Ārpus Rīgas

Rēzeknes slimnīca cer attīstīt arī medicīnas tūrismu

Ārpus Rīgas

Uzkrājumu fonds - iespēja daudzdzīvokļu namu remontam

Eksperti: Mežu īpašnieku balsojums ar zāģi ir pārsteidzīgs

Eksperti: Mežu īpašnieku balsojums ar zāģi ir pārsteidzīgs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vecpiebalgā un Veclaicenē, kur iedzīvotāji šoziem steidza zāģēt savu mežu, ko citkārt varbūt būtu taupījuši, daudzas teritorijas ir aizsargājamo ainavu apvidus, un šobrīd norit to dabas aizsardzības plāna izstrāde, kas nākotnē viesīs saimnieciskās darbības ierobežojumus. Tādēļ arī ir meža saimnieku bailes par to, vai nākotnē varēs gūt ienākumus no saviem īpašumiem. Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP) vērtē, ka sacelta  savā ziņā ažiotāža, kas kaitē gan dabai, gan nes zaudējumus arī pašiem mežu īpašniekiem, jo šo situāciju steidz  izmantot arī mežu uzpircēji.

Ne ar vieglu sirdi vecpiebaldzēni šoziem ķērās pie zāģiem, jo daudziem mežs bija gluži kā banka,  bet neziņa par to, vai nākotnē vispār kaut ko izdosies dabūt no sava meža, lika spert šo soli. Vecpiebalgā nācies dzirdēt arī atziņu, ka šo situāciju steidz izmantot meža uzpircēji.

„Īpašnieks steidz saņemt par savu īpašumu kādu naudiņu, uzpircējs to izmanto un par lētām cenām uzpērk, tā ka katrā ziņā arī šinī aspektā cilvēki ir zaudētāji, jo vidējas koksnes cenas šobrīd uzpircēji sola ļoti zemas,” savos vērojumos dalās Benita Zvejniece.

To, ka tiek izmantotas cilvēku bailes un neziņa, vērtē arī meža biotopu eksperte Sandra Ikauniece: „Varbūt pat maldināšana, man negribētos to saukt par krāpšanu, tā ir uzspiešana uz emocijām, tāds stihisks process, un viņi izvēlas savu īpašumu pārdot, pat nenoskaidrojot cenas.”

Uzklausot Vecpiebalgas iedzīvotājus, tomēr nevar arī viņiem pārmest to, ka steigā izcirsts mežs,  jo mežs bija kā glābšanas spilvens, gan lai bērnus skolotu, gan citām vajadzībām. Sandra Ikauniece gan uzskata, ka šis balsojums ar zāģi ir pārsteidzīgs:

„Nabadzība ir „ļoti labs” attaisnojums… Kopumā šī meža nociršanas nauda, viņa neatrisina problēmu kā tādu, tas ir ielāpiņš uz brīdi, bet tas neatrisina zemo ienākumu un nabadzības problēmu, tas ir risinājums konkrētam brīdim - vienu gadu samaksāt augstskolai, kādam vajag operācijai, bet - nākošgad atkal būs jāmaksā , taču meža vairs nebūs.”

Protams, ja nākotnē tiks ierobežota saimnieciskās darbība, paredzētas ir kompensācijas, bet cilvēki tām īsti netic. Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode tomēr uzskata, ka ilgtermiņā šīs kompensācijas pat ir izdevīgākas:

„Tā maksimālā bija 160 eiro par hektāru, ja ir pilnīgs mežsaimnieciskās darbības aizliegums. Ja mēs pavērtējam ilgtermiņā, tad par 10 gadiem tā summa… teiksim tā - tas periods, kamēr mežs izaug, tajā periodā tā summa tad arī būs tāda, ko var dabūt, vienā paņēmienā nocērtot.”

Pietrūkstot informācijai, ko nesīs dabas aizsardzības plāns un kā tas ietekmēs konkrētos īpašumus, cilvēki steidz zāģēt savu mežu. Protams, līdz ar to ainava, kas būtu sargājama, diemžēl jau ir mainījusies.

„Jā, ainava arī cieš, jo ainavā ir būtiski šie vecie meži. Tas ir arī citās vietās: 2004.-2005. gadā, kad tika paplašināts dabas liegums Pededzes lejtecē, arī tika ļoti lielos apmēros izcirsti meži, privātīpašnieki izcirta. Droši vien būtu interesanti tagad viņiem pajautāt, vai viņi nenožēlo toreiz pieņemtos lēmumus, jo tika nocirstas lielas, skaistas ozolu audzes.”

Sandra Ikauniece atzīst, ka varbūt arī šajā gadījumā, kad tiek izstrādāts dabas aizsardzības plāns, būtu jāveic izmaiņas likumdošanā un uz to laiku nevarētu veikt saimniecisko darbību:

„Kā tas ir mikroliegumu veidošanā - uz to brīdi viņa tiek apturēta, kamēr notiek sarunas ar īpašnieku, kamēr robežas tiek pārskatītas.”

Dabas aizsardzības pārvaldē uzsver – saistībā ar šo dabas aizsardzības plānu vēl nekas nav akmenī iecirsts un daudz ko vēl varēs pārskatīt un izvērtēt. Šobrīd savs atzinums vispirms ir jādod pašvaldībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti