Eksperiments: Totalizatori pieejami arī nepilngadīgajiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sporta totalizatori ir viens no azartspēļu veidiem, kas Latvijā ir aizliegts līdz 18 gadu vecumam. Tomēr likumu jaunieši apiet gan neuzmanīgu azartspēļu operatoru, gan arī nesakārtoto interneta norēķina sistēmu dēļ. Tā liecina Latvijas Radio eksperimenti, kas atklāj, ka ne azartspēļu uzņēmums, ne bankas negrib uzņemties atbildību par to, ka nepilngadīgajiem ir iespēja spēles totalizatorā.

Eksperiments likmju pieņemšanas punktos

Eksperiments veikts SIA „Optibet”, kas ir vienīgais Latvijā licencētais sporta rezultātu derību pieņēmējs. Uzņēmuma filiālē Krišjāņa Barona ielā ar slēpto mikrofonu ierakstītais apliecina, ka operatore personas apliecinošus dokumentus nejautā, bet pēc likmes uzlikšanas sola atļaut izņemt laimestu, pat kad tiek atklāts, ka likmes veicējs nav 18 gadus vecs. “Ja neuzprasīs dokumentus, tad saņemsiet laimestu, ja uzprasīs, tad nezinu,” saka operatore, piebilstot, ka nākamā viņas darba diena būs aizparīt un labāk pēc tam kādu laiku nenākt.

„Optibet” izpilddirektors Jevgēņijs Bogdanovs norāda, ka uzņēmuma darbiniekiem par nepilngadīgajiem tiek skaidrots reizi trijos mēnešos. “Gadās cilvēks, kurš reizēm neizdara pareizi. To mēs, diemžēl, nevaram vienmēr izslēgt,” atzīst uzņēmuma pārstāvis. Bogdanovs ir norūpējies, jo zina, ka par trim pārkāpumiem uzņēmumam var atņemt licenci.

Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija šī gada laikā licencētās azartspēļu vietās pieķērusi vienu nepilngadīgu personu. Inspekcijas juridiskā departamenta direktors Jānis Ungurs norāda, ka kontroli palīdz veikt pašvaldības un valsts policija. “Mēs varam piekļūt šī operatora datiem un redzēt, kurā datumā, kurš, ko un kā lika. Mums pieejami arī videoieraksti,” apgalvo Ungurs.

Eksperiments tiešsaistē

Eksperiments veikts arī, liekot likmes „Optibet” mājaslapā ar nepilngadīgajam izsniegtu "Swedbank" debetkarti, ko var saņemt 16 un 17 gadus veci jaunieši bez vecāku piekrišanas. Ar šo karti izdevās piereģistrēties „Optibet” mājaslapā, veikt likmes un laimēti 25 santīmi. Laimesta pārnešanas brīdī uz banku „Optibet” lūdza atsūtīt pases kopiju, bet dažas dienas vēlāk konts tika slēgts. Iespējams, uzzinot par pirmā eksperimenta rezultātiem.

“Lai pateiktu, ka tas ir pārkāpums, procesam ir jānotiek līdz galam,” skaidro Jānis Ungurs no azartspēļu uzraudzības inspekcijas. Savukārt, „Optibet” izpilddirektors norāda uz daudz sarežģītāku izkontrolēšanas mehānismu. „Bērns var piekļūt arī mātes bankas kodiem,” skaidro Jevgēņijs Bogdanovs, uzsverot, ka uzņēmums cenšas kontrolēt spēlētājus gan reģistrācijas, gan naudas izmaksas brīžos.

„Optibet” arī apgalvo, ka tam nav piekļuves publiskām datu bāzēm, kur pārbaudīt reģistrēto lietotājus. Izķert izdodas tikai tos, kuri brutāli vilto personas kodus. “Tur iekšā ir speciāls algoritms, kuru var izrēķināt,” stāsta Bogdanovs. Viņš vainu noveļ uz bankām, kas izsniedz nepilngadīgajiem kartes ar tām pašām funkcijām, kas pieaugušajiem.

Banku atbildību nesaskata

Kā stāsta „Swedbank” jaunieša segmenta vadītāja Ieva Langenfelda, debetkartes bērniem ir pieejamas jau no 7 gadu vecuma. Viņa atbildību par iespēju nepilngadījiem spēlēt totalizatorā saskata jauniešu vecāku pusē un iesaka veidus, kā vecākiem sekot līdzi savu bērnu finansēm: “Kartei var likt naudas darījumu limitus vai arī ar īsziņu palīdzību kontrolēt bērnu pirkumus.”

Taču šis mehānisms nedarbojas, ja nepilngadīgais uztaisījis norēķinu karti bez vecāku ziņas. Banku atbildību nesaskata arī to uzraugi Finanšu un kapitāla tirgus komisija. FKTK pārstāve Laima Auza uzskata, ka iespējas liegšana nepilngadīgajiem slēgt derības internetā ir spēļu rīkotāju ziņā.

Veido savu realitāti

Psihoterapeite Tatjana Jegorova uzskata, ka bērni sāk spēlēt azartspēles, jo ģimenēs tiek apspiesti, tāpēc sāk veidot savu realitāti, kur paši nosaka izvēli, ko un kā darīt. “Nepilngadīgajiem parasti nav pieejami naudas līdzekļi. Viņi tos aizņemas, bet risks parādās brīdī, kad parāds jāatdod, bet iespējas nopelnīt nav.” Psihoterapeite arī norāda, ka viegli pieejamas azartspēles veido vēlmi nākotnē ar to aizrauties nopietnāk.

Latvijas likumdošana ir bezspēcīga arī pret neskaitāmajām totalizatoru reklāmām, kas ir izvietotas populāros portālos. Piemēram, uz sportacentrs.com aizliegums neattiecas, jo tas reģistrēts citā valstī. Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadītāja Baiba Vītoliņa gan norāda, ka bijuši gadījumi, kad reklāmas baneri bija jāaizvāc citos portālos.

Savukārt, „Optibet” izpilddirektors Jevgēņijs Bogdanovs ir pārliecināts par citiem veidiem, kā nepilngadīgie tiek pie likmju likšanas - to viņu vietā izdara pieaugušie. “Tur mēs neko nevaram darīt. Tas ir tāpat kā ar alkoholu, kuru nepilngadīgajiem nopērk pieaugušie,” apgalvo Bogdanovs.

Eksperimenta laikā iegūtie audio ieraksti, likmju čeki, bankas kontu izdrukas iesniegtas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā un sākts arī administratīvais process.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti