Dienas notikumu apskats

Īpaša maksa par uzturēšanās atļauju atkārtotu pagarināšanu attieksies uz šaurāku loku

Dienas notikumu apskats

Stoltenbergs: NATO vienosies par starptautisku bataljonu izvietošanu Baltijā un Polijā

Eksperti: Veselības aprūpes sistēma ir faktiski sabrukusi

Eksperti: Belēviča ārstēšanas lieta parāda – veselības aprūpes sistēma ir sabrukusi

Iemesli, kuru dēļ Guntis Belēvičs (Zaļo un zemnieku savienība) pameta veselības ministra amatu, un pašreiz izveidojusies situācija parāda veselības aprūpes sistēmas kroplumu un to, ka tā ir faktiski sabrukusi. Šādu viedokli Latvijas Radio pauda aptaujātie eksperti. 

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs veic pārbaudi saistībā ar nu jau bijušā veselības ministra Belēviča iespējamo dienesta stāvokļa izmantošanu, lai ārstētos Onkoloģijas centrā.

Preses brīfingā ministrijas valsts sekretāre Solvita Zvidriņa pauda vēlmi izteikt neuzticību Austrumu slimnīcas (kurā atrodas Onkoloģijas centrs) vadībai - Anitai Slokebergai un Viesturam Bokam. Viņa skaidroja, ka valde strādājusi vairāku gadu garumā, taču rezultāta par dažādu lietu sakārtošanu nav bijis. Viņa pieminēja arī to, ka prokuratūra šonedēļ nolēma saukt pie kriminālatbildības par korupciju vairākus šīs slimnīcas darbiniekus.

„Man kā kapitāldaļu turētājai ir iespēja izteikt neuzticību valdes locekļiem. Un attiecīgi (..) par svarīgu iemeslu jebkurā gadījumā uzskatāma pilnvaru pārkāpšana, pienākumu neizpilde vai nepienācīga izpilde. Tātad es esmu ieplānojusi un praktiski ir sagatavots dokuments par uzticības zaudēšanu, par uzticības zaudēšanas izteikšanu valdes priekšsēdētājai Slokenbergas kundzei un valdes loceklim Bokas kungam,” paziņoja Zvidriņa.

Taču premjerministrs Māris Kučinskis (ZZS) un satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS), kas pildīs veselības ministra pienākumus, nepiekrita šāda lēmuma pieņemšanai. Kučinskis uzsvēra, ka tagad darbības attiecībā pret slimnīcas valdi ir nepieļaujamas.

„Šodien ir demisionējušā ministra diena. Šodien nav jāuzsāk kaut kādas darbības [pret slimnīcas valdi], un es nekavējoties veikšu darbības, lai to apturētu,” paziņoja premjers.

Latvijas Ārstu biedrība izteica atbalstu Austrumu slimnīcas vadībai un Onkoloģijas centra virsārstam Viesturam Krūmiņam. Biedrība aizstāvēšot savus kolēģus, kas darbu veic profesionāli un ar lielu atbildības sajūtu. Tāpat biedrībai esot bažas, ka „šāda rīcība ir vienkārša izrēķināšanās”.

Savukārt medicīnas tiesību eksperte Solvita Olsena uzskata, ka ikviena amatpersona, tajā skaitā ieceltā slimnīcas valde, ir atbildīga par noteikumu pareizu izpildīšanu, un ikviens, kurš pieļauj normatīvo aktu nepildīšanu, ir par to atbildīgs. Viņa arī norādīja, ka Belēvičs nav vienīgā augsta līmeņa amatpersona, kas apgājusi rindas.

„Tas, ka dažādas valsts amatpersonas un ļoti bieži apiet valsts noteiktās rindas ar dažādiem instrumentiem, tā ir ļoti bieži sastopama parādība, un to mēs redzam ikdienišķi,” sacīja Olsena.

Tā nav normāla parādība, ka augsti stāvoša amatpersona izmanto savu dienesta stāvokli, norādīja medicīnas tiesību eksperts Ronalds Rožkalns.  

Belēvičs skaidroja, ka vispirms jautājis Austrumu slimnīcas vadītājai Anitai Slokenbergai par to, vai dakteris Krūmiņš nevarot apskatīt nesen parādījušos dzimumzīmi.  

„Jā, nu, tieši to arī nosaka šīs amata priekšrocības, kad ir pieejami kontakti un pieejami telefona numuri, un tas ir tiešs līdzeklis, lai izmantotu savas amata priekšrocības pretlikumīgi,” sacīja Rožkalns.

Šī situācija rada ne tikai kaitējumu sabiedrībai, bet arī parāda visas sistēmas kroplumu, pauž Rožkalns.

Kritiskus vārdus veselības aprūpes sistēmai veltīja arī Solvita Olsena.

„Veselības aprūpes sistēma ir faktiski sabrukusi, jo, ja mums būtu funkcionējoša veselības aprūpes sistēma, tad faktiski šādām situācijām nevajadzētu rasties,” auda Olsena.

“Tur ir vairāki iemesli. Tur ir gan tie organizatoriskie iemesli, gan tur ir politiskās atbildības iemesli, kāpēc mēs esam nonākuši līdz tādai katastrofai, kādā mēs šobrīd esam, ka arī ministram, ja viņam vajag palīdzību, viņam ir jāapiet rinda. Un savukārt turpat sēž cilvēki, kas varētu nomirt, un viņi nevar saņemt atbilstošu palīdzību,” uzsvēra Olsena.

Jau ziņots, ka Belēvičs, kurš pēc rindas apiešanas Latvijas Onkoloģijas centrā paziņoja par atkāpšanos no veselības ministra amata, iepriekš Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas vadītājai Anitai Slokenbergai bija prasījis vairāku mediķu telefona numurus.

Belēvičs par atkāpšanos no veselības ministra amata pavēstīja piektdien, 10.jūnijā. Viņš atzina, ka ir melojis par to, ka nav vērsies pēc palīdzības Latvijas Onkoloģijas centrā, neapejot pacientu rindu. Belēvičs apgalvoja, ka ir centies pasargāt ārstu Viesturu Krūmiņu, kurš viņu pieņēmis.

Līdz ar šo paziņojumu no amata ir atstādināts Viesturs Krūmiņš, kurš ir Latvijas Onkoloģijas centra galvenais ārsts. 

"Latvijas Avīze" šonedēļ ziņoja, ka Belēvičs, kurš apņēmies ieguldīt pūles, lai mazinātu garās rindas uz valsts nodrošinātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, šā gada maijā Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC), iespējams, apgājis rindu, lai viņam tiktu veikta maznozīmīga ķirurģiska operācija.

Ziņas, ka ministrs varētu būt apgājis rindu Austrumu slimnīcas Onkoloģijas centrā, lai saņemtu nenozīmīgu operāciju, žurnālisti bija saņēmuši no kāda anonīma ziņotāja. Belēvičs šo informāciju gan sauc par apmelošanu.

Premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) ceturtdien, 9.jūnijā, lūdzis Korupcijas novēršanas un atklāšanas biroju (KNAB) pēc iespējas ātrāk izmeklēt veselības ministra Gunta Belēviča (Zaļo un zemnieku savienība) ārstēšanās lietu, kurā pastāv aizdomas, ka ministrs ārstējies Latvijas Onkoloģijas centrā, apejot pacientu rindu. Tikmēr Belēvičs neizslēdz iespēju saistībā ar izskanējušo informāciju tiesāties.

Belēvičs veselības ministrs ir kopš 2014. gada 5.novembra, kad valdībā sāka strādāt toreizējās premjeres Laimdotas Straujumas ("Vienotība") vadītajā Ministru kabinetā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt