Eksperti: Dombrovskis varētu atrasties krustpunktā starp dažādām finanšu filozofijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ja bijušo Latvijas premjeru Valdi Dombrovski apstiprinās Eiropas Komisijas eiro un sociālā dialoga komisāra amatā, tad viņš nonāks ļoti delikātā un vienlaikus grūtā situācijā, jo atradīsies starp dažādām filozofijām par finansēm un naudu un krustpunktā starp spēcīgākajām Eiropas Parlamenta partijām.

To pirmdien intervijā Latvijas Televīzijai īsi pirms Dombrovska noklausīšanās un iztaujāšanas Eiropas Parlamentā sacīja politoloģe Iveta Kažoka un ekonomists Pēteris Strautiņš.

Dombrovskis ir nonācis ļoti delikātā situācijā. Viņš pats ir zināms kā stingrs taupības politikas piekritējs, kas ir raksturīgs Vācijai. Savukārt viņa vadībā varētu strādāt potenciālais Eiropas budžeta un monetārās politikas komisārs Pjērs Moskovisī, kurš ir bijušais Francijas finanšu ministrs un ir zināms kā taupības politikas neatbalstītājs. Tādējādi saduras divu ietekmīgu Eiropas valstu – Vācijas un Francijas – intereses. „Ir skaidrs, ka Dombrovskis un Moskovisī ir viens komplekts. Ja nav Dombrovska, nav Moskovisī,” teica Kažoka, piebilstot, ka viņi abi nav ideoloģiski saskanīgi.

Arī Strautiņš uzsvēra, ka Dombrovskis var nonākt ļoti grūtā situācijā. Ap viņa iespējamo amatu sadursies dažādas filozofijas par naudu un finansēm – piemēram, Vācijas attieksme un Itālijas attieksme pret naudu. Kamēr ES valstīm bija dažādas valūtas, tikmēr šīs dažādās filozofijas nesadūrās, taču kopš ir viena valūta – eiro – mēdz būt nesaskaņas. Turklāt viens no Dombrovska uzdevumiem varētu būt palīdzības sniegšana tām Eiropas valstīm, kas ir nonākušas finanšu grūtībās.

Eksperti arī noradīja, ka Dombrovskis pārstāv Eiropas Tautas partiju, savukārt, piemēram, Moskovisī – sociāldemokrātus, tādējādi atkal saduras dažādas intereses.

Strautiņš pauda, ka Dombrovskis būs pirmais cilvēks, kurš ieņem eiro un sociālā dialoga komisāra amatu, jo tas ir jaunizveidots. Līdz ar to viņš to var padarīt gan ļoti ietekmīgu, gan neietekmīgu. Kažoka gan norādīja, ka Dombrovska amats var būt ļoti ietekmīgs, jo viņš var bloķēt savā padotībā esošo komisāru idejas.

Abi eksperti uzsvēra, ka šī noklausīšanās nebūs formalitāte. Tie ir apmēram 45 jautājumi un iepriekšējās iztaujāšanās pagājušajā nedēļā pierādīja, ka var būt visdažādākie jautājumi,” sacīja Kažoka.

Paredzams, ka viņu iztaujās par finanšu jautājumiem, iespējams, arī par kādu „skeletu skapī”, kuru vidū gan, visticamāk, nebūs runas par Dombrovska sievas Ārijas Dombrovskas nekustamo īpašumu biznesu un Latvijas bijušā premjera lomu tajā.

Dombrovskis EK komisāra amatam tika izvirzīts jūlija sākumā. Jūnijā viņa vadītā partija „Vienotība” uzvarēja Eiroparlamenta (EP) vēlēšanās Latvijā, tāpēc valdība Dombrovski nolēma virzīt darbam EP.

Iepriekš izskanēja runas, ka Dombrovskis varētu kļūt par Eiropas Komisijas (EK) prezidentu vai ieņemt kādus citus amatus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti