Eksperte par attieksmi pret Stambulas konvenciju: Ir bēdīgi, ja neatzīst cilvēka vērtību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vērojot daļas Latvijas sabiedrības un organizāciju attieksmi pret Stambulas konvenciju un nevēlēšanos to apstiprināt, ir skumji, ka Latvijā neatzīst cilvēka vērtību, intervijā Latvijas Radio sestdienas, 7.maija rītā saka resursu centra sievietēm „Marta” vadītāja Iluta Lāce.

„Ir bēdīgi, ka Latvijā ir šādi cilvēki un organizācijas, kas neatzīst cilvēka vērtību,” viņa intervijā norāda.

Vienlaikus gan Lāce novērojusi, ka pret Stambulas konvenciju iestājas organizācijas un cilvēki, kuri ir arī par sieviešu reproduktīvo tiesību iegrožošanu.

Viņa atgādina, ka Stambulas konvencija vēršas pret vardarbību ģimenē, turklāt ne tikai pret vardarbību pret sievietēm, bet arī citiem ģimenes locekļiem. Tāpat Stambulas konvencija paredz novērst visa veidu diskrimināciju, kā arī rīcību, ja vardarbība tomēr ir bijusi. Proti, ja, piemēram, sieviete ir cietusi no fiziskas vardarbības, tad viņai nav par to atkal un atkal jāstāsta dažādām institūcijām. Šis process būs ātrāks. Tāpat arī policijai būs paredzēta ciešāka uzraudzības kontrole pār cilvēku, kurš ir bijis vardarbīgs.

Lāce skaidroja, ka vardarbība ir tur, kur ir bailes un kontrole. Ja ir viedokļu apmaiņa un konflikts, kurā partneriem nav bailes vienam no otra, tad ir jādodas pie konsultanta vai citādi jārisina šī problēma. Savukārt, ja ir bailes, tad ir jāmeklē palīdzība pie cita veida speciālistiem, kas var pasargāt no varmākas.

Taču viņa arī slavēja tos vīriešus, kas iestājas pret šāda veida vīrišķību, proti, agresiju. Tādu vīriešu esot arvien vairāk un vairāk.

Komentējot resursu centra „Marta” ikdienas pieredzi darbā ar vardarbībā cietušām sievietēm, viņa norādīja, ka bērni ir 90% sievietēm, kas vēršas centrā. Skumji, ka reizēm arī paši bērni mēdz būt agresīvi pret savām mātēm, atzina Lāce.

Ziņots, ka piektdien, 6.maijā, plašu diskusiju izraisījusi Tieslietu ministrijas pasūtītā juridiskā analīze par Stambulas konvenciju. Atzinumā rekomendēts neparakstīt konvenciju pat ar vienpusējas deklarācijas pievienošanu.

Minētā ministrijas pasūtītā analīze gan raisījusi juristu kritiku.

Stambulas konvencija detalizēti atrunā dažādus vardarbības paveidus, uzliekot par pienākumu par tiem paredzēt arī sodus Krimināllikumā. Tāpat konvencijā daudz tiek runāts arī par prevenciju un izglītošanu, lai mazinātu sabiedrībā iesīkstējušos stereotipus, uzsverot, ka vardarbība ģimenē nav pieļaujama. Dokuments paredz radīt dažādus sociālos pakalpojumus, piemēram, atbalsta un krīžu centrus, kā arī bezmaksas palīdzības telefona līniju vardarbības upuriem.

Tāpat valstis tiek mudinātas labāk atpazīt un reģistrēt dažādus vardarbības gadījumus, lai būtu pieejama pilnvērtīga statistika. Pamattiesību aģentūras veiktā pētījuma autori norāda, ka policijas statistika daudzviet ir ļoti nepilnīga. Tādēļ, veidojot politiku cīņai ar vardarbību, valstīm būtu jābalstās pilnvērtīgākos datos, kas labāk atspoguļo patieso sieviešu pieredzi, nevis pieņēmumus vai aizspriedumus. Tāpat īpašs uzsvars dokumentā tiek likts uz sieviešu un vīriešu vienlīdzību gan likumos, gan pēc būtības.

Turklāt 4.martā Eiropas Komisija paziņoja par vēlmi līdz ar dalībvalstīm ratificēt Stambulas konvenciju. Tas varētu uzlabot informācijas un statistikas vākšanu par vardarbību ģimenēs, kā arī palielinās Eiropas Savienības kopējo atbildību šajā jomā. Tāpat tieslietu komisāre Vera Jurova vēlreiz mudināja visas valstis, kas vēl nav ratificējušas Stambulas konvenciju, to izdarīt pēc iespējas ātrāk. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti