Eksperte: Vēlme veidot vēlētāju apvienības liek domāt par partiju iekšējo demokrātiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Satversmes tiesas (ST) izskatītā lieta par vēlētāju apvienību piedalīšanos pašvaldību vēlēšanās vedinās uz to, ka partijām vairāk jādomā par savu iekšējo demokrātiju, intervijā Latvijas Radio raidījumam „Pēcpusdiena” sacīja Latvijas Universitātes docente Inga Vilka.

Satversmes tiesā vērsās vēlētāju apvienības biedri, sūdzoties par to, ka vēlēšanu likums ierobežo apvienību iespējas kandidēt pašvaldībās, kuru iedzīvotāju skaits ir lielāks par 5000. Tomēr tiesa secināja, ka apstrīdētā norma atbilst Satversmei, norādīja ST priekšsēdētāja palīdze Līna Kovalevska.

Tiesa lielāko uzmanību esot pievērsusi tam, vai ievērots vienlīdzības princips. Tā atzina, ka ir atšķirīga attieksme starp tiem, kas vēlas kandidēt mazajās un lielākās pašvaldībās, taču šī norma ir vērsta uz vēlētāju izvēles brīvību un demokrātiskas kārtības nostiprināšanu. Savukārt iespēja kandidēt vēlētāju apvienībām vairāk uzskatāma par  izņēmumu no vispārējas kārtības, norādīja ST pārstāve.

„Politiskās partijas ir demokrātiskās sistēmas pamats un balsts. Tādējādi politisko partiju sistēmas stiprināšana ir vērsta uz demokrātiskas valsts iekārtas aizsardzību un var tikt atzīta par leģitīmu mērķi atšķirīgas attieksmes noteikšanai,” paziņoja ST priekšsēdētājs Aldis Laviņš.

Satversmes tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams.

Iesniedzēji par rezultātu sarūgtināti un atzīst, ka, ļaujot startēt vēlētāju apvienībām, nevis tikai partijām, piemēram, Jūrmalas domes sastāvs būtu krietni kvalitatīvāks.

„Politisko partiju loks nevēlas tādu ļoti veselīgu konkurenci. Jo mēs Jūrmalā noteikti izveidotu ļoti labu sarakstu. Pat nav runa par mums pašiem, iesniedzējiem. Ir cilvēki, kas vēlas, ir uzrunāti un būtu ar mieru. Bet viņi nav ar mieru ne stāties kādā partijā, ne arī saistīties,” atzina viens no iesniedzējiem, Uldis Kronblūms.

Iesniedzēji tagad mēģināšot panākt pašvaldību vēlēšanu likuma grozījumus, vēršoties pie Valsts prezidenta, Saeimas deputātiem vai rosinot parakstu vākšanu portālā "Mana balss”, LTV pastāstīja viens no konstitucionālās sūdzības iesniedzējiem.

Komentējot Satversmes tiesas izskatīto lietu, Latvijas Universitātes docente Inga Vilka norāda, ka problēma ir nepietiekama iedzīvotāju iesaistīšana pašvaldības lēmumu pieņemšanā. Taču tā ir risināma ne tikai ar vēlēšanu likuma izmaiņām.

„Šī lieta vedinās uz to, ka partijām vairāk jādomā par savu iekšējo demokrātiju,” sacīja Vilka, piebilstot – daži no sūdzības iesniedzējiem iepriekš bijuši partijās.

Viņas ieskatā, būtiska ir iedzīvotāju līdzdalības palielināšana, piemēram, ar vietējo referendumu palīdzību, kā arī skaidrojot, pamatojot, veidojot grupas apspriešanai.

Savukārt attiecībā uz ST secināto, neļaujot lielākās pašvaldībās startēt no vēlētāju apvienībām, Vilka uzsvēra, ka šādas kārtības dēļ vēl vairāk vēlētāju atbalsta tiktu tiem, kas nepārvar procentuālo barjeru. Iepriekšējās vēlēšanās Jūrmalā tādu nobalsojušo bija ap 20%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti