Eksperti: Bēgļi būs jāuzņem neatkarīgi no topošās valdības deklarācijā teiktā

Topošās valdības deklarācijā ir sajaukta padomju laikā pieredzētā migrācija no citām bijušās PSRS republikām un šobrīd aktuālā patvēruma meklētāju uzņemšana, norāda eksperti. Tāpēc bēgļi būs jāuzņem neatkarīgi no deklarācijā teikā.

Valdības deklarācijas punkts par patvēruma meklētājiem paredz:."Balstoties uz Latvijas integrācijas un administratīvās kapacitātes apstākļiem, uzskatām, ka ar līdzšinējiem lēmumiem Latvija ir izsmēlusi iespējas uzņemt valstī papildus patvēruma meklētājus Eiropas Savienības patvēruma meklētāju pārvietošanas mehānisma ietvaros. Tamdēļ attiecībā uz fizisku personu pārdali starp ES dalībvalstīm un pārvietošanu no trešajām valstīm atbalstīsim tikai tādu pozīciju, kas pieļauj ES dalībvalstīm brīvprātīgi uzņemt patvēruma meklētājus, bet nerada pienākumu vai spiedienu to darīt”.

Eksperti norāda, ka tiek jaukta padomju okupācijas mantotā migrācija ar tagadējiem patvēruma meklētājiem, kuru uzņemšanā Latvijas pieredze pagaidām ir tikai dažas ieceļotāju ģimenes. „Pie šādiem apstākļiem runāt par iespēju izsmelšanu nav pamata, jo mēs tikai tagad esam sākuši apgūt šīs iespējas un sākuši uzņemt patvēruma meklētājus,” norāda Latvijas Cilvēktiesību centra pārstāve Ilze Dubava.

Jau šobrīd ir skaidrs, ka līdzšinēja sistēma, ka ieceļotājiem Eiropas Savienībā būtu jāpaliek tikai robežvalstīs, nedarbojas un to sadales mehānisms tiks iedibināts. „Ja šāda vienošanās, kas noteikti nebūs viegla, tiks panākta, tad valdībai tā būs jāpilda neatkarīgi no tā, kas ierakstīts deklarācijā,” uzsver Latvijas Universitātes profesors Artūrs Kučs.

Tā kā Latvija arī ir ES robežvalsts, tai pēc ekspertu domām drīzāk būtu jāiestājas par solidāru bēgļu sadali, ja kādreiz nevēlas nonākt aci pret aci ar bēgļu plūsmu no austrumiem.

Jau ziņots, ka  5.februāra vakarā Latvijā ieradušās pirmās divas bēgļu ģimenes, kuras Latvija brīvprātīgi piekritusi uzņemt un kuras pārvietotas saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) valstu vienošanos.

Uz Latviju no Grieķijas pārvietotas sešas personas, kam nepieciešama starptautiskā aizsardzība. Patvēruma meklētāji ieradušies Rīgā ar plānotu lidojumu no Grieķijas, un lidojumu apmaksā Starptautiskā Migrācijas organizācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt