Eksperiments. Vai tumšajās ielās šoferis viegli var pamanīt gājēju?

Rudens izskaņa vienmēr bijis īpaši bīstams laiks ceļu satiksmē – agri satumst, bieži līst, veidojas migla, tādēļ autovadītājiem redzamība ir ļoti apgrūtināta. Turklāt šajā rudens–ziemas sezonā pašvaldības arī mēģina ietaupīt uz ielu apgaismojumu. Vai gājējus maz var ieraudzīt?

Ir pulksten 19, un Latvijas Televīzija dodas uz gājēju pāreja Ulmaņa gatvē pie lielveikala "Spice". Jau iepriekš šeit vakaros un naktīs autovadītājiem bija grūti pamanīt gājējus. Bet šoruden – no trīs lampām pārejas tuvumā deg tikai viena, jo Rīgas dome taupa elektrību.

Bet kā tas izskatās no autovadītāja skatpunkta? Latvijas Televīzija veica eksperimentu.

Vispirms – gājējs melnā apģērbā. Automašīnas ātrums – zem 50 kilometriem stundā. Autovadītājs gājēju pamana tikai tad, kad tas iznāk ceļa vidū. Un šādā situācijā, pat braucot ar atļauto ātrumu, var nepagūt nobremzēt. 

Savukārt, atkārtojot šo scenāriju ar melnā tērpto gājēju, bet iedodot viņai rokās mobilo tālruni ar ieslēgtu lukturīti, efekts ir līdzīgs kā ar atstarotāju. Lai arī gājēju redz tikpat slikti, bet vismaz autovadītājs var pamanīt kustīgo gaišo punktu, kas tuvojas gājēju pārejai, un var laikus samazināt ātrumu.

Tā pati gājēju pāreja, tikai no otras puses. Tā pati gājēja – tikai nu jau gaišākā mētelī. Mašīnai pēc noteikumiem viņa būtu jāpalaiž, tā piebremzē, bet tomēr pārbrauc pāreju neapstājoties. Acīmredzot pamanīja, bet pārāk vēlu.

Un nu pēdējais variants – tā pati gājēja, bet šoreiz ar atstarojošo vesti. Šoreiz viņu var pamanīt jau krietni pirms uzkāpšanas uz gājēju pārejas.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters uzsvēra: "Ja gājējs aprīkots ar atstarojošiem elementiem, tad attālums, kad autovadītājs pamana gājēju, ir krietni lielāks, nekā ja atstarojošu elementu nav. Tas ir ļoti būtiski īpaši gada tumšajā periodā."

Atstarojoši elementi pie apģērba un somām ir viens no lētākajiem un drošākajiem mehānismiem, kā sevi pasargāt, viņš uzsvēra.

Oktobra beigās CSDD kopā ar pašvaldībām plāno īpašu kampaņu, kuras ietvaros dalīs gājējiem bezmaksas atstarotājus un lukturīšus.

Savukārt Rīgas dome pēdējos divos gados izveidojusi 45 jaunas gājēju pārejas ar apgaismojumu un citu drošības aprīkojumu.

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Vilnis Ķirsis ("Jaunā Vienotība") pauda: "Šeit vairāk problēma ir ar tām vecajām, kas jau iepriekš tapušas. Ir vajadzīgs laiks, lai viņas padarītu drošākas. Mēs pie tā strādājam. Bet tas prasa kaut kādu laiku, jo tur jāveido elektrības pieslēgumi. Bet pavisam noteikti – ņemot vērā taupības pasākumus un to, ka ziemā naktīs slēgsim laukā apgaismojumu – cilvēkiem jābūt ļoti uzmanīgiem.

Tātad gājēju glābšana ir pašu gājēju rokās, tādēļ būtiski neaizmirst par piesardzību un atstarotājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti