Eksperti: Korupcija muitā jau vēsturiski bijusi aktuāla problēma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Korupcija muitas darbinieku vidū jau vēsturiski bijusi aktuāla problēma. Svarīgākais ir atklāt negodīgus darbiniekus un saukt tos pie atbildības, norāda nozares procesu vērotāji. Šis jautājums kļuvis aktuāls pēc jau pavasarī saņemtām ziņām par plašu muitas darbinieku aizturēšanu Terehovas robežpunktā. Zināms, ka pirms pāris dienām prokuratūra nodeva šo krimināllietu tiesai. Trešdien, 8. decembrī, gaidāms prokuratūras detalizētāks izklāsts par procesu.

Eksperti: Korupcija muitas darbinieku vidū jau vēsturiski bijusi aktuāla problēma
00:00 / 03:23
Lejuplādēt

Aprīļa sākumā plaši izskanēja ziņas par vērienīgu operāciju, kam Valsts ieņēmuma dienests (VID) kopā ar sadarbības parteriem gatavojās vairākus mēnešus. Aizdomās par kukuļu ņemšanu aizturēja 29 amatpersonas, no kurām 21 tika atzīta par aizdomās turēto.

Aizturētie muitas kontroles darbinieki ieņēmuši salīdzinoši augstus amatus, un iesaistīto skaits esot pietiekami liels, lai uzskatītu to par organizētu grupu.

Šobrīd zināms, ka prokuratūra uzsākusi četras krimināllietas, kas nodotas Ekonomisko lietu tiesai. Tajās kopumā 20 muitas amatpersonām celtas apsūdzības par kukuļņemšanu, bet sakarā ar personas nāvi prokuratūra pret vienu muitas amatpersonu krimināllietu izbeidza. Ar pieciem apsūdzētajiem prokuratūrā noslēgtas vienošanās par vainas atzīšanu un sodu. Bet krimināllietas pret pārējiem 15 muitniekiem nodotas izskatīšanai tiesai vispārējā kārtībā.

No vienas puses, tā bija laba ziņa, stāsta Sabiedrības par atklātību "Delna" direktore Inese Tauriņa, jo tas parāda, ka tiesībsargājošās iestādes strādā, lai identificētu problēmu. Un problēmas ar korupciju muitā ir un tā nav nejaušība, piebilda Tauriņa.

Viņa sacīja: "No mūsu puses rodas jautājums, vai tiesībsargājošās iestādes pietiekamā apmērā atklāj faktisko situāciju, jo 2019. un 2020. gadā kopumā no Valsts ieņēmumu dienesta saņēmām trauksmes cēlēju 82 un 111 ziņojumus, bet attiecīgi robežsardzē trīs un divus iesniegumus. Tas nozīmē, ka tie, kas strādā vai ir kādās darba tiesiskajās attiecībās ar šīm iestādēm, ir ziņojuši par korupciju vai citām ļaunprātīgām darbībām. Tas drīzāk liek uzdot jautājumu – kāpēc tik maz?"

Tauriņa uzskata, ka tiesībsargājošajām iestādēm ir pietiekami daudz instrumentu, lai cīnītos ar korupciju nozarē, taču jautājums, vai viņiem pietiek laika un cilvēkresursu.

Aprīlī VID vadītāja Ieva Jaunzeme Latvijas Televīzijai sacīja, ka ilgstoši pasākumi noved pie rezultātiem. Jaunzeme arī norādīja, ka tas ir pierādījums visām negodīgajām amatpersonām, cik tehnoloģijas ir spējīgas noķert katru pie rokas. Svarīgākais bijis, lai vainīgos izdodas pieķert pie rokas.

VID vadītāja norādīja: "Tās personas, [pret kurām šobrīd ir celtas apsūdzības], kas ir vairāk par desmit, tās pie mums vairs nestrādā. Un es ceru, ka vairāk arī nestrādās."

Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili" jau vēstīja, ka viņiem ir zināmi vārdi lielākajai daļai aizturēto muitnieku. Arī pēc plašās aizturēšanas daļa muitnieku joprojām turpina darbu. Trīs no aizturētajām amatpersonām jau iepriekš nonāca VID un citu tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā saistībā ar aizdomām par kontrabandas piesegšanu.

Ināra Pētersone, kas šobrīd ievēlēta Bauskas novada domē no "Latvijas attīstībai" saraksta, no 2013. līdz 2016. gadam vadīja ieņēmumu dienestu. Viņas laikā lielākā daļa no pārkāpumiem, kas tolaik tika konstatēti VID, bija saistīti tieši ar muitniekiem. Tobrīd nācās pilnveidot iekšējās drošības sistēmu, galvenokārt infrastruktūru, lai varētu pieķert muitniekus neatļautās darbībās. Ja likumpārkāpējus sauktu pie atbildības, tad tas atturētu arī citus muitniekus no koruptīvām darbībām, teica Pētersone.

"Es ļoti ceru, ka tiesvedības procesā tiks saņemti [vainīgajiem] adekvāti sodi, nevis būs atkal kaut kādi attaisnojošie spriedumi. Tad, kad es vēl strādāju, mums arī bija atstādināšanas, sevišķi Latgales muitas cilvēkiem. Tad man par pārsteigumu Valsts ieņēmumu dienesta pasākumā redzēju, ka tie cilvēki, ko mēs atstādinājām, atkal tika atjaunoti darbā," viņa pastāstīja.

Plašāk par nodoto kriminālprocesu tiesai prokuratūra informēs trešdienas laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti