Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Latvija, Lietuva, Polija un Ukraina pauž atbalstu Gruzijai

«Cert.lv»: «Yandex.Taxi» lietotne veic saziņu ar tīkliem Krievijā

Eksperti iesaka valsts iestāžu darbiniekiem izsvērt «Yandex.Taxi» lietotnes izmantošanu

Valsts iestāžu darbiniekiem, kuri ir interesanti Krievijas drošības dienestiem, vajadzētu izsvērt "Yandex.Taxi" lietotnes izmantošanu, jo dati no tās tiek sūtīti uz Krieviju.

Latvija šā gada martā kļuva par pirmo valsti Eiropas Savienībā, kur darbību sāka uzņēmums "Yandex.Taxi". Pusotru mēnesi vēlāk šī taksometru kompānija ienāca Igaunijā, bet jūlija beigās - Lietuvā. Dažas dienas pēc darbības uzsākšanas Lietuvas Kiberdrošības centrs, bet dienu vēlāk arī Lietuvas premjers aicināja iedzīvotājus neizmantot "Yandex.Taxi" lietotni, sakot, ka šī Krievijas uzņēmuma lietotne bez vajadzības bez vajadzības ievāc pārāk daudz datu. 

"Cert.lv" - iestāde, kas Latvijā nodarbojas ar informācijas tehnoloģiju drošības incidentu izmeklēšanu, - pēc Lietuvas kolēģu atzinuma, sāka neatkarīgu izpēti un atzīst, ka secinājumi būtībā ir tie paši. Lietotne pārsūta datus uz IP adresēm Krievijas Federācijā. Ievākto sensitīvo datu daudzums gan neatšķiroties no daudzām citām lietotnēm. Galvenais jautājums ir par to, kam uzticamies nodot savus datus, piemēram, piekļuvi visām īsziņām savā telefonā. 

"Trauksmi radošs faktors, ka Krievija ir zināma - publiski redzams neskaitāmās analīzēs, ka

tā veic ofensīvas operācijas arī kibertelpā, tai skaitā arī pret Baltijas valstīm. Vienkārši šeit ir uzticamības jautājums,"

stāstīja "Cert.lv" direktores vietnieks Varis Teivāns.

Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis norāda, ka kopš uzņēmuma ienākšanas Latvijā ir pagājis ilgs laiks. Viņš uzsver - iedzīvotājiem ir jābūt informētiem par riskiem. "Yandex.Taxi" jautājumā nevar neņemt vērā politisko kontekstu, to, ka Krievijā saskaņā ar likumu visiem interneta pakalpojumu sniedzējiem ir jādod piekļuve datiem Krievijas drošības institūciju pārstāvjiem. 

"Tie riski neattieksies pilnīgi uz visiem iedzīvotājiem. Tie būs augstāki tiem, kas strādā valsts institūcijās vai jebkurā gadījumā ir interesantāki Krievijas specdienestiem.

Arī plašākai sabiedrībai ir jābūt informētai, lai viņi paši var labāk izdarīt izvēli," skaidroja Cepurītis.

Arī "Cert.lv" iesaka valsts iestāžu darbiniekiem izsvērt "Yandex.Taxi" lietotnes izmantošanu.

Atbildot uz Latvijas Televīzijas jautājumiem, "Yandex.Taxi" sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja rakstīja, ka uzņēmums reģistrēts Nīderlandē, tāpēc ievēro arī datu drošības regulu. 

"Mēs nezinām par jebkādiem mēģinājumiem pieprasīt informāciju no "Yandex.Taxi.BV" par lietotājiem no Baltijas valstīm. Pat ja Krievijas iestādes nolemtu pieprasīt informāciju no "Yandex.Taxi.BV", viņiem nav juridiska pamata to darīt. Viņiem ir strikti jāievēro noteiktas starptautiskas procedūras, piemēram, jāiesniedz Interpolam oficiāls pieprasījums," skaidroja uzņēmumā.

Tikmēr Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta vadošais pētnieks Māris Alberts norāda – kibertelpā notiek nežēlīgs karš par datiem. 

"Man grūti iedomāties aplikācijas izstrādātāju, kurš atteiktos sadarboties ar savas valsts valdību. Visi esam patrioti. Valdību rīcībā ir pietiekami spēcīgi līdzekļi, lai jebkuru informāciju no jebkura informācijas turētāja vienkārši nozagtu. Mums nav cerību aizsargāties pilnībā, varu aicināt tikai Latvijas cilvēkus masveidā izrakstīties no sociālajiem tīkliem, ko vēl par tevi var izspiegot, ja tu esi sociālajos tīklos un atzinies par visu," klāstīja Alberts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt