Pēcpusdiena

Jestrie danči Rēzeknē

Pēcpusdiena

Vēlēšanas Nīderlandē: kādas pārmaiņas gaidāmas valstī un Eiropā

Virzīs grozījumus MK noteikumos, kas regulē dzīvojamo māju sanitāro apkopi

Eksperti: Karstāks ūdens cauruļvados nozīmēs lielākus rēķinus

Iecere likt namu pārvaldniekiem piegādāt iedzīvotājiem karsto ūdeni, kas nebūtu aukstāks par 55 grādiem, varētu nozīmēt ātrāk nolietotas caurules un lielākus siltuma zudumus, kas tādējādi palielinātu rēķinu iedzīvotājiem, intervijā Latvijas Radio raidījumā norādīja eksperti. Iecere saistīta ar legionellas baktērijas izplatības novēršanu.

„Rīgas siltuma” valdes loceklis Uģis Osis skaidroja, ka ēkās, kuras apkalpo uzņēmumus, ir savs automatizētais siltummezgls, kur tiek uzsildīts no “Rīgas ūdens” ienākošais dzeramais ūdens. Lai gan tehniski iespējams nodrošināt vairāk nekā 55 grādu ūdens temperatūru, taču tas nozīmē vairākas tehniskas problēmas: skābeklis no ūdens izdalās ļoti aktīvi un tādēļ ūdensapgādes sistēmas nolietojas ātrāk.

Tāpat tas var nozīmēt risku apdedzināties: “Tā kā [ūdensapgādes] sistēmas ir vecas, tāpēc lai mēs nodrošinātu tālākajiem patērētājiem 55 grādu ūdeni, tuvākajiem vajag karstāku.” Tas arī nozīmē lielāku energopatēriņu, tātad lielākas izmaksa.

Karstāks ūdens arī nozīmētu to, ka dzīvokļu īpašniekiem būs jālemj par ieguldījumiem cauruļvadu nomaiņai, stāsta “Rīgas namu pārvaldnieka” valdes priekšsēdētājs Ivo Lecs. Taču, ņemot vērā līdzšinējo iedzīvotāju maksātspēju, Lecs šaubās, vai dzīvokļi īpašnieki būs spējīgi par to norēķināties.

To, ka prasība par karstāku ūdeni nozīmētu arī lielākus rēķinus un siltuma zudumus, apliecina SIA "Valmieras namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Valdis Jēgers. Labāka situācija gan būtu renovētajās mājās, jo tur ir mazāki siltuma zudumi un caurules  būtiski nerūsē.

Legioneloze jeb leģionāru slimība  

Saslimšanu var izraisīt legionellas baktērija.

Tā ir relatīvi reta infekcijas slimība, kura bieži norit kā plaušu karsonis.

 

Kā izvairīties no inficēšanās?

  • Dzīves vietā aukstā ūdens temperatūra jābūt zem +20 grādiem, karstā – virs +50 grādiem.
  • Svarīgi ir regulāri tīrīt un dezinficēt dušu galviņas.
  • Reiz nedēļā dažas minūtes jātecina ūdens krānos un dušās, kas tiek reti izmantoti. 
Ziņots, ka februārī kādā daudzdzīvokļu nama ūdensvadā Aizkrauklē izplatījusies leģionāru slimību izraisošā baktērija. Tomēr Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) norāda - pēdējos piecos gados Latvijā nav novērojams būtisks šādas saslimšanas gadījumu skaita pieaugums.

Šogad SPKC redzeslokā nonākuši 11 gadījumi – astoņos no tiem apstiprināta legioneloze un pārējos trīs ir aizdomas par šo slimību, taču tos vēl izmeklē. Pacientu vidū ir viens bērns. Trīs ar leģionāru slimību saslimušie miruši.

Lai nepieļautu legionellas baktēriju izplatīšanos, Veselības ministrija rosina noteikt dzīvojamās mājas pārvaldītājam pienākumu nodrošināt būvnormatīva par ēku iekšējo ūdensvadu noteikto karstā ūdens temperatūras režīmu un temperatūras kontroles pasākumus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt