Eksperti: Dzimumnoziedznieku ķīmiskā kastrācija nav brīnumlīdzeklis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Noziedznieki, pastrādājot noziegumu, netur rokā Krimināllikumu un nepēta, kāds sods paredzēts, un arī ķīmiskā kastrācija dzimumnoziedzniekiem nebūtu brīnumlīdzeklis pret recidīviem, daudz efektīvāks ir probācijas darbs, Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā”  pauda eksperti. 

Saeimas Juridiskās komisijas deputāts Andrejs Judins (“Vienotība”) raidījumā pauda, ka  cilvēki, kuri uzstāj, ka dzimumnoziedzniekiem jāievieš bargākie sodi un pat ķīmiskā kastrācija, mēģina radīt ilūziju, ka tā var atrisināt problēmas un pasargāt upurus.

Taču noziedznieki, kad viņi pastrādā savus nedarbus, netur rokā Krimināllikumu un neskatās – “re, par to draud septiņi gadi, nē, nedarīšu”, norādīja Judins.

Viņš pauda, ka noziedznieki bieži vien attaisno savu rīcību vai neatzīst, ka būtu izdarījuši ko sliktu, tāpēc ir svarīgs probācijas darbs, lai cilvēki to saprastu.  Arī bargāki sodi paši par sevi un izolācija no sabiedrības neko nemainīs, ja problēmas sakne ir noziedznieka galvā un ar to nestrādā.

Brīvības atņemšana par noziegumiem ir vajadzīga, taču bez probācijas darba tā garantē vien to, ka 5-10 gadus noziedznieks nebūs sabiedrībā, bet negarantēs, ka viņš neizdarīs noziegumu atkal, norādīja Judins.  

Valsts probācijas dienesta (VPD) vadītājs Mihails Papsujevičs savukārt raidījumā pauda, ka probācijas dienesta uzdevums ir palīdzēt cilvēkiem apzināties problēmas un spēt uzlikt sev robežas.

“Labākais cietums, kas pasargās upurus un sabiedrību, ir cietums viņa pašā galvā,” sacīja Papsujevičs.

Arī Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas klīnikas ārsts Artūrs Utināns pauda, ka noziedznieks nozieguma brīdī nedomā, ko nodara, jo viņiem ir domāšanas kļūda  - pārliecība, ka viņu nenotvers. Un ieslodzījums var “atdzesēt” šo pārliecību, bet citas domāšanas kļūdas cietumā nemainās - ja cilvēks nemāk kontrolēt sevi un savu agresiju, tas nepāries ne pēc  pieciem, ne 10 gadiem, un ilgāki gadi cietumā to tikai vairos. 

Utināns arī apšaubīja, ka kāds noziedznieks “drebētu bailēs” no ķīmiskās kastrācijas, jo tie ir tikai medikamenti, kuru lietošanai turklāt jābūt paša cilvēka piekrišanai. Medikamentu iedarbība ilgst tik ilgi, kamēr zāles lieto, un pazūd, kad zāles vairs nelieto, un cilvēks jebkurā brīdī var pārdomāt un atteikties no šo medikamentu lietošanas. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Jau vēstīts, ka runas par nepieciešamību pēc bargākiem sodiem dzimumnoziedzniekiem sabiedrībā uzvirmoja pēc Liepājas tiesas sprieduma, ar kuru par netiklām darbībām ar mazu meiteni diviem vīriešiem piespriests piespiedu darbs.

Saeimas Juridiskā komisija ārkārtas sēdē sprieda par Liepājas tiesas spriedumu, un  sēdē izskanēja bažas arī par to, ka vaina nav likumos, bet gan prasmē tos piemērot, kā arī prokuroru un tiesnešu kvalifikācijā. Komisija uzdeva Tieslietu ministrijai (TM) līdz septembrim izvērtēt, vai ir nepieciešami Krimināllikuma grozījumi, kas paredzētu izmaiņas sodu sistēmā seksuālās vardarbības lietās pret bērniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti