Eksperti nenoraida ideju vēlēšanās atbalstīt vairāku partiju kandidātus

Ekspertiem ir dažādi viedokļi par to, vai vēlētājiem vajadzētu ļaut paust atbalstu arī citu partiju kandidātiem, pierakstot viņus vai pievelkot krustiņu citas partijas sarakstā. Tomēr pilnībā šāda ideja netiek izslēgta.

Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" 12. Saeimas deputāte Lolita Čigāne norādīja, ka citu partiju kandidātu ierakstīšana sarakstā ir traka ideja, jo tas novājinās jau tā salīdzinoši vājos partiju organismus. Viņa uzskata, ka Latvijā vēlētājam jau tā ir liela teikšana, kā izskatīsies parlamentā iekļuvušo deputātu saraksts. Proti, plusiņu un svītrojumu veikšana.

“Providus” pētnieks Valts Kalniņš norādīja, ka iespēja nobalsot par citas partijas kandidātiem nerisinās šo parlamenta vēlēšanu problēmu – proti, sadrumstalotību. Arī Konstitucionālo tiesību eksperts Aivars Endziņš pauda šaubas, ka citu partiju kandidātu pierakstīšanai varētu būt vērā ņemams rezultāts.

Kalniņš gan piebilda, ka šāda iespēja varētu veicināt to, ka partijām ar iejūtību jāizturas arī pret citu politisko spēku vēlētājiem.

Publisko tiesību institūta direktors Arvīds Dravnieks iebilda, ka Latvijā varētu īstenot, ka vēlētājs, nobalsojot par vienu partiju, varētu ievilkt plusiņu kāda cita politiskā spēka kandidātam, tādējādi palīdzot šim cilvēkam iekļūt augstāk sarakstā. Svītrojumus gan viņš neatbalstītu.

Viņam piekrita jurists, konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars.

Pastars rosināja arī domāt par to, vai Latvijā nav nepieciešams vairāk vēlēšanu apgabalu, jo tad partijām vajadzētu vairāk lokomotīvju. Dravnieks piebilda, ka tādējādi deputāti arī būtu tuvāk saviem vēlētājiem, jo pašlaik daudzi no viņiem nemaz nezina, kas ir viņa vēlētājs.

Vēlēšanu sistēma kopumā ir racionāla un vēlētājam ērta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti