Panorāma

Šogad paplašināti instrumenti cīņai ar vardarbību

Panorāma

Mazinās neizlēmušo balsotāju skaits

Latvijā atklāti jau 457 omikrona gadījumi

Eksperte: Covid-19 omikrona varianta lipīguma dēļ janvāra beigās slimnīcām var būt smagi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā pašlaik atklāti jau 457 Covid-19 vīrusa jaunā omikrona varianta gadījumi. Tas ir par 128 gadījumiem vairāk nekā dienu iepriekš. Epidemiologi vienlaikus novērojuši, ka stagnācija iestājusies delta varianta izplatībā, taču omikrona gadījumu skaits aug ārkārtīgi strauji, radot bažas par kārtējo veselības aprūpes sistēmas pārslodzi, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Ļoti liela daļa no atklātajiem gadījumiem nav vairs lidostā, bet iekšzemē. Inficētie epidemiologiem norādījuši, ka jūt saslimšanas simptomus. Visvairāk vīrusa omikrona gadījumu konstatēti Rīgā un Pierīgā gados jauniem cilvēkiem, taču vairāki gadījumi konstatēti arī novados tālāk no galvaspilsētas.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja skaidroja: "Vietējie gadījumi strauji pieaug no dienas uz dienu. Ir arī vietējie gadījumi, kuriem nav nosakāmi ne infekcijas avoti, ne arī inficēšanās apstākļi, kad cilvēks nevar pateikt, kur viņš ir inficējies."

Dati arvien pārliecinošāk parāda, ka jaunais vīrusa variants spēj caursist vakcīnu aizsardzību.

Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedrā Anda Ķīvīte-Urtāne pauda: "Izskatās, ka vakcīnu efektivitātē šie procenti attiecībā pret omikronu ir zemāki nekā, piemēram, pret delta variantu, kas mums cirkulēja iepriekš. Es uzreiz gribu atzīmēt, ka vakcīnu efektivitāte nav nulle. Ir zinātniski pierādīts, ka šī balstvakcinācija, šī trešā deva – it īpaši, ja viņa saņemta relatīvi nesen, – patiešām paaugstina šos efektivitātes procentus."

Pašreiz pieejamie dati vieš arī cerību, ka Covid-19 vīrusa omikrona variants var neskart veselību tik smagi, cik iepriekšējie vīrusa varianti. Taču pagaidām to nevar droši apgalvot par nevakcinētajiem.

"Hospitalizācija ir vajadzīga un skābekļa terapija ir vajadzīga mazākam īpatsvaram saslimušo vai inficēto cilvēku. Bet šeit es gribu piemetināt, ka tas ir populācijas līmenī, un šie dati nāk no valstīm, piemēram, Eiropas valstīm, kur ir gana augsta vakcinācijas aptvere, līdz ar to mums nav datu vai skaidru pierādījumu tam, ka šis vīruss vieglāk norisinās arī tiem cilvēkiem, kuri nav vispār vakcinēti," viņa skaidroja.

Taču, pat ja sabiedrība slimos vieglāk, tas nenozīmē, ka nav apdraudēta veselības aprūpes sistēma. Lielā lipīguma dēļ tiek prognozēts, ka vienlaikus saslimušo būs ļoti daudz. Slimos arī mediķi. "Tāpēc mums ir jāgatavojas, ka slimnīcām arī Latvijā janvāra beigas–februāris būs diemžēl diezgan smags laiks," norādīja asociētā profesore.

Viņa arī pastāstīja – dažas valstis rēķinās, ka var būt apdraudēti arī daudzi citi pakalpojumi, masveidā slimojot lielam iedzīvotāju skaitam.

Aizsargāties pret omikronu Ķīvīte-Urtāne ieteica, minot par piemēru Šveices siera principu. Proti, runājot līdzībās, caurumotās šķēles liekot vienu pie otras, veidojas pilnīgāka aizsardzība. Tātad jāliek kopā gan balstvakcinācija, gan distance, gan maskas, gan vēdināšana, gan pārējie drošības pasākumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti