Pusdiena

Plūdu dēļ slēdz Luvras muzeju; bojāgājušo skaits Eiropā pieaug līdz 11 cilvēkiem

Pusdiena

Zibakcijā pie Rīgas Doma iebilst pret plānoto liegumu sievietēm kļūt par mācītājām

Eksperti: Maksātnespējas jomā par prioritāti jākļūst cīņai pret noziedzīgiem nodarījumiem

Eksperti: Maksātnespējas jomā par prioritāti jākļūst cīņai pret noziedzīgiem nodarījumiem

Lai sakārtotu samilzušās problēmas maksātnespējas nozarē Latvijā, būtu nepieciešams nevis kārtējo reizi pārstrādāt nozares regulējumu, bet gan aktīvāk jāiesaistās noziedzīgu nodarījumu apkarošanā nozares ietvaros – šāds viedoklis no vairākiem ekspertiem izskanējis piektdien, 3.jūnijā, notiekošajā konferencē, kas veltīta maksātnespējas nozares problēmām.

No maksātnespējas nozarē strādājošajiem kā galvenais izskaidrojums daudzajām nozarē vērojamajām problēmām līdz šim ir izskanējis viedoklis par nepilnībām likumos, tomēr piektdien Saeimā notikušajā diskusijā no uzņēmēju organizācijām izskanēja pretējs viedoklis – ir jāpārtrauc nozares regulējuma pārskatīšana un ievērojami stingrāk jāķeras pie pārkāpumu novēršanas.

Uzņēmuma „Deloitte” pārstāve Ilze Znotiņa uzsver – ekspertu izpēte liecina par to, ka maksātnespējas nozarē jau ir vērojamas organizētas noziedzības izpausmes. „Tas, kas palicis aiz pētījuma līdz šim atklātās robežas… Mēs diemžēl konstatējām, ka maksātnespējas process nav vienkārši neveiksmīgs piemērs, kā valsts organizē komercdarbības pabeigšanu, bet arī strukturēts, ilgstošs noziedzības process. Mēs nerunājam par vienkārši neveiksmīgu komercdarbības pabeigšanu un atsevišķu personu iesaisti,” saka Znotiņa.

Pēc ekspertes teiktā, līdz šim izskanējušās nozares sūdzības par tādām problēmām kā finansējuma trūkums ir nepamatotas, jo tās nevar būt par attaisnojumu cīņai pret klajiem, noziedzīgiem pārkāpumiem nozarē.

„Ja kāds 90. gados būtu atļāvies pateikt, ka cīņā ar [zināmā reketiera] Ivana Haritonova bandu nav naudas, es domāju, ka atbildīgās personas diez vai varētu ilgi darboties atbildīgajās jomās. Mēs šobrīd runājam – cīņa ir jāsāk tūlīt,” norāda Znotiņa.

Savukārt Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Jānis Endziņš uzsver, ka no uzņēmēju viedokļa ir svarīgi, lai maksātnespējas jomā tiktu uz ilgāku laiku pieņemts stabils un nemainīgs regulējums. „Mums reizi pa visām reizēm vajadzētu saprast, kādu regulējumu mēs tuvākajos 10 gados sagaidām – pieņemt to un nenodarboties ar to 10 gadus,” pauž Endziņš.

Eksperti arī prognozē, ka gadījumā, ja apjomīgie pārkāpumi un noziedzīgās darbības nozarē netiks novērstas, Latvijai nākamajos gados jārēķinās ar strauju investoru intereses kritumu un zaudējumiem vismaz viena miljarda eiro apjomā.

Arī Ārvalstu investoru padomes Latvijā izpilddirektors Ģirts Greiškalns piektdien, 3.jūnijā, asi kritizēja maksātnespējas administrēšanas sistēmu Latvijā, salīdzinot to ar organizēto noziedzību.

Jau ziņots, ka uz problēmām maksātnespējas administrēšanas jomā jau ilgstoši norāda ārvalstu investori. Izskanēja, ka uzņēmumi arī izmanto maksātnespējas procesu, lai izvairītos no nodokļu uzrēķiniem, runāts arī par gadījumiem, kad maksātnespēju administratoru un tiesu darbības dēļ īstie kreditori nespēj atgūt līdzekļus.

Arī tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība) atzinis, ka maksātnespējas administratori pamanījušies apiet likumā iestrādāto nejaušības principu un tikt pie ''pareizām lietām''.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt