Ņemot vērā Saeimā pieņemto likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā", kas nosaka, ka totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim, demontējamo objektu saraksts līdz 30. jūlijam ir jāizveido valdībai, kas to darīs, balstoties uz ekspertu ieteikumiem.

Iepriekš Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība skaidroja, ka likumā iekļautas trīs demontējamo objektu grupas – Uzvaras parka piemineklis Rīgā, kas jānojauc obligāti, valdības izveidotais saraksts ar nojaucamiem objektiem un arī paralēli pašvaldības var pieņemt lēmumus, kādi objekti to teritorijā ir demontējami. 

Līdz ar to, ņemot vērā, ka jau ir pieņemts lēmums par padomju armijas karavīru pieminekļa demontāžu Rīgā, Pārdaugavā, kopā demontējami būtu 70 pieminekļi.

Tāpat Ludzā būtu jānojauc obelisks, kas veltīts okupācijas spēkiem. "Tam apakšējā daļa ir izveidota no saplākšņa, tātad kaut kas tāds, kas nav spējīgs ilgtermiņā pastāvēt. Tā droši vien ir bijusi kaut kāda investēta nauda. Ļoti vienkāršotā veidā tas ir realizēts, lai formāli būtu. Tas arī liecina, ka tas ir pavisam nesen radīts, un šis objekts ir demontējams. Un šeit mēs nevaram konstatēt nekādu mākslas vērtību," skaidroja Dambis.

Saglabās kādas detaļas

No 69 objektiem, kurus eksperti rekomendē demontēt, 21 gadījumā eksperti uzskata, ka objektam ir arī vērtīgas detaļas. Tās būtu atstājamas vai izmantojamas kā mākslas, arhitektūras vai vēstures liecības par konkrēto laika periodu. Daži objekti turpinās savu mūžu kā muzeja eksponāti.

"Par saglabāšanu – Okupācijas muzeja mērķis ir informēt sabiedrību par 20. gadsimta notikumiem, par divām okupāciju varām. Mēs šo mērķi ņemam par primāro, lai novērtētu, kuras detaļas mēs iekļaujam savā krājumā. Protams, jāvērtē ir arī visi pārējie apstākļi – gan saglabāšanas veids, vieta, gan izmaksas," sacīja Vība.

To, kurus objektus saglabāt, Okupācijas muzejs vērtēs pēc demontējamo objektu saraksta apstiprināšanas. Ja nolems, ka konkrēts objekts ir demontējams, tad tas ir jāaizvāc, kā arī jāsakopj tā kādreizējā atrašanās vieta. Savukārt, ja tiks nolemts kādu objektu vai tā daļu saglabāt, tad to pārvietos uz speciālu vietu. Vaicāta, uz kurieni varētu tikt pārvietoti saglabājamie objekti, Vība atbildēja, ka patlaban vēl tas tiek apzināts. 

Piemēram, lai saglabātu fragmentus no pieminekļa Uzvaras parkā, esot nepieciešama prāva summa. "Es domāju, ka mēs esam tādā civilizācijas pakāpē, kad nosist galvu, roku vai kāju vairs nav mūsu princips. Jo šī ir ansambļa sastāvdaļa, līdz ar to vesela ansambļa sastāvdaļa ir vienā gabalā," sacīja Latvijas Mākslinieku savienības valdes priekšsēdētājs, tēlnieks Igors Dobičins.

Eksperti turpina vērtēt

Ekspertu komisijas darbs vēl nav beidzies – objektu apsekošana un izvērtēšana turpināsies arī jūlijā. Daļa šādu pieminekļu vēl ir jāatrod, jo tie atrodas neapdzīvotās teritorijās, piemēram, ieauguši krūmos, mežos vai purvos. Runājot par jau apsekotajiem objektiem, daļa no tiem izvērtēšanas brīdī jau bija nojaukti, bet vēl daļa neatbilda demontāžas nosacījumiem, piemēram, atradās kapsētā.

Līdz vasaras beigām pēc ekspertu rekomendācijām izveidos Ministru kabineta (MK) noteikumus ar nojaucamo pieminekļu sarakstu, bet tālāk darbs jāveic pašvaldībām.

"Likums atļauj arī pašvaldībām lemt pašām, ja nav MK apzinājis kādu objektu par šo demontāžu, un arī liek pašvaldībām to darīt. Tomēr arī MK vajadzētu noteikt tālāk sarakstu, papildinot šos objektus. Jo es pieņemu, ka daudzas pašvaldības gaidīs uz šo sarakstu un vietējo iniciatīvu neizrādīs," sacīja Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība).

Likums nosaka, ka totalitāros režīmus slavinoši objekti jānojauc līdz 15.novembrim.

KONTEKSTS:

Saeima maija vidū nolēma apturēt "Krievijas Federācijas valdības un Latvijas Republikas valdības vienošanās par Latvijas Republikas teritorijā dzīvojošo Krievijas Federācijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību" 13. panta darbību. 13. pants nosaka, ka Latvija nodrošina memoriālo būvju saglabāšanu Latvijā. 

Noteikts, ka 13. panta darbība apturēta no 2022. gada 16. maija līdz brīdim, kad Krievija izbeidz starptautisko tiesību pārkāpumus attiecībā uz Ukrainu, tajā skaitā izved savus bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas un pilnībā atjauno Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti atbilstoši starptautisko tiesību prasībām un pilnībā atlīdzina Ukrainai par jau izdarītājiem starptautisko tiesību pārkāpumiem.

Dienu pēc šī Saeimas lēmuma Rīgas dome atbalstīja padomju pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā un uzdeva Rīgas pieminekļu aģentūrai veikt visas nepieciešamās darbības šī objekta demontāžai. Lai pieminekļa nojaukšanas process neievilktos, Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā", kas paredz noteiktos objektus demontēt līdz šī gada 15. novembrim, bet līdz 30. jūlijam valdībai jāizveido demontējamo pieminekļu saraksts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti